اعتراض روسیه به عدم محکومیت ترور شهید فخری‌زاده

کد خبر: 1040632

نماینده روسیه در شورای امنیت: از عبارت‌پردازی‌های خودخواهانه‌ای که در گزارش سازمان ملل درباره ترور ایرانی‌ها آمده است متحیر شدیم.

فارس: نماینده روسیه در شورای امنیت: از عبارت‌پردازی‌های خودخواهانه‌ای که در گزارش سازمان ملل درباره ترور ایرانی‌ها آمده است متحیر شدیم.

هیچ عبارتی در محکومیت این اقدامات یا اشاره‌ای به تبعات احتمالی آنها نشده است. درباره ترور قاسم سلیمانی ابراز تأسف نشده و درباره محسن فخری‌زاده هم همین‌طور. این را فقط می‌توان نشانه کم‌جرأتی دانست.

به گفته نماینده روسیه در نشست آنلاین بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ آمریکایی‌ها تلاش کردند که دیگر کشورها را قانع کنند که سیاست فشار حداکثری علیه ایران تنها راه ممکن برای حل‌وفصل همه مسائل است اما همه این تلاش‌ها شکست خورد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت: از ماه ژوئن (اواسط خردادماه) آمریکا تلاش کرد تا به هر قیمتی تحریم‌ها علیه ایران را تمدید کند و برای این منظور به کارهایی که با عقل سلیم همخوانی ندارد نیز متوسل شد. آنها دو قطعنامه برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران پیشنهاد کردند. آنها همچنین مدعی شدند که می‌توانند به‌صورت یکجانبه تحریم‌های گذشته شورای امنیت علیه ایران را از طریق مکانیسم موسوم به اسنپ بک بازگردانند.

وی افزود: آمریکایی‌ها تلاش کردند که دیگر کشورها را قانع کنند که سیاست فشار حداکثری علیه ایران تنها راه ممکن برای حل‌وفصل همه مسائل است. اما همه این تلاش‌ها شکست خورد و اعضای شورای امنیت اتحادی بسیار بسیار نادر را [در مقابل آمریکا] از خود نشان دادند.

معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ادامه داد: تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران در همه مشکلات منطقه [خاورمیانه] هیچ توجیه منطقی ندارد. اگر اقدامات تنش‌آفرین علیه این کشور انجام ندهید، اگر در اطرافش ناامنی و تنش ایجاد نکنید، خواهید دید که منطقه امن‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: شما نمی‌توانید به یک طرف بگوید که تعهدات خود را به طور کامل اجرا کند، اما به طرف دیگر کاری نداشته باشید.

این دیپمات روس گفت: تا جایی که ما می‌دانیم، عدم پایبندی ایران به تعهداتش یک واکنش مستقیم به اقدامات تحریک‌کننده آمریکاست.

وی تاکید کرد: ما متأسفیم که سران سازمان ملل بار دیگر آنقدر شجاعت نداشتند که صراحتاً از ایالات متحده بخواهند که به‌طور کامل و بدون پیش‌شرط به اجرای کامل قطعنامه 2231 و برجام بازگردد.

نماینده روسیه ادامه داد: ما همچنین متأسفیم که در گزارش اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد هیچ اثری از محکوم کردن و ابراز تأسف از ترور دانشمند هسته‌ای ایران محسن فخری‌زاده نبود؛ همان چیزی که در مورد [شهید] قاسم سلیمانی نیز شاهدش بودیم و این نشانه بزدل بودن [دبیرکل سازمان ملل] است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت