رایزنی مسکو و اتحادیه اروپا درباره برجام

کد خبر: 1047682

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درحالی قصد دارد چندی دیگر با وزیر خارجه روسیه دیدار کند که بررسی «برجام» و آخرین تحولات منطقه از جمله اوضاع در «قره باغ کوهستانی» از جمله محورهای این مذاکرات خواهد بود.

خبرگزاری فارس: وزارت خارجه روسیه از مذاکرات آتی رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رایزنی در امورمختلف از جمله «برجام» خبر داد.

به گزارش «وبگاه وزارت خارجه روسیه» «سرگئی لاروف» وزیر خارجه روسیه در پنجم فوریه در «مسکو» میزبان «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود. قرار است در این ملاقات مشکلات موجودر مسیر روابط اروپا و روسیه وضعیت، در غرب بالکان، و اخرین تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا مور بحث و گفت‌گو قرار گیرد.

این دو دیپلمات ارشد همچنین قصد دارند در زمینه برجام، وضعیت قره باغ کوهستانی و موارد امنیتی در اروپا گفت‌وگو کنند.

وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به بازگشت ایالات متحده به برجام ابراز امیدواری کرد. لاوروف در بخش مقدماتی سخنان خود با اشاره به مسئله برجام که در گفت‌وگو با ظریف به آن پرداخته شده، گفت: «ما (ایران و روسیه) موضع مشترکی در خصوص برجام داریم و به حفظ کامل این توافق علاقمند هستیم و معتقدیم که تنها مسیر حفظ برجام از طریق اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف‌های این توافق و در تطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.»

لاوروف با تاکید بر پیامدهای مثبت اجرای کامل برجام بر روابط روسیه و جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: «اگر تمامی اعضای برجام به تعهدات خود پایبند باشند و چنین چیزی رخ دهد و ما امیدواریم که به چنین نتیجه‌ای برسیم، سپس قطعاً روابط میان ایران و فدراسیون روسیه از این امر بهره خواهند برد زیرا در آن شرایط از تحریم‌های غیرقانونی و غیرمشروع و یکجانبه ایالات متحده و شمار دیگری از کشورها رهایی می‌یابند.»

وی با تأکید بر لزوم حفظ برجام ادامه داد: «ما امیدواریم که تلاش‌های فعلی ما نتیجه‌بخش‌ باشد و به حفظ برجام منجر شود و ایالات متحده به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگردد و همین امر زمینه‌ای را برای پایبندی کامل ایران به تعهداتش ذیل برجام به وجود آورد.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت