عطوان: ناوهای آمریکایی به درد نخور شده‌اند

کد خبر: 1007345

یکی از تحلیلگران معروف جهان عرب با اشاره به ناتوانی آمریکا در مقابله با بحران کرونا از گرایش جهانیان به سمت لیدری جدید برای حل مشکلات و معضلات بین المللی پرده برداشت.

عطوان: ناوهای آمریکایی به درد نخور شده‌اند

خبرگزاری مهر: عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم آورده است: ویروس کرونا گرچه ویروسی قاتل است اما از محاسن آن هم رسوا کردن آمریکا حداقل در زمینه امور پزشکی و بهداشتی بود تا دنیا به این سمت و سو برود که برای مقابله با بحرانهایش به دنبال رهبری جدید غیر از آمریکا بگردد که چین در این زمینه بارز است.

وی می نویسد: مهمترین شواهد این، برگزای نشست مجازی برای مقابله با کرونا بود که اتحادیه اروپا برگزار کرد و در آن بسیاری از رهبران دنیا به غیر از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مشارکت داشتند و تصمیمات مهمی هم در آن در زمینه مبارزه با کرونا گرفته شد. ا این نشست که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، ثابت کرد که دنیا در حل بحرانهایش به ویژه بحران کرونا به آمریکا تکیه نمی کند ین نشست که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، ثابت کرد که دنیا در حل بحرانهایش به ویژه بحران کرونا به آمریکا تکیه نمی کند و چگونه اینکار را انجام دهند در حالی که کاخ سفید از عضویت سازمان بهداشت جهانی خارج شده است و کمک ۵۰۰ میلیون دلاری خود به این سازمان را متوقف و نیز از یونسکو خارج شده است و فقط همین مانده که از سازمان ملل خارج شود.

این تحلیلگر معروف جهان عرب نوشت: سیاست آمریکا در مقابله با کرونا در داخل خود آمریکا با شکست همراه شده است و این سبب شده است که دنیا به دنبال رهبری جدید که اهتمام بیشتری به بحران های بین المللی و دیدگاه مسئولانه فرامرزی و فرا منطقه ای برای مقابله با بحرانها داشته باشد، برود.

عطوان بیان کرد: ترامپ ۱۰ هزار نظامی را از آلمان بدون مشورت یا هماهنگی با دولتش خارج و ناتو را ضعیف کرد وتهدید به خروج نظامیان آمریکایی از ژاپن وکره جنوبی می کند. نظامیان آمریکایی به مزدورانی به ویژه در منطقه غرب آسیا تبدیل شده اند به ویژه که ترامپ از کشورهای این منطقه باج خواهی کرده و خواستار مبالغ مالی سنگین در ازای حمایت از این کشورها شده است. موضوع دیگر جدای از باج گیری و و تبعیض نژادی وی، اعمال تحریم های اقتصادی است که مسخره و مضحک شده و تاثیرات اقتصادی یا سیاسی اش هم افول پیدا کرده است.

وی نوشت: دنیا از این زورگویی آمریکا به تنگ آمده است دنیا از این زورگویی آمریکا به تنگ آمده است و به سوی شرق آسیا و به ویژه چین گرایش پیدا کرده است که به قدرتی بزرگ در سکوت تبدیل شده است و با تحریم های آمریکا مقابله به مثل می کند و در کنار ملتها و کشورهای فقیر به ویژه در آسیا، آفریقا و آمریکایی جنوبی می ایستد و تسلحیاتش را مدرن تر از آمریکا می کند به ویژه سلاح سایبری و موشک های بالستیک. چین موشک های کروز را توسعه داده و برد آنها را به ۴ هزار کیلومتر رسانده است که می تواند پایگاههای آمریکا در گوام را هدف قرار دهد وقابلیت نصب کلاهک هسته ای را دارد و مفهومش این است که ناوهای آمریکایی که ایالات متحده به آن افتخار می کند، به درد نخور شده اند وهیچ ارزش واقعی ندارند و به آهن پاره هایی تبدیل خواهند شد و دیگر عامل برتری نیستند.

عطوان در پایان آورده است: عظمت علمی و نظامی آمریکا در حال از بین رفتن است و این به علت ترامپی است که با سیاست های باج گیرانه و حماقت شخصی بی سابقه در آن نقش داشت و از همین رو بسیاری امیدوارند که وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی هم پیروز شود تا ماموریت ویران گرانه خود را کامل کند. آیا نسل ما پایان دوره آمریکا و سرسپرده آن اسرائیل را خواهد دید؟

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها