عذرخواهی لندن از ریاض پس از تحریم مقامات سعودی

کد خبر: 1005863

بر اساس گزارش یک روزنامه انگلیسی، پس از آن‌که وزارت امور خارجه انگلیس شماری از مقامات سعودی را به‌خاطر نقض حقوق بشر تحریم کرد، وزیر دفاع این کشور در تماسی تلفنی از مقامات ریاض دلجویی کرده است.

خبرگزاری فارس: پس از آن‌که وزارت امور خارجه انگلیس تحریم‌هایی را علیه شماری از مقامات عربستان سعودی وضع کرد، «بن والاس» وزیر دفاع این کشور از سعودی‌ها دلجویی کرده است.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، والاس روز چهارشنبه در تماس با «خالد بن سلمان بن عبدالعزیز» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، بابت تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت عذرخواهی کرده اما لندن آن را علنی نکرده است.

با این حال «آژانس خبری سعودی» پایگاه خبری رسمی این کشور از موقعیت استفاده کرده و خبر آن را منتشر کرده است. این پایگاه خبری روز پنجشنبه در بیانیه‌ای نوشت: «اعلی‌حضرت شاهزاده خالد بن سلمان بن عبدالعزیز معاون وزیر دفاع، روز گذشته تماسی تلفنی از عالیجناب بن والاس وزیر دفاع بریتانیا دریافت کردند».

این بیانیه می‌افزاید: «در این تماس تلفنی همکاری‌های میان دو کشور به‌خصوص در زمینه دفاعی و تلاش‌های انجام شده در راستای تقویت امنیت منطقه‌ای و جهانی به بحث گذاشته شد».

این پایگاه خبری نوشت بن والاس «قدردانی کشورش از نقش عربستان سعودی در مقابله با تهدیدات علیه ثبات منطقه را ابراز کرد. او همچنین بر اشتیاق دولت کشورش به تقویت مناسبات دفاعی بین این دو کشور دوست به‌خصوص در زمینه صادرات تسلیحاتی تأکید کرد».

علی‌رغم رأی دادگاه این کشور درخصوص «جنایات جنگی احتمالی» عربستان سعودی و لزوم توقف صادرات تسلیحات به این کشور، «لیز تراس» وزیر تجارت بین‌المللی دولت انگلیس اعلام کرده است ارسال تجهیزات نظامی به این کشور نفت‌خیز ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه گفت تحریم‌هایی که امروز انگلیس اعمال خواهد کرد شامل افرادی می‌شود که به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی کمک کردند.

وی در ادامه مدعی شد: «کسانی که دستانشان به خون آغشته شده آزادانه نمی‌توانند وارد کشور ما شوند و با همکاری آمریکا و کانادا به دنبال اعمال تحریم‌هایی علیه نقض کنندگان حقوق بشر هستیم.»

«لیلا موران» نامزد ریاست حزب «لیبرال دموکرات» انگلیس در این باره به ایندیپندنت گفت: «این‌طور به نظر می‌رسد که دولت بریتانیا یک روز علیه مقامات سعودی اقداماتی انجام می‌دهد و روز بعد تماس می‌گیرد و به‌طور خصوصی عذرخواهی می‌کند».

موران افزود: «این کارها پیام غلطی را به ملت‌ها و افراد دخیل در نقض قوانین حقوق بشر در جهان مخابره می‌کند. دولت باید یکبار برای همیشه تصمیم بگیرد که می‌خواهد بریتانیا چگونه ملتی باشد؟ قهرمان جهانی ارزش‌های لیبرال یا عذرخواه ناقضان حقوق بشر».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت