وزیر بهداشت در گفتگوی تلفنی با همتای آذربایجانی چه گفت؟

کد خبر: 996812

وزیر بهداشت در گفتگوی تلفنی با همتای آذربایجانی خود گفت: آماده‌ایم که تجارب موفق ایران در مبارزه با کرونا را به آذربایجان انتقال دهیم و از تجارب این کشور نیز استفاده کنیم.

خبرگزاری تسنیم: دکتر سعید نمکی در گفتگوی تلفنی با "اقتای شیر علی اف" وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: از دولت جمهوری آذربایجان که در اوج شیوع کرونا در ایران کمک‌هایی به ما داشتند، تشکر می‌کنم و مشتاقیم روابط دو کشور همسایه که مراودات و مشترکات زیادی از دیرباز داشته‌اند، گسترش پیدا کند.

وی افزود: آماده‌ایم تجارب موفق ایران در مبارزه با کرونا را به آذربایجان انتقال دهیم و از تجارب این کشور نیز استفاده کنیم. به همین خاطر دکتر اسدی لاری مدیرکل امور بین‌الملل وزارت بهداشت به‌عنوان نماینده وزارت بهداشت در این زمینه، آماده انتقال تجربیات است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ایران تجارب ارزنده‌ای در راه مبارزه با کرونا به دست آورد و در کمتر از ۵۰ روز، میزان مرگ‌ومیر و بستری در بیمارستان‌ها با اقداماتی که انجام شد، کاهش قابل توجهی یافت. همچنین با غربالگری ۷۸ میلیون نفر در مرحله اول و ۲۲ میلیون نفر در مرحله دوم توانستیم موارد جدید سرپایی بیشتری را در کشور شناسایی و از هجوم به بیمارستان‌ها جلوگیری کنیم.

نمکی با بیان اینکه ایران توانست با هزینه بسیار اندک، دستاورد‌های بسیار بزرگی را به دست آورد، تصریح کرد: این در حالی است که در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه آمریکا هم قرار داریم. در شرایط کنونی، ۷۵ پروتکل تشخیصی و درمانی با استفاده از ظرفیت دانشمندان و متخصصان ایران بررسی و اجرا شد و پروژه‌های تحقیقاتی زیادی در حوزه کرونا از جمله ساخت واکسن در حال انجام است.

وی افزود: برای مقابله با کرونا در ایران، تخت‌های بیمارستانی کافی را در ۳۱ استان و ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور آماده کردیم و آماده‌ایم تا تجارب خود در کاهش مرگ‌ومیر بیماران کووید ۱۹ و کنترل این بیماری را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم.

وی یادآور شد: با تدوین پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند، توانستیم علاوه بر کاهش موارد مرگ‌ومیر، رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم و حاضریم که این تجارب را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم و از تجارب ارزشمند اساتید و دانشمندان آذری استفاده کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: به لطف خدا در عرض کمتر از دو ماه از یک کشور واردکننده به یک کشور تولیدکننده و سپس صادرکننده در حوزه ماسک، لباس‌های محافظتی، کیت‌های تشخیصی و محلول‌های ضدعفونی‌کننده تبدیل شدیم و در حال حاضر ونتیلاتور مورد نیاز را در کشور می‌سازیم.

نمکی افزود: خوشحالیم که جمهوری آذربایجان پیشرفت‌هایی در بیماریابی و افزایش آزمایش‌های تشخیصی در جهت سلامتی بیشتر مردمانش داشته و اطمینان داریم که این کشور در کنترل و مهار کووید ۱۹ موفق خواهد بود و امیدواریم که با همکاری‌های نزدیک دو کشور در زمینه مدیریت کرونا، دستاورد‌های منطقه‌ای قابل توجهی داشته باشیم.

ایران دستاورد‌های زیادی در مبارزه با کرونا داشته است

اوقتای شیر علی اف وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان نیز گفت: می‌دانیم که حجم جمعیت و متخصصان ایران زیاد است و ایران دستاورد‌های زیادی در مبارزه با کرونا داشته است. پیشنهاد ما این است که جلسات مشترکی بین متخصصان و اپیدمیولوژیست‌های دو کشور برای تبادل اطلاعات مداوم در زمینه مدیریت کرونا برگزار شود.

وی متذکر شد: خیلی خوشحالیم که ما و ایران برای مبارزه با کرونا، هم قدم در یک راه هستیم و در آذربایجان البته نه اندازه ایران، اما روزانه ۵ تا ۶ هزار آزمایش تشخیصی روزانه انجام می‌شود و تعداد مبتلایان در کشور ما، کاهش قابل توجهی داشته است.

وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان یادآور شد: اخیراً اجلاس کشور‌های عدم تعهد برگزار شد و جمهوری آذربایجان ریاست این دوره از اجلاس را بر عهده داشت و موضع‌گیری رسمی ما این بود که در شرایط پاندمی کرونا، اعمال تحریم‌های جدید، غیرقابل‌قبول است.

شیر علی اف تصریح کرد: در خصوص دستاورد‌های ارزشمند ایران در مقابله با کرونا اطلاع داریم که متخصصان و کادر بهداشتی و درمانی ایران، چه اقدامات مناسبی انجام دادند و اطمینان داریم که ایران از این مرحله نیز همان‌گونه که توانسته در موقعیت‌های سخت‌تر، مردم خود را به ساحل امن بکشاند، با موفقیت عبور می‌کند؛ بنابراین آماده‌ایم که حداقل هر هفته یک‌بار شاهد انتقال اطلاعات و اشتراک‌گذاری تجارب بین دو کشور باشیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت