روسیه: اقدامات اروپا علیه ایران با وعده‌هایشان در برجام منافات دارد

کد خبر: 1002238

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته اقدامات کشورهای اروپایی علیه ایران با وعده‌های آنها در خصوص برجام منافات دارد.

خبرگزاری فارس: وزارت خارجه روسیه اقدام سه کشور اروپایی علیه ایران را محکوم کرد.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته دامن زدن انگلیس، فرانسه و آلمان به تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران با تعهدات آنها در خصوص پایبندی به برجام منافات داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: «اطمینان خاطر همکاران بریتانیا، آلمان و فرانسوی مبنی بر اینکه به توافق هسته‌ای پایبند بوده و در تلاش برای کاستن از اثرات منفی تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند با اقداماتشان برای دامن زدن به تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران منافات دارد.»

زاخارووا لاوه بر این از سه کشور اروپایی خواست در آستانه فرا رسیدن پنجمین سالگرد حصول توافق هسته‌ای برجام به تعهداتشان پایبند باشند.

او گفت: «زمان مناسب برای انجام این کار ۱۴ جولای، یعنی پنجمین سالگرد حصول توافق هسته‌ای با ایران است. ما از طرف‌های اروپایی می‌خواهیم این فرصت را مغتنم شمرده و به رویکرد وحدت‌آفرینی روی بیاورند.»

آمریکا در تلاش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این تلاش به سرانجام نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته‌ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خواهد بود.

کشورهای اروپایی علی‌رغم وعده‌هایی که برای جبران اثرات منفی خروج آمریکا از برجام می‌دادند تا کنون به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

این کشورها پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند. قطعنامه ارائه‌شده توسط تروئیکای که اروپا چند روز پیش به تصویب این شورا رسید از ایران به دلیل عدم همکاری ادعایی با آژانس انتقاد می‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت