نشست شورای امنیت/مخالفت آلمان با استفاده آمریکا از «مکانیسم ماشه» علیه ایران

کد خبر: 1003783

نماینده آلمان، در نشست شورای امنیت مخالفت این کشور را با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران با توسل به یکی از بندهای برجام را اعلام کرد.

نشست شورای امنیت/مخالفت آلمان با استفاده آمریکا از «مکانیسم ماشه» علیه ایران

خبرگزاری فارس: نماینده آلمان در نشست شورای امنیت با موضوع اجری قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در خصوص توافق هسته‌ای ایران مخالفت کشورش را با استفاده آمریکا از ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اعلام کرد.

پیش از سخنرانی نماینده آلمان، نماینده چین گفته بود که آمریکا به دلیل خروج از برجام از هیچ حقی برای استفاده از مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها برای احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برخوردار نیست.

نماینده آلمان گفت: «من با سخنان نماینده چین در خصوص مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها هم‌نظرم.»

پس از او نماینده انگلیس هم خاطرنشان کرد که از نظر این کشور هم بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران با برجام «سازگار نیست.»

نماینده انگلیس گفت: «انگلیس بارها تعهد کامل خودش به برجام را اعلام کرده است. این در راستای منافع امنیتی جمعی ما است که حفظ نظام منع اشاعه هسته‌ای را هم شامل می‌شود.»

او در ادامه گفت: «ما تلاش خستگی‌ناپذیری برای حفظ برجام داشته‌ایم. از خروج آمریکا از برجام و به موازات آن، اقدامات ایران که مغایر با تعهدات برجامی این کشور هستند متأسفیم.»

نماینده انگلیس: خروج آمریکا از برجام مایه تأسف است

نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد گفت: نسبت به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران ابراز تأسف و نگرانی می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد گفت: انگلیس همگام با فرانسه و آلمان در راستای حفظ امنیت ملی، از ایران می‌خواهد که به سوی ساخت بمب نرود.

وی افزود: ما نسبت به خروج آمریکا و اعمال تحریم‌ها علیه ایران ابراز تأسف و نگرانی می‌کنیم.

نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد ادعا کرد: اقدامات ایران مفاد توافق را که به پیشگیری از ارتقای برنامه هسته‌ای می‌پردازد، نقض می‌کند. فعالیت‌های موشک‌های دوربرد ایران نیز تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای است. ما همچنین در خصوص پرتاب ماهواره ایران ابراز نگرانی می‌کنیم. این ابزارها ممکن است نظامی نباشد اما ممکن است از آن‌ها استفاده نظامی شود.

نماینده انگلیس در ادامه بیان کرد: از ایران دعوت می‌کنیم تا به سوی فناوری‌های مغایر با قطعنامه 2231 نرود و به باقی کشورها بپیوندد. ارسال موشک‌های ایرانی به سایر کشورها باید متوقف شود. حمله به آرامکو غیرقابل قبول است.

وی اعلام کرد: ما همچنین نسبت به برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی می‌کنیم.

نماینده فرانسه در سازمان ملل: از پیشنهادهای یکجانبه حمایت نمی کنیم ایرنا: نماینده دایم فرانسه در سازمان ملل با بیان این که از پیشنهادهای یکجانبه حمایت نمی کنیم، گفت: این مسایل، شکاف ها را در شورای امنیت بیشتر می کند.

«نیکولاس دو ریوایر» روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی دوره ای دبیر کل این سازمان درخصوص اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران که به صورت ویدئوکنفرانسی درحال برگزاری است، افزود: هیچ یک از ما نباید ریسکِ کاری را بکنیم که تنش ها را برگردانده و تنش ها را در خاورمیانه افزایش دهد.

وی با بیان این که جایگزینی برای شرایط فعلی وجود ندارد، تاکید کرد: به طور مشخص اختلاف هایی داریم که باید حل شود و به راهبردی همه جانبه در مورد مساله ایران باید برسیم و با چشم باز عمل کنیم .

دو ریوایر با بیان این که برگرداندن کامل ایران به چارچوب الزامات خود، حضور سازنده این کشور و همه کشورها را می طلبد، به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد و افزود: تایید نقض شروط ، توسط ایران به دست ما رسیده و این نتیجه دبیرکل در این گزارش در راستای ارزیابی‌های ماست. این اقدام‌های بی ثبات کننده که آن را محکوم می کنیم، باید متوقف شود.

وی گفت: آلمان، فرانسه و انگلیس متوجه نگرانی های مساله تحریم‌های تسلیحاتی هستند و ما آمادگی خودمان را برای این که بتوانیم انتخاب‌های سازنده‌ای داشته باشیم ، اعلام می کنیم. ما می خواهیم به این مساله رسیدگی کنیم.

نماینده فرانسه در سازمان ملل اظهار داشت: با تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل و به طور مشخص با کسانی که همچنان در برجام حاضر هستند، تلاش های خود را ادامه می دهیم که دنبال اهداف خودمان باشیم و به اختیار و تعهد شورای امنیت و همچنین ثبات و امنیت منطقه ای احترام می گذاریم.

وی با بیان این که از پیشنهادهای یکجانبه حمایت نمی کنیم ،تصریح کرد: این مسایل، شکاف ها را در شورای امنیت عمیق تر می‌کند و شرایط و مساله منع گسترش تسلیحات هسته ای را بهبود نخواهد بخشید.

او گفت: همانطور که در برلین ، آلمان، فرانسه و انگلیس اعلام کردند، اعتقاد داریم هر تلاش یکجانبه ای برای بازگشت و بازگرداندن تحریم ها عواقب بدی خواهد داشت و ما از چنین تصمیماتی حمایت نمی کنیم چرا که که این ها با تلاش های ما در برای حفظ برجام در تناقض است.

نماینده فرانسه در سازمان ملل افزود: همه اعضای این شورا منافع امنیتی مشترک دارند. باید هدف مشترک را دنبال کنیم و مسوولیت های مشترک خود را به دوش بکشیم.

وی تصریح کرد: هیچ کدام از ما نباید ریسک کاری را بکنیم که تنش ها را برگرداند و آنها را در منطقه خاورمیانه افزایش دهد. هیچ جایگزینی برای شرایط فعلی وجود ندارد و اختلاف هایی به طور مشخص داریم که باید با هم آنها را حل کرده و به راهبردی جامع که در مورد مساله ایران به صورت همه جانبه باشد باید برسیم و با چشم باز عمل کنیم.

دو ریوایر گفت: این هدف بلند مدت ما بوده که آن را در حالی که نظم جهانی را بر اساس قانون حفظ می کنیم در اولویت قرار دهیم. قانونی که همه به آن اعتقاد داریم.

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه (۱۰ تیر) برای ارائه گزارش شش ماهه درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران (برجام) تشکیل جلسه داد اما این نشست به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد.

بر اساس زمان‌بندی تعیین‌شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل مهر ماه سال جاری، تحریم تسلیحاتی ایران به پایان می‌رسد.

روسیه: مخالفان ان‌پی‌تی اختلاف جزئی ایران و آژانس را بزرگ نمایی می‌کنند

ایرنا: نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اعلام کرد: مخالفان پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای (NPT)، اختلاف جزئی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را بزرگ می کنند.

میخاییل اولیانوف روز سه شنبه این توییت را در واکنش به توییت ریچارد گلدبرگ مشاور ارشد در بنیاد آمریکایی دفاع از دمکراسی‌ها نوشت که در آن گفته شده بود: حتی اگر مایک پمپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) بتواند روسیه را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد کند، این امر ارزش آن را ندارد که اجازه داد بخش باقیمانده معامله هسته ای (بجا مانده از اوباما) حفظ شود زیرا برجام به ایران امکان دستیابی به سلاح هسته ای می دهد و محدودیت های اصلی به پایان می رسند.

اولیانوف در توییت خود در واکنش به این توییت نوشت: مخالفان پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای (NPT) وضعیت کنونی را این چنین می بینند.

وی افزود: آنها آرزو می کنند همکاری بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را که تقریبا ایده آل است از بین ببرند.

نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: آنها اختلاف جزئی بین ایران و آژانس را بزرگنمایی می کنند و خواهان آغاز بحران بین المللی هستند. اما هیچگونه شانسی ندارند.

ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد در بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، و مدیر پیشین بخش مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ است.

اولیانوف در توییت دیگری که در واکنش به توییت سوزان بائومان Susanne Baumann نماینده دولت آلمان در امور خلع سلاح و کنترل تسلیحات نوشته شد از تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه انتقاد کرد.

مقام آلمانی در توییت خود نوشته بود که گروه تحقیق کنندگان عوامل مسئول بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه در ماه مارس سال 2017 را شناسایی کرد. این مجرمان نباید نادیده گرفته شوند.

اولیانوف در پاسخ نوشت: سوزان محترم پیش از آنکه پاسخ دهم از شما می خواهم یک بار دیگر به گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی و اظهارات مربوطه طرف روسی توجه کنید. این تحقیقات با کیفیت پایین نیازی به پاسخ دادن ندارد.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین پیشتر نیز خواستار گفت وگوی شفاف در تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه شده بود.

میخاییل اولیانوف روز دوشنبه در توییتی نوشت: شرکای غربی مانند دعا همواره تکرار می کنند که سازمان منع تسلیحات شیمیایی به صورت بیطرفانه و حرفه ای در سوریه تحقیق می کند.

وی افزود: بیایید در این مورد صحبت کنیم. اما فقط باید به صورت معین و بدون تبلیغات کم ارزش و درباره موارد واقعی باشد، آیا طرف های مقابل ما برای چنین گفت وگویی آماده هستند.

کشورهای غربی در راستای سیاست‌های ضدسوری خود تاکنون چندین بار دولت سوریه را به بکارگیری سلاح های شیمیایی متهم کرده اند.

روس‌ها معتقدند که در برخی موارد تروریست ها از مواد سمی در سوریه علیه غیرنظامیان این کشور استفاده کرده و سپس ارتش سوریه متهم به حمله شیمیایی شده است.

کشورهای غربی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی هم با استفاده از موقعیت برتر خود در این سازمان، دولت سوریه را به حملات شیمیایی متهم کرده اند؛ به همین بهانه آمریکا و متحدانش سه سال پیش به سوریه حمله موشکی کردند.

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد،در این پیوند روز 28 فروردین گزارش تیم تحقیق و شناسایی سازمان منع سلاح شیمیایی درسوریه را نامعتبر و در راستای اتهامات برخی کشورهای شناخته شده غربی دانست.

نماینده آفریقای جنوبی: برجام مهمترین دستاورد در حوزه منع اشاعه سلاح های اتمی است ایرنا: نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد گفت که برجام مهمترین دستاورد در حوزه جلوگیری از گسترش سلاح های اتمی است.

«جری ماتجلا» در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت مجازی برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران برگزار شد، افزود: بر این اساس باید تمامی کشورها به این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشند. ما باید از تحریک برای نقض این تعهدات خودداری کنیم. "

نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد تاکید کرد که رفع همه تحریم ها به ویژه در جهت غیرسیاسی هستیم که برداشته شدن این تحریم ها، بخشی از برجام هست.

وی افزود که آفریقای جنوبی معتقد است که حذف کامل تمام سلاح های هسته ای تضمینی است که هیچ کشوری در آینده در هیچ شرایطی از آن استفاده نخواهد کرد.

وی گفت: آفریقای جنوبی معتقد است که خلع سلاح هسته ای و ممانعت از گسترش سلاح هسته ای دو فرآیندی است که باید پا به پای هم حرکت کنند.

وی افزود: ما در آفریقای جنوبی سلاح های هسته ای مان را تحویل داده ایم و به جامعه جهانی برگشته ایم و از دیگران هم می خواهیم که به همین ترتیب عمل کنند به خصوص اینکه تنش در خلیج فارس بر امنیت جهانی تاثیر دارد.

این مقام آفریقایی تاکید کرد: آفریقای جنوبی از همه طرف ها می خواهد که خویشتنداری حداکثری از خود نشان دهند و این شورا باید گام هایی بردارد برای اینکه تنش را کمتر کند به جای اینکه تنش را افزایش دهد. در این چارچوب این شورا باید از هر ابتکاری که به صلح و ثبات نه فقط در خلیج فارس بلکه در کل خاورمیانه کمک کند، حمایت کند.

نماینده آفریقای جنوبی در ادامه گفت: ما نگران هستیم و دست به گریبان هستیم با همه گیری کرونا و میلیون ها نفر دچار آن شده اند. این نشان می دهد که هیچ کس از این پدیده مصون نیست، بنابراین اجازه دهید که دست به دست هم دهیم و با این هیولای نامرئی با هم مقابله کنیم. الان فرصت آن است که با همبستگی از این فرصت استفاده کنیم و این فرصت را برای انسانیت از دست ندهیم.

وی افزود: آفریقای جنوبی از هر تلاشی برای کاهش تنش ها و از تقویت گفت و گو حمایت می کند و اینکه ما به اهداف لازم درمورد خلع سلاح هسته ای و خلع سلاح برسیم.

اتحادیه اروپا بر عادی شدن روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد ایرنا: نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد با تاکید بر اهمیت برجام گفت اروپا خواستار برقراری روابط اقتصادی و تجاری با ایران بر اساس برجام است.

" اولوف اسکوگ " صبح سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت مجازی برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما تایید می‌کنیم که ایران به تعهدات خود در سه سال و نیم گذشته پایبندی کامل داشته است و در ۱۴ ماهی که ایالات متحده از برجام خارج شده و تحریم ها را بازگردانده است، به این تعهدات پایبند مانده است.

نماینده اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: به خاطر این توافق، آژانس بین المللی انرژی اتمی به مراکز هسته ای ایران دسترسی دارد. ایران پروتکل الحاقی را بطور داوطلبانه اجرا می‌کند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش سطح غنی سازی ایران، اظهار کرد: ما مسئولیت داریم که به موضوع خلع سلاح با همکاری مشترک جهانی برخورد کنیم. مسولیت مشترک ما تلاش برای حفظ برجام است.

اسکوگ با اشاره به حق ایران برای برخورداری از مزایای اقتصادی برجام گفت: ما در روز اجرای توافق، تحریم های خود را علیه ایران برداشتیم. امروز ما متعهد به اجرای کامل برجام و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران هستیم.

وی با اشاره به نزدیک بودن سالگرد برجام گفت جامعه جهانی باید این توافق را که نشان دهنده چندجانبه‌گرایی بین‌المللی است، حفظ کند.

در این نشست که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تعلیق شدن اجتماعات در نیویورک، روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار می‌شود، نخست نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت اجرای این قطعنامه قرائت شد.

قرار است در نشست امروز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم به صورت مجازی مشارکت داشته باشد.

وزیر امورخارجه ایران دیشب در توئیتی ضمن اعلام سخنرانی خود در جلسه امروز شورای امنیت نوشت: آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه دیگران را نیز به نقض آن وادار می کند.

مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز درباره فضای کلی نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: فضای کلی جامعه بین‌المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آن را پایان مشارکت در این برنامه خواند، ادامه داد: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت علیه قطعنامه‌ای که خود بانی آن بوده است، اقدام کند.

واشنگتن ماه‌هاست که برای جلوگیری از پایان ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی است و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت های منطقه پیگیری کرده است. اعضای باقی‌مانده برجام به ویژه روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل قطعنامه ۲۲۳۱ است، مخالفت کرده‌اند.

بلژیک تحریم های آمریکا را مانع اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ دانست

ایرنا: نماینده دائم بلژیک در سازمان ملل متحد ضربه به برجام را باعث گفت‌وگوهای منطقه‌ای و هسته‌ای نداست و تاکید کرد تحریم‌های آمریکا مانع از اجرای تعهدات اعضای شورای امنیت برای اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شده است.

" مارک پستین دی بایسور" صبح سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران، افزود: این تحریم‌ها نه تنها ایران، بلکه دیگر کشورهای سازمان ملل را در وضعیتی قرار داده است که نتوانند تعهدات ذکر شده در قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا کنند.

وی تاکید کرد: این قطعنامه از سوی همه اعضای این شورا تایید شده و مورد حمایت اکثریت جامعه بین‌المللی است.

نماینده بلژیک در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما از اینکه ایران از برخی تعهدات خود تخطی کرده است، نگرانیم و خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی هستیم تا ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به برجام وارد نشود.

وی بدون اشاره به ماهیت دفاعی و بازدارندگی توان موشکی ایران، مدعی شد: ما همچنین نگران فعالیت‌های ایران در حوزه موشک بالستیک هستیم.

دی بایسور خواستار گفت‌وگوی منطقه‌ای در خاورمیانه شد و تاکید کرد: ضربه به برجام به هیچ وجه راهی برای گفت‌وگو درباره موضوعات منطقه‌ای و خلع سلاح هسته‌ای نیست.

در این نشست که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تعلیق شدن اجتماعات در روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار می‌شود، نخست نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت اجرای این قطعنامه قرائت شد.

قرار است در نشست امروز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم به صورت مجازی مشارکت داشته باشد.

وزیر امورخارجه ایران دیشب در توئیتی ضمن اعلام سخنرانی خود در جلسه امروز شورای امنیت نوشت: آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه دیگران را نیز به نقض آن وادار می کند.

مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز درباره فضای کلی نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: فضای کلی جامعه بین‌المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آن را پایان مشارکت در این برنامه خواند، ادامه داد: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت علیه قطعنامه‌ای که خود بانی آن بوده است، اقدام کند.

واشنگتن ماه‌هاست که برای جلوگیری از پایان ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی است و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت های منطقه پیگیری کرده است. اعضای باقی‌مانده برجام به ویژه روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل قطعنامه ۲۲۳۱ است، مخالفت کرده‌اند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها