شرط پوتین برای روشن شدن وضعیت ناوالنی

کد خبر: 1020237

رئیس‌جمهوری فرانسه امروز (دوشنبه) در جریان تماس تلفنی با رئیس‌جمهوری روسیه گفت، تجزیه و تحلیل فرانسه تایید می‌کند که الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس روس با ماده‌ای شبیه عامل اعصاب "نوویچوک" مسموم شده است.

ایسنا: به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به پوتین گفت که روسیه باید درباره ارتباط خودش با ناوالنی شفاف‌سازی کند. رهبر فرانسه همچنین با برلین در راستای گام‌های آتی آن در خصوص این وضعیت اعلام همبستگی کامل کرد.

رئیس جمهوری روسیه در گفت‌وگو با ماکرون شرایط روشن کردن وضعیت الکسی ناوالنی را شرح داد.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس بیانیه سرویس مطبوعاتی کرملین، ولادیمیر پوتین گفت که برای روشن شدن شرایط واقعی آنچه برای الکسی ناوالنی اتفاق افتاده است، باید مواد و اطلاعات از آلمان به روسیه منتقل شود.

در این پیام تاکید شد: "برای فهمیدن شرایط واقعی حادثه لازم است که مواد بیولوژیکی توسط متخصصان آلمانی به روسیه منتقل شود، نتیجه گیری رسمی بر اساس نتایج تجزیه و تحلیل تست‌های گرفته شده از ناوالنی باشد و همچنین کار گروه مشترک با پزشکان روس تشکیل شود".

پیشتر دولت آلمان اعلام کرد، دو آزمایشگاه بین‌المللی دیگر در فرانسه و سوئد و همچنین سازمان منع تسلیحات شیمیایی به طور مستقل تایید کرده‌اند که الکسی ناوالنی، منتقد کرملین با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است و از روسیه خواست تا همکاری کند.

ماکرون و رئیس‌جمهوری روسیه همچنین در خصوص اوضاع بلاروس به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. براساس اعلام ریاست جمهوری فرانسه، ماکرون بر لزوم حمایت از راهکار سیاسی برای ناآرامی بلاروس تاکید کرد.

دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین با تایید این رایزنی تلفنی گفت جزئیات بیشتر به زودی منتشر خواهد شد. این تماس در شرایطی انجام می‌شود که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس برای ملاقات با پوتین در سوچی به سر می‌برد.

براساس اعلام کرملین، رئیس‌جمهوری روسیه به ماکرون گفته است اتهامات بی‌اساس مرتبط با ناوالنی علیه روسیه "غیر قابل قبول" است. او همچنین به رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است باید مدارکی که مشخص می‌کند چه بر سر ناوالنی آمده است، از آلمان دریافت کند. پوتین همچنین گفت، روسیه همچنان علیه هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی بلاروس است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت