افشای جزئیات ربایش یک شاهزاده سعودی در پاریس

کد خبر: 1016630

یک کتاب که به تازگی اقدام به مستندسازی جنایات ولیعهد عربستان کرده، جزئیات کامل ربایش یکی از شاهزادگان منتقد سعودی از فرانسه را فاش کرد.

افشای جزئیات ربایش یک شاهزاده سعودی در پاریس

خبرگزاری تسنیم: مجله وانتی فیر مقاله‌ای را در خصوص یک کتاب جدید به نام «خون و نفت، جستجوی سرسختانه محمد بن سلمان از یک قدرت جهانی» به قلم برادلی هوب و جاستین شیک منتشر کرده است.

این کتاب در بخش‌هایی از خود جریان ربوده شدن شاهزاده سلطان بن ترکی از پاریس را توضیح داده و می‌نویسد که هواپیمایی که قرار بود وی را از پاریس به قاهره منتقل کند، مشکوک بود. سرنشینان هواپیمای ۱۹ نفر بودند که بیشتر از تعداد عادی کارکنان یک هواپیما بودند، این در حالی بود که همه آن‌ها مرد بودند و هیچ مهمانداری در هواپیما حضور نداشت. چیزی که تردید اطرافیان شاهزاده سعودی را افزایش داد، این بود که هیچ اطلاعاتی از این سفر به سلطان ارائه نشد؛ لذا اطرافیان شاهزاده سلطان به وی درخصوص فریبی که در این هواپیما انتظار آن‌ها را می‌کشید، هشدار دادند. اما امیر سلطان خسته بود و تلاش داشت زودتر به نزد پدرش برود که در قاهره منتظر وی بود.

محمد بن سلمان هواپیمای اختصاصی را برای وی فرستاده بود تا او را برای دیدار پدرش به قاهره بفرستد. سلطان بن ترکی یکی از نوادگان عبدالعزیز بن سعود موسس خاندان سعودی است. پدرش ترکی دوم نام داشت، چرا که عبدالعزیز یک فرزند دیگر به نام ترکی داشت. ترکی دوم یکی از کاندیدا‌های رسیدن به پادشاهی عربستان بود، اما وقتی با دختر یک شیخ طریقت صوفی ازدواج کرد، مجبور شد زندگی خود را در تبعید ادامه دهد. سعودی‌ها صوفی‌ها را یک جنبش انحرافی قلمداد می‌کردند.

پدر سلطان سال‌ها در یک هتل در قاهره زندگی کرد. سلطان مناسبات خود را با خاندان حاکم عربستان گسترش داده و در سال ۱۹۹۰ با دختر امیرعبدالله که پادشاه عربستان شد، ازدواج کرد. اما همسر وی در یک حادثه رانندگی جان خود را از دست داد. بعد از این حادثه بود که شاهزاده ۲۲ ساله سعودی سعی کرد آزاد زندگی کند. او پول زیادی از ملک فهد عموی خود دریافت می‌کرد و با این پول به همراه کاروانی که متشکل از نگهبانان و زنان متعدد و هیئت همراه ایجاد کرده بود، در کشور‌های اروپایی به گشت‌وگذار می‌پرداخت.

ملک فهد شاه مسن سعودی برادر زاده اش را دوست داشت، او در مجموع دوست داشت شاهزادگان سعودی زندگی مرفهی داشته باشند. وقتی که ملک فهد در سال ۲۰۰۲ عمل جراحی خود در بیمارستانی در ژنو را با موفقیت پشت سر گذاشت، شاهزاده سلطان صندلی چرخدار وی را حرکت می‌داد. این افتخاری بود که هیچ یک از شاهزادگان نتوانستند به آن دست پیدا کند. سلطان هیچ منصب رسمی در حکومت عربستان نداشت، اما تا حد زیادی تأثیرگذار بود و با روزنامه‌نگاران خارجی در خصوص دیدگاه‌های خود در سیاست‌های عربستان صحبت می‌کرد.

وی در سال ۲۰۱۳ در اظهاراتی خواستار توقف کمک‌های عربستان به نخست وزیر وقت لبنان شد، او معتقد بود که رفیق حریری از پول عربستان برای زندگی پر زرق و برق خود استفاده می‌کند. سلطان تنها شاهزاده سعودی نبود که رفیق حریری را به فساد متهم می‌کرد، اما این اظهارات در داخل عربستان به ویژه از سوی عبدالعزیز فرزند فهد مورد استقبال قرار نگرفت.

مدتی بعد عبدالعزیز از سلطان دعوت کرد تا در قصر ملک فهد در ژنو برای حل مشکلات با یکدیگر دیدار کنند. عبدالعزیز در این دیدار سعی کرد سلطان را به بازگشت به عربستان قانع کند، اما او این موضوع را رد کرد. اما در نهایت وی را با دارو بیهوش کرد و با یک هواپیما به ریاض برد. سلطان در آن زمان ۱۸۲ کیلوگرم وزن داشت و تزریق مواد بیهوشی باعث تاثیرات منفی در اعصاب پای وی شد. او ۱۱ سال را در داخل و خارج از زندان یا در بیمارستان دولتی در ریاض پشت سر گذاشت.

سلطان در سال ۲۰۱۴ به آنفولانزای خوکی مبتلا شد، جان وی در نتیجه این بیماری به خطر افتاده بود و تقریباً فلج شده بود، لذا خاندان حاکم بر عربستان به وی اجازه سفر به ماساچوست آمریکا را دادند. این سفر به معنای آزادی مجدد شاهزاده سلطان بود.

در مدت مداوای وی در آمریکا اتفاقات مهم و تغییرات گسترده‌ای در داخل خاندان پادشاهی عربستان رخ داد، ملک عبدالله که پدر همسر متوفی وی بود، از دنیا رفت. البته سلطان ماهیت این تغییرات را به خوبی متوجه نشده بود و نمی‌دانست که این تحولات باعث می‌شود کمک‌هایی که از ریاض برای وی می‌رسید، قطع شود. او بعد از بهبودی عمل‌های جراحی زیبایی متعددی را انجام داد و بار دیگر کاروانی از همراهان برای خود ایجاد کرد.

وی مانند گذشته سعی کرد در کشور‌های مختلف اروپا به گشت و گذار بپردازد. تیم همراه وی شامل عناصر مسلح و شش تن از پرستاران زن و چندین زن دیگر بودند که از یک شرکت مدلینگ در سوئیس اجاره کرده بود. سلطان میلیون‌ها دلار در ماه هزینه می‌کرد و از اوسلو به برلین، ژنو، پاریس و مناطق دیگر سفر می‌کرد. تیم همراه این شاهزاده سعودی همواره بهترین غذا‌ها و بهترین مشروبات را سرو می‌کردند.

وی همواره در یک شهر اقامت می‌کرد و بعد از اینکه از آنجا خسته می‌شد، به خدمه‌اش دستور می‌داد وسایلش را جمع کنند و با سفارت عربستان تماس می‌گرفت و با جلب تدابیر امنیتی از سوی آن‌ها با یک هواپیمای اختصاصی به یک شهر دیگر سفر می‌کرد. در نیمه سال ۲۰۱۵ شاهزاده سلطان هتل مرفهی را در بهترین موقعیت جزیره سردینیا اجاره کرد. خاندان پادشاهی تا آن زمان پول‌هایی که به وی اختصاص داده شده بود را ارسال می‌کرد، اما احساس می‌کرد این پول‌ها هر لحظه ممکن است متوقف شود، لذا نقشه‌ای را طراحی کرد و از دولت عربستان خواست خسارت‌هایی که در نتیجه عملیات ربایش در سال ۲۰۰۳ به آن دچار شده است را دریافت کند، اما او پاسخی از سوی دفتر پادشاهی عربستان دریافت نکرد.

وی در تابستان ۲۰۱۵ تصمیم گرفت یک دادخواست قضایی ضد خاندان حاکم عربستان آماده کند، نزدیکانش سعی کردند او را از این کار منصرف کنند، چرا که می‌دانستند ممکن است بار دیگر ربوده شود. البته او به هشدار‌ها گوش نداد و وقتی اخبار این شکایت منتشر شد، دفتر پادشاهی عربستان مقرری او را قطع کرد. اطرافیان وی چند هفته بعد از این موضوع مطلع شدند، چرا که هتل به علت اینکه پول آن‌ها واریز نشده، از ارائه سرویس به آن‌ها خودداری کرد. وی، اما قول داد که خیلی زود بدهی یک میلیون دلاری هتل را بپردازد.

او در ادامه سعی کرد محمد بن سلمان را از عرصه خارج کند. در نظام حاکمیت عربستان سعودی اگر پادشاه در عملکرد خود ناتوان می‌شد برادرانش می‌توانستند او را از قدرت خلع کنند، لذا دو نامه ناشناس به عموهایش نوشت و گفت که برادرشان ملک سلمان ناتوان شده و هیچ اختیاری از خود ندارد و تمامی اختیارات در دست محمد بن سلمان است.

وی در