استقبال طالبان از تصمیم آمریکا

کد خبر: 1033575

گروه طالبان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که تصمیم واشنگتن برای خارج کردن ۲۰۰۰ سرباز خود از افغانستان تا ۱۵ ژانویه "یک پیشرفت خوب" است که به این کشور برای پایان دادن به جنگ در آن کمک می‌کند.

ایسنا: به نقل از خبرگزاری فرانسه، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که این یک پیشرفت خوب به نفع دو ملت افغانستانی و آمریکایی است.

پیشتر سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه‌شنبه اعلام کرده بود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تعداد نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ به ۲۵۰۰ نیرو در هر کدام از این دو کشور کاهش می‌دهد.

تاکید نشست اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای مرکزی بر آتش‌بس فوری در افغانستان اتحادیه اروپا و ۵ کشور آسیای مرکزی در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که برای پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان باید آتش‌بس فوری در این کشور برقرار شود.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزاری خارجه قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان و نیز معاون اول وزیر خارجه قرقیزستان و نیز نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و معاون رئیس کمیسیون اروپا و کمیساریای اروپا برای مشارکت‌های بین المللی در یک نشست مشترک خواستار برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان شدند.

براساس بیانیه منتشر شده توسط اتحادیه اروپا، شرکت‌کنندگان توافق کردند که آتش‌بس کامل و فوری برای پیشبرد روند مذاکرات بین‌الافغانی لازم است و افغانستان صلح‌آمیز، مرفه و عاری از تروریسم برای توسعه همه منطقه ضروری است.

این بیانیه می‌افزاید: در این زمینه، شرکت‌کنندگان بار دیگر بر تعهد مشترک خود برای تقویت همکاری‌ها برای پیشبرد روند صلح فراگیر، حقوق بشر و توسعه پایدار در افغانستان تاکید کردند.

«رولاند کوبیا» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان نیز در واکنش به این بیانیه گفت: همه 5 کشور آسیای مرکزی به همراه اتحادیه اروپا خواستار برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان شدند، این یک گام بزرگ رو به جلو است، پس از پاکستان 3 کشور همسایه نزدیک افغانستان نیز برای پذیرش آتش‌بس اجتناب ناپذیر طالبان را تحت فشار قرار می‌دهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت