پوتین: روسیه نقش میانجی را در آتش‌بس قره‌باغ داشت

کد خبر: 1034447

رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه اخیر خود نقش کشورش در آتش‌بس قره‌باغ را میانجی‌گری دانست.

باشگاه خبرنگاران جوان: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، در مصاحبه اخیر خود با شبکه «روسیه ۱» نقش کشورش در آتش‌بس قره‌باغ، میان جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان، را میانجی‌گری دانست.

پوتین در این مصاحبه گفت: «روسیه نقش میانجی را در این توافق داشت و مسئولیتش جداکردن طرف‌ها بود که در واقع کاری است که مشغول به انجامش هستیم.»

به گفته پوتین، روسیه در توافق اخیر آتش‌بس قره باغ حضور داشت، اما این توافقی میان جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان بوده است.

دور جدید درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) آغاز شد. جمهوری آذربایجان گفته است نیرو‌های مسلح ارمنستان به سوی مناطق مسکونی در خط تماس در قره‌باغ شلیک کرده و سبب شده‌اند تا چندین نفر از غیرنظامیان جان خود را از دست بدهند. این در حالی است که ارمنستان و مقامات قره‌باغ، جمهوری آذربایجان را متهم می‌کنند که حملات هوایی و موشکی به این منطقه انجام داده است.

برای این جنگ تاکنون بار‌ها آتش‌بس تدوین شده و نقض شده است. در واکنش به نقض این آتش‌بس‌ها هریک از طرفین دیگری را متهم می‌داند.

اما به تازگی در تاریخ ۱۰ نوامبر، «ولادیمیر پوتین، الهام علی‌اف و نیکول پاشینیان» - سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان- بیانیه مشترکی در مورد توقف کامل جنگ در قره‌باغ کوهستانی امضا کردند. بر اساس این بیانیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار است پیشروی در مواضع اشغال شده خود را متوقف کنند، تعدادی از مناطق تحت کنترل باکو قرار گیرند، تبادل زندانیان اجرا شود و نیرو‌های حافظ صلح روسیه در مناطق مورد مناقشه مستقر شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت