گلایه لاوروف از مانع‌تراشی آمریکایی‌ها علیه ایران

کد خبر: 1045310

وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه از آمریکا به دلیل مانع‌تراشی در گفت‌وگوهای میان ایران و کشورهای عربی انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس: «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه از آمریکا به دلیل مانع‌تراشی در گفت‌وگوی میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس انتقاد کرد.

به نوشته خبرگزاری «ایتارتاس»، لاوروف در یک نشست خبری گفت واشنگتن تمامی اقدامات ممکن را برای مانع‌تراشی در گفت‌وگوهای میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: «ما علاقه‌مند به برقراری گفت‌وگوی نرمال میان ایران و کشورهای عربی [حاشیه خلیج فارس]، رسیدن به توافقات اعتمادسازی، شفافیت در امور نظامی و در کل توسعه همکاری‌ها هستیم.»

وی اضافه کرد: «متأسفانه همکاران آمریکایی‌ ما تا به حال - دست‌کم این دولت- همه تلاششان را برای جلوگیری از انجام این گفت‌وگوها به کار گرفته‌اند.»

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد هدف طرح مسکو برای تدوین یک راهبرد امنیتی در خلیج فارس، گسترش گفت‌وگوها میان ایران و کشورهای عربی است.

وی تأکید کرد: «مهم است که کسی در این فرایند دخالت نکند و اقداماتی در جهت تضعیف تلاش‌ها برای برقراری این گفت‌و‌گوها انجام ندهد.»

روسیه چند ماه پیش طی یک جلسه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد طرحی را برای خلیج فارس پیشنهاد داد که به کشورها اجازه می‌داد به تنش‌های بالقوه در بحبوحه تنش‌ها پاسخ دهند.

لاوروف در آن جلسه که مهرماه برگزار شد درباره اهداف این طرح گفت: «روسیه، طرح امنیت جمعی برای این منطقه را پیشنهاد داد که خواستار ایجاد ساز و کارهایی برای پاسخ جمعی به بسیاری از تهدیدها و چالش‌ها بود.» وزیر خارجه روسیه گفت این طرح با مشارکت ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اجرا خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا مهرماه سال جاری طرح روسیه را رد کرد. «کلی کرافت»، نماینده ایالات متحده آمریکا این طرح را رد کرد و مدعی شد که هر طرحی بدون متوقف کردن «تخلفات ایران از قوانین بین‌المللی» بیهوده خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت