شدت گرفتن تنش‌ دیپلماتیک میان روسیه - اروپا

کد خبر: 1049983

رسانه‌ها از اقدام هماهنگ و تلافی جویانه آلمان،سوئد و لهستان در اخراج دیپلمات‌های روسیه از کشورهای خود خبر دادند.

خبرگزاری فارس: با شدت گرفتن تنش‌ دیپلماتیک میان روسیه با آلمان، سوئد و لهستان کشورهای یاد شده دپیلمات‌های روس را از خاک خود اخراج کردند.

به گزارش منابع خبری، وزارت خارجه آلمان غروب شنبه به وقت تهران اعلام کرد که یک کارمند سفارت روسیه در برلین را اخراج کرده است. وزارت خارجه آلمان مدعی شده که دیپلمات اخراج شده این کشور در روسیه در روزهای گذشته مشغول انجام وظایف قانونی خود بوده است.

وزیر خارجه سوئد نیز در حساب توییتری خود نوشت که از یک دپیلمات روس خواسته تا خاک این کشور را ترک کند. وزارت خارجه لهستان نیز در اقدامی مشابه، دستور اخراج یک دیپلمات روسیه از خاک این کشور را صادر کرد

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» نیز در این زمینه نوشت که آلمان در اقدامی تلافی جویانه، یک دیپلمات روسیه را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده است.

وزارت خارجه روسیه جمعه گذشته اعلام کرد که مسکو سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را که در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از «الکسی ناوالنی»  چهره غربگرای مخالف روسیه مشارکت داشتند اخراج کرده است. بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، این سه دیپلمات عنصر نامطلوب شناخته شده و به زودی این کشور را ترک خواهند کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «طرف روسی انتظار دارد که در آینده هیئت‌های دیپلماتیک پادشاهی سوئد، جمهوری لهستان و جمهوری فدرال آلمان و پرسنل آنها، دقیقا از معیارهای قانون بین‌المللی تبعیت کنند.»

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه  نیز در ارتباط با تصمیم این کشور برای اخراج سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی توضیحاتی را ارائه داد. زاخارووا به تلویزیون روسیه گفت: «متاسفانه، چاره‌ای جز اقدام و اخراج دیپلمات‌های اروپایی که در رویدادهای غیرمجاز شرکت می‌کردند، نداشتیم.»

 

روسیه یک دیپلمات آلبانی را اخراج کرد

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد در اقدامی متقابل، یک دیپلمات کشور آلبانی را از این کشور اخراج کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد یک دیپلمات آلبانیایی را از این کشور اخراج کرده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، این وزارتخانه گفت، پس از احضار دیپلمات کشور آلبانی وی را از مصونیت دیپلماتیک خلع و به او هفتاد و دو ساعت فرصت داده از روسیه خارج شود.

این اقدام مسکو پس از آن انجام می‌شود که دولت آلبانی یکی از دیپلمات‌های روس را به بهانه نقض محدویت‌های کرونایی از این کشور اخراج کرد.

روسیه در واکنش به این اقدام «غیردوستانه و تحریک‌آمیز با هدف لطمه به روابط دوجانبه» گفته بود، در زمان مناسب به آن پاسخ می‌دهد.

از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که مسکو سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را که در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از «الکسی ناوالنی» مشارکت داشتند اخراج کرده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ارتباط با این تصمیم گفت: «متاسفانه، چاره‌ای جز اقدام و اخراج دیپلمات‌های اروپایی که در رویدادهای غیرمجاز شرکت می‌کردند، نداشتیم».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت