تصمیم «بایدن» برای تحریم‌های ایران

کد خبر: 1049506

وبگاه شبکه تلویزیونی بلومبرگ امروز در گزارشی اعلام کرد: رییس‌جمهور آمریکا به دنبال کاهش فشار تحریم‌های ایران بدون برداشتن آنها است.

خبرگزاری مهر: وبگاه شبکه تلویزیونی بلومبرگ امروز شنبه در گزارشی اعلام کرد: بر اساس اعلام منابع آگاه، «جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا به دنبال کم کردن فشار تحریم‌های ایران بدون برداشتن آنها است.

بر اساس این گزارش، دولت جدید در آمریکا در حال بررسی راهی برای کم کردن فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم‌های اقتصادی از جمله تحریم‌های نفتی علیه تهران است.

بلومبرگ به نقل از ۴ منبع آگاه، یکی از گزینه‌های دولت آمریکا در این خصوص را حمایت از اعطای وام صندوق بین‌المللی به ایران برای کمک به پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا در این کشور دانست.

به گفته این منابع آگاه، گزینه دیگری که دولت بایدن در حال بررسی آن است، کاهش تحریم‌هایی است که مانع رسیدن کمک‌های بین‌المللی به ایران در زمینه کرونا می‌شود؛ اتخاذ چنین راهکارهایی می‌تواند با دلایل انسان‌دوستانه نیز توجیه شود.

بلومبرگ در این گزارش می افزاید: همچنین گزینه‌ دیگر، احتمال امضای یک دستور اجرایی از سوی بایدن برای لغو تصمیم دونالد ترامپ در زمینه خروج از برجام است؛ اما صدور معافیت‌ از تحریم‌ها برای فروش نفت ایران در بازارهای بین‌المللی هنوز به طور جدی از سوی دولت آمریکا بررسی نمی‌شود.

گزارش این رسانه در حالی مطرح می شود که سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری دیروز جمعه خود در پاسخ به سوالی پیرامون زمان بازگشت آمریکا به برجام مدعی شد که توپ در زمین ایران است!

«جن ساکی» در پاسخ به پرسش خبرنگاری پیرامون اینکه رئیس جمهور آمریکا چه زمانی مذاکرات درباره توافق با ایران را آغاز خواهد کرد، گفت: این موضوع به ایران بستگی دارد. اگر ایران به پایبندی کامل به تعهداتش در برجام بازگردد، آمریکا نیز اقدام مشابهی را انجام خواهد داد و از این موضوع به عنوان مبنایی برای دستیابی به توافق طولانی‌تر و قوی‌تر که سایر موضوعات محل نگرانی را هم دربرگیرد، استفاده خواهد کرد.

مواضع خصمانه دولت آمریکا علیه تهران

این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۸ ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) به بهانه‌های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران خارج شد.

واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم‌های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

واکنش ایران به انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا

گفتنی است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده‌های ۲۶ و ۳۶ مصرح در این توافق بین‌المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت