افشاگری مالکی درباره داعش و سقوط موصل

کد خبر: 1004130

رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق، بقای حشد شعبی را تنها ضامن دور کردن توطئه‌ها از این کشور دانست.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از سایت المسله، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق در گفت وگویی تلویزیونی درباره پیروزی بر گروه تروریستی داعش و موضع آمریکایی‌ها در قبال این پیروزی تصریح کرد: آمریکایی‌ها تمایلی نداشتند که ما در این نبرد پیروز شویم. یک کلمه از آن‌ها در محکوم کردن داعش و کشور‌های حامی تروریسم یا در محکوم کردن تحصن‌هایی که جاده بین المللی را به مدت یک سال مسدود کردند، نشنیدیم.

وی افزود که پس از تصمیمش برای اخراج کردن همه نیرو‌های آمریکایی از عراق، دولت آمریکا به دنبال ایجاد هرج و مرج تروریستی برای مجازات وی برآمد.

المالکی گفت: وزیر دفاع وقت آمریکا در آن زمان به صراحت گفت که تا زمانی که دولت المالکی سرکار باشد، ما از شما حمایت نخواهیم کرد.

رئیس ائتلاف دولت قانون تصریح کرد: ورود داعش برای ما غیرمنتظره نبود، زیرا توطئه‌ای در داخل ارتش عراق برای عقب نشینی (از موصل) بود.

وی افزود: خبر‌هایی از برخی تحرکات برای سیطره تروریست‌ها در سوریه و حرکت به سمت بغداد بود و منطقه غربی (عراق) آماده استقبال از نیرو‌های آمده از سوریه بود و برخی کشور‌ها با قدرت وارد عمل شدند.

المالکی خاطرنشان کرد: من یک سال قبل از ورود داعش به عراق، درباره طوفان سیاه طائفه‌ای که از سوریه می‌آمد، هشدار دادم. همچنین درباره شکاف و دو دستگی در داخل ارتش عراق هشدار دادم، زیرا پیشینه، طائفه‌ای بود و پیش بینی کردم که برخی شهر‌ها سقوط کند.

وی تصریح کرد: من عشایر اصیل خودمان در استان الانبار را به حمایت و ایستادن در کنار داعش متهم نمی‌کنم بلکه برخی در جاده بین المللی برای استقبال از داعشی‌ها حضور یافتند.

رئیس ائتلاف دولت قانون گفت: داعش در چادر‌های تحصن استان الانبار تاسیس شد و به سمت باقی شهر‌ها حرکت کرد.

وی افزود: فرماندهان یکی از اقشار از پست‌های خود عقب نشینی کردند و باعث وقوع جنایت اسپایکر شدند و برخی دیگر نیز از مرز‌ها عقب نشینی کردند.

المالکی با تمجید از شهید ابومهدی المهندس نایب رئیس سابق الحشد الشعبی عراق گفت: شهید المهندس در بازگشایی راه به سمت شهر سامراء و جلوگیری از سیطره آن‌ها (تروریستها) بر این شهر نقش ایفا کرد و این ماموریت بسیار دشوار بود.

وی افزود: نظر مرجعیت این بود که نیاز به بسیج است لذا فتوا صادر شد و هزاران نفر برای مقابله با پیشروی داعش به پا خاستند. بعد از صدور فتوای مرجعیت، دشمن یک وجب پیشروی نمی‌کرد تا اینکه پیروز شدیم.

المالکی گفت: ما به شهید ابومهدی المهندس به خاطر درارت و تجربه قدرتمندش در نبرد‌ها و اخلاصش برای عراق تکیه کردیم. ما به پیروزی اطمینان داشتیم؛ با وجود اینکه می‌دانستیم که سلاح‌های سرازیر شده از طریق مرز‌ها برای داعش بسیار زیاد بود. اما این امر باعث نا امیدی ما نشد بلکه با دلاوری و شجاعت به پاخاستیم و پیروز شدیم.

رئیس ائتلاف دولت قانون گفت: الحشد الشعبی از هیچ یک از مواضع تحت ماموریت خودش عقب نشینی نکرد، اما به پیروزی در سایه عزم و قدرت الحشد الشعبی اطمینان یافتیم.

وی تاکید کرد: بقای الحشد الشعبی تنها ضمانت دور کردن توطئه‌ها از عراق است.

المالکی گفت: دشمن وقتی در عداوت خود شرافت ندارد، به روش‌های ناچیز و پست خود علیه الحشد الشعبی و شخصیت‌های ملی ادامه خواهد داد، اما هیچ تاثیری نخواهد داشت.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت