اسناد همکاری رژیم سابق یمن با رژیم صهیونیستی فاش شد

کد خبر: 1024562

سخنگوی نیروهای مسلح یمن از اسنادی رونمایی کرد که نشان می‌دهد حکومت سابق در این کشور همکاری‌های نظامی و تجاری با رژیم تل‌آویو داشته است.

خبرگزاری فارس: سرلشکر «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از اسنادی رونمایی کرد که رژیم سابق در این کشور با رژیم صهیونیستی در ارتباط بود.

او امروز یکشنبه طی نشست خبری گفت که بر اساس سندی از دستگاه امنیت ملی یمن در زمان علی عبدالله صالح، رئیس جمهور معدوم این کشور نشان می‌دهد که «بروس کاشدان»، مشاور وزیر خارجه رژیم صهیونیستی چهاردهم ژوئیه ۲۰۰۷ طی سفری از پیش اعلام نشده وارد صنعاء، پایتخت یمن شده است و این سفر دو روز ادامه داشته است.

او گفت که این مقام صهیونیست طی این سفر با رهبران و فرماندهان نظامی و امنیتی یمن که از نزدیکان علی عبدالله صالح بودند، دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

سند شورای امنیت ملی یمن نشان می‌دهد که این سفر دومین سفر از نوع خودش بوده و سفر اولی در دوم فوریه سال ۲۰۰۵ صورت گرفته است.

سریع گفت: «در این سفر موضوع همکاری در زمینه نظامی، امنیت دریایی و باب المندب، بین مقامات وقت یمن و مسئول صهیونیست بررسی شد». او گفت که در این دیدار به همکاری تجاری و گردشگری از جمله صدور مجوز به ورود کالا‌های اسرائیل در بازار یمن نیز تأکید شده است.

سخنگوی نیروهای سملح یمن گفت که از مهمترین موضوعاتی که در این دیدار بین مقامات وقت یمن و مشاور وزیر خارجه اسرائیل بررسی شده بود، استفاده از حریم‌هوایی یمن و آماده‌سازی شرایط برای امضای توافقی هوایی بود که به شرکت‌های هواپیمایی رژیم صهیونیستی اجازه می‌داد از آسمان یمن عبور کنند.

دومین سندی که روابط بین رژیم علی عبدالله صالح و رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد، سندی است که سفارت امارات در صنعاء منتشر کرده است. در این سند که ابتدای ماه مارس ۱۹۹۶ منتشر شده، هیأتی از کنست رژیم اسرائیل (پارلمان) به صنعاء سفر کرده است.

این هیأت طی این سفر با مسئولان یمنی که در رأس آن‌ها علی عبدالله صالح بوده، در راستای تلاش‌های صهیونیست‌های برای عادی‌سازی روابط بین تل‌اویو و یمن دیدارهایی داشته است.

هیأت مذکور در این دیدار از مقامات وقت یمن می‌خواهند که به ۶۰ هزار اسرائیلی تابعیت یمنی بدهند که ۱۵ هزار نفر از آن‌ها تابعیت آمریکایی داشتند.

بر اساس سند سفارت امارات در یمن، سعید الزعابی، سفیر ابوظبی در صنعاء در یادداشتی برای وزارت خارجه امارات در سال ۲۰۰۴ می‌نویسد: «عادی‌سازی روابط بین یمن و یهودی‌ها جزو طرح بزرگتری است که ایالات متحده آمریکا آن را آماده و ترسیم کرده است».

یحیی سریع گفت که سفیر آمریکا در صنعاء در نوزدهم مای می ۱۹۹۲ از اقدام رئیس جمهور معدوم یمن (صالح) بابت لغو تحریم‌هایی در سطح دو و سه (احتمالا علیه اسرائیل) تقدیر کرده است.

به گفته او، آمریکا از این اقدام علی عبدالله صالح این گونه قدردانی کرد که به نیروی هوایی آمریکا اجازه داد قطعات یدکی جنگنده‌های اف ۵ را به یمن تحویل دهد منتها مشروط بر این که صنعاء از این قطعات در راستای بهتر شدن توانایی تهاجمی جنگنده‌های خود استفاده نکند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه نشست خبری خود تأکید کرد که دولت نجات ملی این کشور دلایل و اسناد دیگری از مشارکت نظامی رژیم اسرائیل در حمله به یمن (طی سال‌های گذشته) دارد که در زمان مناسب از آن‌ها رونمایی خواهد کرد.

سرلشکر سریع گفت که نبرد امروز در یمن نبرد سرنوشت‌سازی است و ایستادن در برابر متجاوزان ایستادن در برابر طرح‌ها و توطئه‌های اسرائیلی است.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن اقدام بحرین و امارات در عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را محکوم کرد و گفت:‌ «عادی‌سازی روابط بین رژیم‌ها و حکومت‌های کشورهای متجاوز به یمن و بین رژیم صهیونیستی مشارکت کننده در جنگ یمن، تأکیدی است بر اینکه ما در موقعیت و موضع صحیحی قرار گرفته‌ایم».

او گفت که گزینه مقاومت و ایستادگی در برابر متجاوزان گزینه‌ای است که نمی‌توان از آن عدول کرد و آن را کنار گذاشت. سرلشکر سریع از یمنی‌ها خواست در برابر توطئه‌های اسرائیلی با‌یستند و مانع از تحقق این توطئه‌ها شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت