در مذاکرات پوتین و بایدن چه گذشت؟

کد خبر: 1047817

سخنگوی کرملین با افشای برخی جزییات مربوط به نخستین مکالمه تلفنی بین روسای جمهوری روسیه و آمریکا، گفت: با وجود توافق دو طرف درباره تمدید پیمان استارت، فعلاً نمی‌توان از بهبود روابط بین دو کشور صحبتی کرد.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از خبرگزاری «تاس»، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه ابراز عقیده کرد که مذاکرات تلفنی صورت گرفته بین "ولادیمیر پوتین" و "جو بایدن" دلیلی برای از سر گیری مجدد روابط بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده نیست.

پسکوف امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران در این باره گفت: «فعلاً هیچ شرایطی برای بهبود روابط یا به اصطلاح از سرگیری مجدد روابط بین دو کشور بوجود نیامده است.»

سخنگوی کرملین توضیح داد: «به‌رغم دستیابی به توافق با شرکای آمریکایی درباره درک متقابل از تمدید پیمان ادامه کاهش و محدود سازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (پیمان استارت-3)، در حال حاضر نمی‌توان از تغییر وضعیت در روابط بین دو کشور صحبت کرد. البته این مسئله مثبت است که روسای جمهوری روسیه و آمریکا روز گذشته با یکدیگر گفت‌وگوی تلفنی داشتند، و با وجود اختلاف نظرات بسیار جدی بین دو طرف، آنها بر ضرورت ادامه مذاکرات تأکید کردند.»

وی گفت، موانع بر سر این مسیر "نسبتاً زیاد" بوده و یکی دو مورد نیستند، ولی اشاره‌ای به موارد اختلاف نکرد.

پسکوف ادامه داد، ولادیمیر پوتین در جریان مذاکرات دیروز موفق شد تا سریعاً درباره تمدید پیمان استارت-3 با همتای آمریکایی خود به توافق برسد، چرا که زمان زیادی تا پایان مدت اعتبار این توافقنامه، 5 فوریه (17 بهمن ماه) باقی نمانده است.

وی افزود: «مذاکرات روسای جمهوری روسیه و آمریکا که در مجموع 35 دقیقه بطول انجامید، بسیار صریح و شفاف بود و ولادیمیر پوتین توضیحات لازم برای تمدید این توافقنامه را به جو بایدن ارائه داده و هیچ مطلبی، بدون توضیح باقی نماند.»

پوتین: تمدید پیمان استارت نو با آمریکا، گامی در جهت صحیح است رئیس جمهور روسیه تمدید پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه را گامی در جهت صحیح خود عنوان کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از آر تی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی سخنانی، تمدید پیمان استارت نو با آمریکا را گامی در جهت صحیح عنوان کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس که امسال به خاطر شرایط ناشی ازشیوع کرونا به شکل مجازی برگزار می‌شود، اعلام کرد تمدید پنج ساله معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی موسوم به «استارت نو» گامی در مسیر درست است.

او در ادامه تصریح کرد که درگیری‌های منطقه در حال افزایش و سیستم امنیتی جهانی در حال تخریب است. رئیس جمهور روسیه گفت: کلاوس (رئیس مجمع جهانی اقتصاد) به گفتگوی دیروز من با رئیس جمهور آمریکا و تمدید پیمان محدود کردن سلاح‌های استراتژیک تهاجمی اشاره کرد. این گامی در مسیر درست است.

ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از صحبت هایش گفت از نظر مقیاس و ماهیت سیستم پیچیده چالش‌ها و تهدیدات بالقوه، وضعیت کنونی جهان به مانند دهه ۳۰ قرن گذشته است. او گفت: هیچگونه تشابه مستقیمی در تاریخ وجود ندارد، اما برخی از متخصصان که من نظر آن‌ها احترام می‌گذارم، وضعیت موجود را با دهه ۳۰ قرن گذشته مرتبط می‌دانند.

گفتنی است امروز، سه شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا نخستین مکالمه تلفنی تلفنی خود را برقرار کردند. آن‌ها در این تماس از دستیابی به توافق برای تمدید پیمان استارت نو ابراز خرسندی کردند. بنا بر گزارشها، رؤسای جمهور روسیه و آمریکا به کارمندان خود دستور داده اند که فورا برای تمدید پیمان استارت نو تا ۵ فوریه دست به کار شوند. پوتین همچنین پیش نویس تصویب توافق نامه تمدید پیمان استارت را که در ۵ فوریه منقضی می‌شود، به دوما تحویل داده است. بر اساس این سند، پیشنهاد می‌شود این قرارداد برای ۵ سال تا ۵ فوریه ۲۰۲۶ تمدید شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت