پشت پرده سفر داماد ترامپ به ریاض پس از شهادت «فخری زاده»

کد خبر: 1036183

عبدالباری عطوان در مقاله‌ای سفر جراد کوشنر به عربستان و قطر با هدف حل بحران خلیج فارس را مضحک خوانده و تاکید کرد قطعا این سفر با انگیزه‌های دیگری انجام می‌شود.

خبرگزاری تسنیم: «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای الیوم و تحلیلگر برجسته جهان عرب در مقاله‌ای درباره تحولات اخیر منطقه و نقش آمریکا در آن نوشت، یکی از مهمترین دستاوردهای پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و شکست دولت ترامپ این است که حداقل تا 4 سال آینده «جراد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ و توطئه‌های او را نخواهیم دید؛ چرا که کوشنر شاگرد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و پدرخوانده روند عادی سازی کشورهای عربی با صهیونیست ها و خالی کردن جیب اعراب است.

کوشنر به عنوان داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ» مغرض‌ترین رئیس جمهور آمریکا که همه تلاش خود را متمرکز بر حمایت از جنبش صهیونیستی و جنگ و آدمکشی آن در مناطق عربی و خاورمیانه و نفرت افکنی علیه اعراب و مسلمانان کرده ، طی روزهای آینده به بهانه تلاش برای برقراری صلح و آشتی میان عربستان سعودی و قطر قبل از خروج ترامپ از کاخ سفید به این دو کشور سفر خواهد کرد.

روشن است که کوشنر در سفر خداحافظی خود به عربستان و قطر قطعا قصد ندارد اقدامی برای خدمت به این دو کشور انجام دهد؛ زیرا هدف اصلی وی شکستن انزوای رژیم اشغالگر صهیونیستی و به رسمیت شناساندن این رژیم در میان ملت های عربی با حذف مسئله فلسطین و ترویج نفرت از فلسطینی ها در کشور های عربی است.

سفر مشاور ترامپ به خاورمیانه کمتر از یک هفته پس از شهادت«محسن فخری زاده» رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران و دانشمند هسته‌ای این کشور که طبق همه شواهد به دست سرویس جاسوسی موساد ترور شد، بیانگر اهداف آن است: یعنی تلاش برای گسترش حلقه اتحاد کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و متحد کردن آنها برای مشارکت در توطئه ها و اقدامات تروریستی علیه ایران و کشورهای محور مقاومت.

بزرگترین دغدغه رژیم صهیونیستی همانطور که بارها از زبان نخست وزیر و سایر مسئولان این رژیم مطرح شده بازگشت جو بایدن به توافق هسته‌ای با ایران است که صهیونیستها به شدت نگران آن هستند. انگیزه و هدف اصلی کوشنر از سفر به منطقه نیز همین است.

همه اطلاعات منتشر شده توسط روزنامه های آمریکایی نزدیک به دونالد‌ترامپ همانند «وال استریت ژورنال» درباره هدف کوشنر و تیم او برای ایجاد صلح میان عربستان سعودی و قطر دروغی بیش نیست که هدف آن فریب افکار عمومی برای پنهان کردن هدف اصلی این سفر است. این امر چندین علت دارد:

- کوشنر طی چهار سال گذشته که در کاخ سفید بود هرگز تلاشی برای قراری صلح میان عربستان و قطر نکرده است و اگر به دنبال ایجاد آشتی میان این دو کشور بود چرا اکنون و در آستانه خروج از کاخ سفید اقدام به این کار کرده است؟

- اگر مشاور ترامپ واقعا به دنبال حل بحران قطر و ایجاد صلح میان این کشور با کشورهای محاصره کننده آن است چرا به سایر کشورهایی که همراه با عربستان سعودی اقدامات خصمانه ضد قطر اتخاذ کرده‌اند مانند امارات متحده عربی ،مصر و بحرین سفر نمی کند؟

- تلاش برای حل بحران خلیج فارس با مشارکت دو طرف این بحران یعنی قطر و عربستان بدون حضور سایر طرف‌ها به معنای کاشتن بذر اختلاف در محور سعودی ضد قطر است.

- مهمترین تحول روزهای اخیر منطقه ارتباطی به بحران خلیج فارس ندارد؛ بلکه مربوط به تنش آفرینی های رژیم صهیونیستی به دنبال ترور دانشمند ایرانی وپاسخ پیش بینی نشده و اجتناب‌ناپذیر ایران است. بنابراین در این شرایط بسیار احمقانه است که بخواهیم درباره آشتی میان عربستان و قطر صحبت کنیم.

قرار است نشست جراد کوشنر با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در شهر «نئوم» این کشور برگزار شود؛ همانجایی که پیش از این نتانیاهو در حضور «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با بن سلمان دیدار کرد. سوالی که در این میان مطرح می‌شود آن است که آیا این جلسه تنها منحصر به کوشنر و ولیعهد سعودی است یا اینکه بنیامین نتانیاهو و «یوسی کوهن» رئیس موساد نیز به این نشست می‌پیوندند. رئیس موساد قبل از این همراه با نتانیاهو و محمد بن سلمان و پامپئو نشست چهارجانبه‌ای در شهر نئوم عربستان ترتیب دادند که گفته می شد در این جلسه پروژه های ضد ایرانی از جمله جنگ ترورها مورد بررسی قرار گرفته است.

گزارش روزنامه فایننشال تایمز که اعلام کرد هدف اصلی سفر کوشنر به عربستان و قطر حل بحران خلیج فارس است بیانگر جهل آشکار در فهم تحولات سیاسی کنونی منطقه به شمار می رود. چرا داماد ترامپ باید برای حل بحران خلیج فارس تلاش کند در حالی که می‌داند این اتفاق می تواند هدیه ای از جانب عربستان سعودی به جو بایدن که ناکامی او یکی از بزرگترین اهداف دولت ترامپ است، باشد.

علاوه بر آن، این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که شاهزاده محمد بن سلمان تا این لحظه در برابر فشارهای شدید دولت ترامپ برای عادی سازی با رژیم صهیونیستی به دلیل پیامدها و خطراتی که برای سعودی ها دارد مقاومت کرده است. همچنین بن سلمان می داند که سازش با رژیم اسرائیل یا آشتی با قطر موجب نمی شود که بایدن از برنامه های خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران و نیز باز کردن پرونده نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و توقف معاملات تسلیحاتی با این کشور عقب نشینی کند.

به طور خلاصه کوشنر به دنبال آینده و منافع مالی و تجاری خود و نیز اجرای پروژه های رژیم صهیونیستی در منطقه است و هر بازخوانی دیگری از اهداف وی درباره این سفر غیر واقعی و غیر منطقی است .

در این میان سوال دیگری که مطرح می‌شود آن است که چرا عربستان سعودی و قطر باید این امتیاز را به داماد شکست خورده ترامپ بدهند که روزهای آخر خود را در کاخ سفید می گذراند ؛امتیازی که به امیر فقیر کویت که سالهای آخر عمر خود را به حل بحران خلیج فارس اختصاص داده بود، ندادند.

در هر صورت کوشنر توطئه‌هایی همچون معامله قرن و توافق‌های عادی سازی میان اعراب و رژیم صهیونیستی را طی چهار سال به نفع صهیونیست ها اجرا کرد و بزرگترین بلا را بر سر متحدان آمریکا در خلیج فارس آورد که پیامدهای منفی آن را در ماه‌ها و سال‌های آینده خواهند دید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت