ادعای جدید ریاض علیه یمن

کد خبر: 1049779

رسانه‌های سعودی خبر دادند که پدافند هوایی این کشور با یک پهپاد یمنی مقابله کرده است.

خبرگزاری فارس: رسانه‌های عربستان سعودی شامگاه یکشنبه مدعی شدند که ریاض یک پهپادی که جنبش انصارالله یمن به سوی عربستان فرستاده بود را سرنگون کرده است.

ائتلاف متجاوز سعودی نیز در واکنش به این رویداد مدعی شد که جنبش انصارالله قوانین بین‌المللی انسانی را با تلاش برای هدف قرار دادن افراد غیرنظامی نقض می‌کند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به شش سال یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه جانبه، گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده است و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد.

این ائتلاف از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است. 

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نیز پنجشنبه در یک سخنرانی خود با انتقاد از اوضاع انسانی در یمن ادعا کرد که دولت او تلاش دارد جنگ در این کشور را متوقف کنند و از تیم ویژه خود در غرب آسیا خواسته برای حصول آتش‌بس در یمن اقدام کند.

بایدن گفت: «جنگ علیه یمن باید متوقف شود و ما همه‌ حمایت‌های خود از عملیات‌های تهاجمی در آنجا را متوقف می‌کنیم».

یمن :ائتلاف سعودی-آمریکایی با بستن فرودگاه صنعاء موجب مرگ 80 هزا بیمار شد

مدیر کل فرودگاه بین المللی صنعاء پایتخت یمن گفت که ائتلاف سعودی-آمریکایی با بستن فرودگاه صنعاء موجب مرگ بیش از 80 هزار بیمار یمنی شدند که نیاز به درمان در خارج از کشور داشتند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مدیر کل اداره فرودگاه بین المللی «صنعاء» پایتخت یمن گفت که بسته شدن فرودگاه صنعاء توسط ائتلاف سعودی طی چهار سال و نیم گذشته منجر به مرگ بالغ بر ۸۰ هزار بیمار یمنی شده است که نیاز به درمان در خارج از کشور داشتند.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، «خالد الشریف» در اظهاراتی خبری گفت که بسته شدن فرودگاه منجر به وارد آمدن خسارات سنگینی در ابعاد انسانی و بهداشتی و در همه ابعاد زندگی غیرنظامیان یمنی شده است.

وی با اشاره به رنج مداوم یمنی‌ها از تعطیلی چهار سال و نیمه فرودگاه صنعاء گفت: «هزاران نفر بر اثر جنایت تعطیلی فرودگاه صنعاء درگذشتند و با بی تفاوتی جامعه بین المللی نسبت به این قضیه اوضاع فاجعه بارتر از قبل می‌شود.»

مدیر فرودگاه صنعاء گفت: «با توجه به ادامه جنگ و وخامت اوضاع بهداشت و سلامت که ناشی از محاصره همه جانبه یمن توسط ائتلاف سعودی است، بیش از ۴۵۰ هزار بیمار دیگر برای درمان نیاز به انتقال به خارج از کشور دارند.»

الشریف با بیان اینکه بیش از یک میلیون بیمار یمنی به دلیل محرومیت از داروی بیماران خاص در معرض مرگ هستند، گفت: «بیش از سه هزار بیمار هم که نامشان در فهرست وزارت بهداشت ثبت شده است ،دچار بیماری‌های قلبی هستند و نیاز به درمان به خارج از یمن برای انجام اعمال جراحی دارند.»

او همچنین گفت که بیش از یک میلیون یمنی قادر به ورود به یمن نیستند و هزاران دانشجو هم به دلیل بسته ماندن فرودگاه صنعاء و محاصره یمن از استفاده از بورس تحصیلی خود محرومند.

مدیر فرودگاه صنعاء همچنین خسارات مستقیم از حملات نیروهای ائتلاف سعودی به فرودگاه بین المللی صنعاء را بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار اعلام کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت