بایدن در نخستین سخنرانی اش چه گفت؟

کد خبر: 1049216

رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین سخنرانی برای تشریح سیاست خارجی خواستار آزادی مخالف غربگرای روسیه شد.

خبرگزاری فارس: جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در ساختمان وزارت خارجه این کشور به تشریح محورهای سیاست خارجی خود پرداخت.

یمن

رئیس‌جمهور آمریکا در این سخنرانی گفت که قصد دارد به جنگ یمن پایان دهد. او با وجود این گفت که آمریکا به عربستان سعودی کمک خواهد کرد از «تمامیت ارضی» خودش دفاع کند. او مدعی شد عربستان سعودی با حملاتی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران مواجه است. 

او از جنگ یمن به عنوان «فاجعه راهبردی» یاد کرد و گفت: «این جنگ باید به پایان برسد.» بایدن گفت: «حمایت آمریکا از عملیات‌های تهاجمی در یمن از جمله از فروش تسلیحات خاتمه خواهد  یافت.»

ادعای جو بایدن درباره جنگ یمن در حالی مطرح شده که حمایت‌های دولت آمریکا از حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در این کشور فقیر عربی از سال ۲۰۱۴  و زمانی که او معاون رئیس‌جمهور بود آغاز شد.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. بیش از ۷۰ درصد جمعیت یمن نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان میلیون‌ها نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

روسیه

درباره روسیه، جو بایدن مدعی شد دوران «تسامح آمریکا در برابر سیاست‌های تجاوزکارانه روسیه» اعم از دخالت در انتخابات آمریکا، حملات سایبری و مسموم کردن شهروندانش به پایان رسیده است.

بایدن گفت آمریکا برای افزایش دادن هزینه‌ها علیه روسیه و دفاع از منافع حیاتی آمریکا تردید نخواهد کرد. وی از مسکو خواست بدون قید و شرط و فوری، «الکسی ناوالنی»، مخالف غربگرای دولت ولادیمیر پوتین را آزاد کند.

چین

رئیس‌جمهور آمریکا از چین به عنوان یکی از رقیبان آمریکا یاد کرد اما گفت واشنگتن مایل به همکاری با این کشور است.

میانمار

او در بخش دیگری از سخنانش گفت ارتش میانمار باید از قدرت کنار برود، زندانیان را آزاد کرده و از توسل به خشونت اجتناب کند.

جابجایی نیروها از آلمان

بایدن گفت «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا را مأمور بررسی وضعیت نیروهای آمریکا در دنیا کرده و در زمانی که این بررسی در جریان است هر گونه جابجایی نظامیان آمریکا از آلمان متوقف خواهد شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت