مخالفت مرکل و ماکرون با مذاکرات مستقیم با جانسون

کد خبر: 1038470

در حالی که فردا (یکشنبه) باید درباره نتیجه مذاکرات برگزیت تصمیم گیری شود لحن‌های طرفین مذاکرات خشن شده و انگلیس اعلام کرده که در صورت عدم توافق در عملیاتی دریایی از آب‌های خود در برابرکشتی‌های ماهی گیری اروپا حمایت می‌کند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از روزنامه آلمانی پاسایر نویه پرسه، در حالی که چند روزی بیشتر تا پایان مهلت مقرر برای دستیابی به توافقی تجاری در مذاکرات برگزیت باقی نمانده است لحن طرفین مذاکره کننده سخت تر و خشن تر شده است.

رسانه های انگلیسی گزارش دادند که "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مانع تلاش های نخست وزیر انگلیس برای انجام مذاکرات مستقیم شده اند.

به این ترتیب یک روز قبل از زمان تعیین شده برای تصمیم گیری درباره مذاکرات برگزیت، لندن از یک عملیات دریایی سخن به میان آورده که در صورت عدم توافق قایق های ماهیگیری اتحادیه اروپا را از آب های انگلیس دور نگه دارد.

در این میان مذاکرات بین "میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و "دیوید فراست"، همتای انگلیسی اش در بروکسل همچنان ادامه دارد. هیچ یک از طرفین مذاکره کننده امروز ( شنبه) نتوانستند بگویند دقیقا چه تصمیمی در روز یکشنبه و بعد از پایان مذاکرات گرفته خواهد شد.

یک سخنگوی لندن در پاسخ به سوالی در این باره به خبرگزاری آلمان گفت: این مسئله به روند مذاکرات بستگی دارد.

بدون دستیابی به توافقی قواعد سازمان تجارت جهانی بر مناسبات تجاری اروپا و انگلیس حاکم خواهد شد که این به مفهوم تعرفه های گمرکی بالا و کاهش رشد اقتصادی است.

در این میان وزیر خارجه ایرلند خواستار ارتباطات مثبت تر از طرف اتحادیه اروپا شده و گفته است که باید کم تر از تحریم سخن به میان آمده و بیشتر درباره راه حل صحبت شود.

وی در گفتگویی با روزنامه دی ولت آلمان گفته است: همه ما انگلیس را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسیم. اما یک مشارکت نیاز به سازش و مصالحه دارد. این به مفهوم از دست دادن استقلال نیست، بلکه در اینجا مسئله توافقات بین طرفین بر سر مسائل حاکمیتی مطرح است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم گفته است که با گذشتن هر روز توافق دشوارتر می شود اما همچنان ممکن است.

وی در گفتگو با یک رسانه آلمانی تاکید کرد: بنابراین ما به عنوان اتحادیه اروپا تا زمانی که پنجره تنها به اندازه یک شکاف باز است به مذاکرات ادامه می دهیم. خواهیم دید تا روز یکشنبه چه موفقیت هایی به دست می آید و سپس دوباره شرایط را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

یکی از مسائل مورد مناقشه در مذاکرات بین اتحادیه اروپا و انگلیس مسئله حق ماهیگیری در آب های تحت حاکمیت هر منطقه است. انگلیسی ها اعلام کرده اند که خودشان می خواهند تصمیم بگیرند که چه کسی در آینده چه مقدار می تواند در آب های آن ها ماهی گیری کند. لندن حتی اعلام کرده که در صورت لزوم از کشتی های نیروی دریای سلطنتی برای محافظت از آب های خود در برابر کشتی های ماهیگیری اروپا استفاده خواهد کرد.

شرایط رقابت عادلانه هم از دیگر موضوعات مورد مناقشه بین طرفین است. بار دیگر یک سخنگوی دولت انگلیس اعلام کرده که برای لندن مسئله استقلال در میان است. به گفته وی انگلیس می خواهد از طریق برگزیت کنترل قوانین، مرزها، آب ها و پول خود را دوباره در دست گیرد و دیگر پایبند استانداردهای اروپا که روی آن دیگر هیچ نفوذی ندارد نباشد.

اور زو لا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز گذشته بعد از پایان نشست سران اروپایی با اشاره به تداوم اختلافات در مذاکرات برگزیت برای دستیابی به توافقی تجاری با انگلیس اعلام کرد که احتمال عدم توافق بیشتر از دست یابی به چنین توافقی است..

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هم در این باره ابراز بد بینی کرده است.

دیدار حضوری چهارشنبه شب جانسون و فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی برای حل اختلافات برگزیت هم نتوانست دردی از بن بست مذاکرات دوا کند و اختلافات را برطرف کند.

کمیسیون اروپایی بعد از دیدار فون در لاین با جانسون اعلام کرد که اختلافات اساسی در مذاکرات همچنان ادامه دارد.

با این همه بنا بر این شد تا تیم های مذاکره کننده به سرعت مجددا گرد هم آیند و سعی کنند ظرف 4 روز و تا روز یکشنبه نکات مورد اختلاف را برطرف کنند.

زمان برای دستیابی به توافق تجاری با انگلیس به‌سرعت در حال گذر و کوتاه است؛ چراکه پارلمان اروپا و احتمالاً پارلمان‌های ملی باید زمان داشته باشند تا قبل از 31 دسامبر سال جاری توافق احتمالی انجام‌شده را تصویب کنند.

لندن و بروکسل پس از خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز 31 ژانویه سال جاری میلادی (11 بهمن 98) گفت‌وگوهای دوجانبه بر سر آینده روابط خود را آغاز کردند؛ اما به‌گفته مقامات هر دو طرف تا به حال چندین دور مذاکرات در این باره برای دستیابی به یک توافق به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

دوران گذار انگلیس با پایان سال جاری میلادی به اتمام می‌رسد و بعد از آن انگلیس باید اتحادیه گمرکی و بازار داخلی اروپا را ترک کند.

اگر تا آن زمانی توافقی حاصل نشود برگزیت سخت به‌وقوع خواهد پیوست که عواقب اقتصادی بسیار بدی برای طرفین خواهد داشت.

همچنان طرفین در سه موضوع مهم اختلافات اساسی دارند که عبارتند از مسئله ماهیگیری، رقابت منصفانه و چارچوبی برای اجرای توافقات.

فون در لاین روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: در روز یکشنبه تصمیم گیری می شود که آیا مبنای کافی برای توافق درباره روابط تجاری آینده وجود دارد یا خیر. مواضع همچنان با هم فاصله دارد. در هر صورت در کم تر از سه هفته آینده شروع جدیدی برای این دوستان قدیمی ایجاد می شود.

وی گفت: همچنان موضع رقابت عادلانه و مقررات درباره ماهی گیری مورد اختلاف است.

وی این مسئله را قابل درک دانست که انگلیس می خواهد از سال آینده آب های ماهیگیری خود را کنترل کند و در عین حال گفت که لندن هم باید انتظارات ناوگان ماهیگیری اتحادیه اروپا که دهه ها در آب های انگلیس فعالیت داشته را درک کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت