هشدار چاووش‌اغلو به سران کشورهای اروپایی

کد خبر: 1047064

وزیر خارجه ترکیه به سران کشورهای اروپایی هشدار داد که هرگونه اقدام منفی علیه این کشور پیامدهای نامناسبی به همراه دارد.

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با یک نشریه آمریکایی گفت که هرگونه اقدام محدود کننده علیه ترکیه همه چیز را تخریب خواهد کرد.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه روز شنبه در گفت‌و‌گو با نشریه پالتیکو گفت: «این گفت‌وگو باید براساس اعتماد باشد، بنابراین هیچکس نمی‌تواند اقدامات محدود کننده علیه ترکیه را توجیه کند.»

وی افزود: «ما شروع به دادن پیام‌های مثبت کردیم زیرا بیانیه مشترک اجلاس دسامبر را به عنوان دستی به سوی ترکیه لحاظ کردیم.»

وزیر خارجه ترکیه گفت که زبان سران اتحادیه اروپا در ماه اکتبر تهدیدآمیز و در دسامبر بهتر بود، اما هنوز حاوی قسمت‌هایی است که آنکارا با آنها مخالف است. مولود چاووش اوغلو در دیدار اخیر خود با دبیرکل ناتو از خرید سامانه موشکی «اس-400» روسیه که باعث نگرانی متحدان ناتو بود، دفاع کرد.

چاووش اغلو در ادامه به پالتیکو گفت: «من به او گفتم که پیشنهاد ما به دولت قبلی برای ایجاد یک گروه کاری مشترک از کارشناسان که ادعاهای ایالات متحده را با دقت بررسی می‌کند و ناتو باید در این امر دخیل باشد، پابرجاست.»

این در حالی است که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه در برخی حوزه‌های خاص در ترکیه اتفاقاتی در حال رخ دادن است، از وضعیت کنونی در ترکیه ابراز نگرانی کرد. بورل توضیح بیشتری درباره این «اتفاقات خاص در حوزه‌های خاص» ارائه نکرد.

در ماه‌های گذشته اقدام‌های اکتشافی ترکیه در شرق دریای مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدام‌های ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدام‌ها هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که تنها در حال تامین حقوق خود است.

هشدار چاووش‌اغلو به سران کشورهای اروپایی

اردوغان: بین 4 کشور برتر جهان در زمینه تولید پهپاد هستیم

رئیس جمهور ترکیه روز شنبه گفت که این کشور بین 3 یا 4 کشور برتر جهان در زمینه تولید هواپیماهای بدون سرنشین است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز شنبه در سخنانی گفت که این کشور جزو 3 یا 4 کشور برتر جهان در زمینه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین است.

وی در ادامه سخنانش گفت که ترکیه به کشوری تبدیل شده که نیازهای خود را تامین کرده و نیاز کشورهای همپیمان خود در زمینه وسیله‌های زمینی و دریایی را نیز تامین می‌کند.

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «هم اکنون در حال ساخت 6 زیردریایی پیشرفته هستیم و از سال 2022 هر سال یک زیردریایی تحویل خواهیم داد.»

اردوغان گفت که ترکیه یکی از 10 کشور جهان است که به طراحی و ساخت کشتی‌های جنگی خود می‌پردازد.

وی افزود که در حال حاضر پروژه‌های دفاعی این کشور بیش از 700 پروژه بوده این در حالی است که این تعداد در سال 2002 تنها 62 پروژه بوده است.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: قدرتمند بودن در زمینه نظامی، اقتصادی و دیپلماسی یک ضرورت بوده و یک انتخاب به شمار نمی‌آید.

اردوغان ادامه داد: ترکیه مجبور است که به بالاترین درجه بازدارندگی برسد و این موضوع برای تضمین امنیت ملی و دفاع از حق دوستانش ضروری است.

تنش‌ها میان ترکیه و کشورهای اروپایی طی ماه‌های پیش افزایش یافته است. در ماه‌های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت