روسیه خواستار بازگشت آمریکا به برجام شد

کد خبر: 1047890

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در یک نشست خبری درباره توافق هسته‌ای ایران و بازگشت آمریکا به آن سخن گفت.

باشگاه خبرنگاران جوان: «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل، امروز (چهارشنبه) درباره توافق هسته‌ای ایران و خروج یک‌جانبه آمریکا از آن اظهاراتی مطرح کرده است.

پولیانسکی در ویدئو کنفرانسی که امروز با تعدادی خبرنگار داشت گفت: «یکی از اهداف ما در نشست آینده ان‌پی‌تی، رسیدن به توافق برجام هست و امیدواریم آمریکا به این توافق برگردد. این سناریوی مورد پسند ماست و برای کل دنیا مفید خواهد بود، این توافق دنیای ما را خیلی خیلی کم‌خطرتر خواهد کرد.»

او همچنین افزود: «ما می‌دانیم ایران هم اقداماتی مخالف با این توافق انجام داده، اما مهم است بدانیم همه آن‌ها قابل بازگشت هستند. همچنین ایران حق نقض این توافق را دارد، زیرا آمریکا یک‌جانبه از برجام خارج شد و این توافق را با تمام اختیارات خود و به تمام معنا نقض کرد.»

او در انتها نیز گفت: «در کل به نظر ما اگر آمریکا با حسن‌نیت پیش رود، می‌توانیم از ایران بخواهیم به معاهده ان‌پی‌تی و توافق هسته‌ای پای‌بند شود.»

امروز وزارت خارجه روسیه از لزوم پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، در صورت بازگشت آمریکا به برجام خبر داد و اعلام کرد: «تهران باید از توقف پای‌بندی‌هایش به توافق هسته‌ای در صورت بازگشت واشنگتن به برجام دست بکشد.»

روز گذشته نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، اعلام کرده بود آمریکا باید تحریم‌ها علیه تهران را به‌عنوان شرطی برای پیوستن دوباره ایران به برجام بردارد و توافق هسته‌ای را اجرایی کند.

دولت دونالد ترامپ در می‌ سال ۲۰۱۸ در اقدامی یکجانبه توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را به بهانه‌های واهی نقض آن از سوی ایران زیر پا گذاشت. پس از آن کمپین غیرانسانی فشار حداکثری را با محوریت تروریسم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به‌راه انداخت تا از این روزنه بساط مذاکرات نمایشی را در جهت حصول نیات خود فراهم کند؛ تیری که به‌رغم تشدید تحریم‌ها به سنگ خورد.

حال با تغییر دولت در واشنگتن همگان به نظاره نشسته‌اند تا ببینند سرنوشت توافق هسته‌ای ایران در دوره جو بایدن که مدعی بازگشت به برجام و مذاکره با ایران بود، چه خواهد شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت