دیپلمات ترکیه‌ای: آنکارا از خرید اس - ۴۰۰ ناخرسند نیست

کد خبر: 1034659

یک منبع دیپلماتیک ترکیه گزارش برخی محافل خبری مبنی بر نارضایتی این کشور از خرید سامانه موشکی «اس-400» ساخت روسیه را رد کرد.

خبرگزاری فارس: در حالیکه برخی منابع رسانه‌ای مدعی ناخرسندی ترکیه از خرید سامانه موشکی «اس-»400 ساخت روسیه شده بودند، یک دیپلمات ترکیه این ادعا را رد کرد.

یک دیپلمات ترکیه روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت گزارش‌ها مبنی بر نادرست بودن تصمیم ترکیه در خرید اس-400 نادرست است و صحت ندارد. برخی گزارش‌ها حکایت از آن داشت که باوجود آزمایش موفق سامانه اس-400 از سوی ترکیه و قابلیت‌های بالای آن، آنکارا بر این باور است که خرید اس-400 بیهوده بوده است.

ترکیه همچنین اعلام کرده که برای دفاع از حاکمیت کشورش این حق را دارد خود را به جنگ افزارهای دفاعی تجهیز کند. این کشور مهر ماه سامانه اس-400 را آزمایش کرد و برخی رسانه‌ها گزارش کردند که این سامانه با موفقیت اهداف هوایی از قبل تعیین شده را ردیابی و سرنگون کرده است.

ترکیه کماکان با مخالفت آمریکا بابت خرید اس-400 مواجه است. آمریکا مدعی است که سامانه اس-400 خطری علیه جنگنده نسل پنجم «اف-35» است. مقامات آمریکایی بر این باورند که این سامانه احتمالا آسیب پذیری این جنگنده‌ها را شناسایی کرده و این اطلاعات به مسکو انتقال داده می‌شوند. این در حالی است که ترکیه و روسیه این سناریو را رد کرده‌اند.

ترکیه قصد داشت در یک بازه زمانی مشخص 100 فروند از جنگنده نسل پنجمی اف-35 را از آمریکا خریداری کند، اما بابت خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه و بی‌توجهی به هشدارهای آمریکا از این پروژه اخراج شد و در عمل هیچ جنگنده اف- 35 به ترکیه ارسال نشد. این در حالی است که خلبانان منتخب ترکیه دوره‌های لازم را برای پرواز با این جنگنده در آمریکا دیده بودند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت