ادعای جدید اف‌بی‌آی درباره پکن

کد خبر: 1005481

رئیس اف‌بی‌آی در ادعایی جدید گفته است پکن بر بازگشت منتقدان خود به چین که در آمریکا زندگی می‌کنند، اصرار دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان: به نقل از رویترز، «کریستوفر وری» رئیس سازمان اف‌بی‌آی آمریکا مدعی شد شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، در حال تدوین برنامه‌ای است که به موجب آن شهروندان چینی که در آمریکا زندگی می‌کنند تهدید محسوب شده و مجبور به بازگشت به کشور خودشان شوند، حتی اگر این امر با تهدید خانواده‌های آن‌ها امکان‌پذیر باشد.

وری که در اندیشکده «انستیو هادسون» سخنرانی می‌کرد در این خصوص مدعی شد «صد‌ها چینی در آمریکا که برخی از آن‌ها شهروند آمریکا بودند مورد هدف برنامه "فاکس هانت" (شکار روباه) قرار گرفته‌اند.» او بار دیگر اتهامات همیشگی واشنگتن علیه پکن را تکرار کرد و گفت چین از جاسوسی، سرقت سایبری، باج خواهی و سایر موارد از این قبیل به عنوان استراتژی برای جایگزین شدن آمریکا که در جهان قدرت برتر اقتصادی و فن‌آوری است، استفاده می‌کند.

رئیس اف‌بی‌آی در ادامه توضیح داد برنامه فاکس هانت با هدف خاموش کردن انتقادات به سیاست‌ها و روند اعمال حقوق بشر در چین اجرا می‌شود. او گفت «صد‌ها نفر از قربانیان برنامه فاکس هانت که زندگیشان تهدید شده است در اینجا زندگی می‌کنند و شهروند اینجا هستند و یا کارت سبز دارد.» وری مدعی شد خانواده کسانی که از بازگشت به چین امتناع کردند تهدید شده و یا به عنوان اهرم فشار مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.

او از مردم خواست در صورت تلاش دولت چین برای بازگرداندن آن‌ها به کشورشان با اف‌بی‌آی تماس بگیرند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در واکنش به این سخنان رئیس اف‌بی‌آی این اتهامات را رد کرد و آن‌ها را بی‌اساس دانست. او گفت این اظهارات پر از دروغ‌های سیاسی است و «تفکرات عمیق درباره جنگ سرد و تعصبات عقیدتی او را کاملا آشکار می‌کند.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت