نشست قریب الوقوع وزرای خارجه کشور‌های عضو برجام

کد خبر: 1037709

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه از نشست قریب الوقوع وزرای خارجه کشور‌های عضو برجام خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان: به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه از نشست قریب الوقوع وزرای کشور‌های عضو برجام خبر داد و در عین حال تاکید کرد قصد ایران برای نصب سانتریفیوژ‌های جدید باعث نخواهد شد از پیچیدگی‌ها و دشواری‌های فعلی برنامه هسته‌ای این کشور کاسته شود.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: دیدار وزرای خارجه کشور‌های عضو برجام به تأیید کشور‌های عضو رسیده و ممکن است این دیدار در ماه دسامبر برگزار شود.

او افزود: ما در حال آماده کردن برنامه‌ها و موضوعات این دیدار و تعیین جدول زمانی آن هستیم تا برای همه اعضا مناسب باشد. ممکن است این نشست پیش از آغاز سال جدید میلادی برگزار شود.

ریابکوف اضافه کرد: قصد ایران برای نصب سه آبشار سانتریفوژ‌های به روز شدهِ IR-۲m در تأسیسات زیر زمینی غنی سازی اورانیوم در نطنز همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران حرکتی مثبت به شمار نمی‌آید.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: فاصله گرفتن تدریجی ایران از تعهدات داوطلبانه این کشور بر اساس برجام چیز جدیدی نیست و شکی نیست که این کار باعث بهبود شرایط پیچیده‌ای که بر سر برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد، نخواهد شد.

پیشتر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی خبری در بروکسل گفته بود: اتحادیه اروپا در تلاش برای تعیین زمانی برای برگزاری نشست وزرای برجام در ماه دسامبر است.

کشور‌های آلمان، فرانسه و انگلیس با صدور بیانیه مشترک، چهارشنبه گذشته درباره تصمیم ایران برای جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای این کشور هشدار دادند.

در بیانیه تروئیکای اروپایی آمده بود اعلام اخیر ایران مبنی بر این که در نظر دارد یک زنجیره جدید از سانتریفیوژ‌های پیشرفته در تاسیسات نطنز نصب کند؛ مغایر با توافق هسته‌ای این کشور و بسیار نگران کننده است.

طرف اروپایی مدعیست که به رغم اقدامات متناقض ایران، تعهدات خود را در برجام به انجام رسانده است. این ادعا‌ها در حالی مطرح می‌شود که این اتحادیه تاکنون هیچ کدام از تعهدات خود در برجام را اجرا نکرده است. کانال مالی ویژه برای ارتباط اقتصادی بین ایران و اروپا از جمله مهمترین تعهداتی بود که هرگز به آن عمل نشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها