عطوان: ترامپ مانند گاو خشمگین است

کد خبر: 1022544

سردبیر روزنامه رأی الیوم در یادداشتی به تحلیل اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا در باره احتمال عدم انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست و ارتباط آن به حملات لفظی و اتهامات پادشاه سعودی علیه ایران پرداخت.

خبرگزاری فارس: «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ ترین اظهارات خود دیروز عصر (چهارشنبه) در برابر هواداران خود گفت که تضمین یا تعهدی مبنی بر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات پیش‌رو نمی‌دهد.

او گفت : «باید ببینیم چه پیش می‌آید... صندوق‌های رأی فاجعه و خارج از کنترل است. صادقانه بگویم، انتقالی در کار نخواهد بود بلکه تداوم [ریاست‌جمهوری من را] خواهیم داشت».

«عبدالباری عطوان» ، سردبیر روزنامه فرامنطقه ‌ای «رأی الیوم» در تحلیل اظهارات ترامپ ، آن را اظهارات بی‌سابقه دانست و گفت که این سخنان رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد که او به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور نه‌تنها ملزم و پایبند نیست بلکه تلاشی است از سوی او در راستای تحریک هواداران نژادپرست خود و آماده کردن آن‌ها برای ریختن به خیابان‌ها و میادین که نتیجه آن اعتراضات خونین خواهد شد.

او گفت که چهل روز مانده تا انتخابات مذکور نه‌تنها برای خود آمریکا و امنیت و وحدت این کشور بلکه برای همه دنیا خطرناک است و کسی نمی‌تواند اقدامات «این قلدر» را در روزهای آتی پیش‌بینی کند.

ترامپ می‌تواند آمریکا را در دریای خون غرق کند

عطوان نوشت: «انتقال مسالمت آمیز قدرت از طریق احترام گذاشتن به نتایج صندوق‌های رأی، شالوده و بلکه رکن دموکراسی است و نبود آن یا عدم التزام به آن نیز به معنای هرج و مرج و جنگ داخلی است و می‌تواند نظام فدرال را متلاشی کرده و آمریکا را در دریایی از خون غرق کند».

او در چرایی این تحلیل خود نوشت که ترامپ هم‌اکنون در ناامیدی و سردرگمی و احساس شکست به سر می‌برد به‌گونه‌ای که هیچ رئیس‌جمهوری قبل از او چنین حس و وضعیتی را نداشته و برای همین کسی نمی‌تواند «گام‌های فاجعه‌بار» او را در آینده پیش‌بینی کند.

ترامپ در سطح جهان منفور است

سردبیر رأی الیوم نوشت: «این فرد دیگر اعتباری ندارد که مانده باشد و در سطح همه دنیا تقریباً منفور است حتی در بین شماری از حکام کشورهای خلیج [فارس] که از ترس او به خود می‌لرزند و برای دیکته‌های او، صدها میلیارد دلار خرج می‌کنند و حتی بیشتر از آن، به کرامت و باور امت [اسلامی] چوب حراج زده‌اند و با دولت اشغال‌گر اسرائیل عادی‌سازی کرده‌اند تا رضایت او ( ترامپ ) را به دست بیاورند».

او هشدار داد که احتمالاً ترامپ طی چهل روز آینده دست به اقدامات خطرناک‌ و خطرناک‌تر در منطقه خلیج فارس و شرق مدیترانه بزند تا بتواند از این طریق، انتخابات را به تعویق بیندازد.

عطوان به نقل از روزنامه «واشنگتن پست» به ۲۰ هزار دروغ موثق ترامپ از زمان تصدی ریاست‌جمهوری اشاره کرد که تنها هزار دروغ آن مربوط به بیماری کووید۱۹ است و گفت که خطرناک‌ ترین این دروغ‌ها توییتی بود که چند روز پیش در باره ایران نوشت و مدعی شد که این کشور با ساخت و تولید سلاح اتمی تنها یک ماه فاصله دارد و او (یعنی ترامپ ) اجازه این کار را نخواهد داد.

این تحلیلگر جهان عرب به حمله و لفاظی‌های دیروز پادشاه سعودی علیه ایران از تریبون سازمان ملل اشاره کرد و نوشت: «بعید نیست که حمله شدید پادشاه سعودی به ایران و متهم کردن این کشور به ثبات‌زدایی در منطقه و برهم زدن امنیت آن، مقدمه هجوم به ایران، اعلام آمادگی [ریاض] برای پذیرفتن تبعات این حمله و اعلام مشارکت در آن به هر نحوی باشد».

ترامپ مانند گاو خشمگین است

عطوان در پایان نوشت: « ترامپ از تمامی ابزارهای قدرتی که دارد برای باقی‌ماندن مادام‌ العمر در کاخ سفید استفاده خواهد کرد و در این راستا از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و رهبران صهیونیسم‌ جهانی در آمریکا و جهان، تمام و کمال حمایت خواهد شد؛ چرا که او الان مانند گاو نر خشمگین و زخمی است که به هر سمتی شاخ می‌زند و حمله می‌کند. شاید بتواند آنچه او و هواداران نژادپرستش می‌خواهند محقق کند؛ ولی او همانند هیتلر که آلمان را نابود کرد، آمریکا را نابود خواهد کرد و آن را به سمت تجزیه سوق خواهد داد و همه دنیا را علیه این کشور بسیج خواهد کرد».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت