جنجالی‌ترین شخصیت‌هادر زندان‌های آل سعود +عکس

کد خبر: 1051457

در سایه خفقان سیاسی و نقض گسترده آزادی بیان در عربستان، رژیم آل سعود به ویژه پس از ولیعهدی محمد بن سلمان، مخالفان و منتقدان از هر قشر و جنسیتی را هدف سرکوبگری‌های خود قرار می‌دهد.

خبرگزاری تسنیم: با وجود اینکه نقض آزادی بیان و سرکوبگری در عربستان سعودی از گذشته در ابعاد گسترده علیه اقلیت‌های مذهبی این کشور و در صدر آن شیعیان اعمال می‌شود، اما سایر شهروندان سعودی نیز از این سرکوبگری‌ها در امان نیستند

سرکوب مخالفان به ویژه پس از پادشاهی «سلمان بن عبدالعزیز» و ولیعهدی پسرش محمد، شاهزاده جوان سعودی به شکل چشمگیری در عربستان افزایش یافت و علاوه بر منتقدان نظام سعودی، مخالفان شخص محمد بن سلمان را نیز در برگرفت. دستگیری گسترده شاهزادگان طی کمپین‌های متعدد بن سلمان نیز در همین راستا صورت گرفته که معروف ترین آن بازداشت شخصیت‌های برجسته و شاهزادگان سعودی در هتل «ریتز کارلتون» ریاض در سال 2017 بود.

مفتی‌ها و مبلغان سعودی نیز از جمله شخصیت‌های بارزی به شمار می‌روند که به جرم آزادی بیان در عربستان زندانی می‌شوند.

معروف‌ترین مبلغان و فعالان در زندان‌های سعودی

چندی پیش حساب توئیتری زندانیان سیاسی عربستان سعودی به نام «معتقلی الرأی»، هویت مبلغانی، که در زندان‌های این کشور محبوس شده‌اند را فاش کرد. بسیاری از این بازداشت شده‌ها تحت شکنجه‌های جسمی با شوک و آویزان شدن از سقف قرار دارند.

زندان‌های سعودی

- «سلمان العوده»: شیخ سلمان العوده شناخته شده تر از سایر مبلغان سعودی است و به واسطه مبارزه هایش علیه سیاست‌های مذهبی و منطقه‌ای دولت سعودی از دهه 1990 تاکنون، وزنه ای سنگین محسوب می شود. عوده به جرم انتشار توئیتی در سپتامبر2017 دستگیر شد که در متن آن آرزو کرده بود نزاع میان دو کشور همسایه عربستان و قطر سریعتر منجر به صلح شود. در دادگاهی که برای عوده برگزار شد، مجموعاً 37 اتهام به وی وارد شد که می‌توان آنها را در سه گروه عمده تقسیم بندی کرد: ارتباط با تشکیلات تروریستی مثل اخوان المسلمین، تمسخر و انتقاد از دستاوردهای دولت و ارتباط با خاندان سلطنتی قطر. این اتهامات با واکنش جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی مواجه شد و تنها 2 روز پیش از قتل وحشیانه وی در سفارت عربستان در استانبول، در توئیتی اظهار داشت: « سلمان العوده را نه به خاطر افراطی گری، بلکه به دلیل اعتدالش اعدام خواهند کرد. به همین دلیل او یک تهدید (برای دولت عربستان) است.»

زندان‌های سعودی

- «عوض القرنی»: عوض القرنی واعظ سنی، نویسنده و دانشگاهی است که سپتامبر 2017 در عربستان بازداشت شد و پیش از این مقامات سعودی اعلام کرده بودند قصد اعدام وی را دارند.

زندان‌های سعودی

- «علی العمری»: علی العمری رئیس دانشگاه آزاد مکه مکرمه و نیز یک مجری معروف است که به همراه عوض القرنی سپتامبر 2017 بازداشت شد.

- «محمد المنجد»: محمد صالح المنجد یکی دیگر از مبلغان دینی در عربستان سعودی است که در سپتامبر 2017 توسط نیروهای امنیتی سعودی بازداشت شد.

زندان‌های سعودی

- «سفر الحوالی»: شیخ سفر الحوالی و چهار تن از پسرانش جولای 2018 به سبب طرح سوالات و ایراد سخنان آتشین علیه نظام آل سعود بازداشت شده اند، از جمله سوالات وی این بود که آیا گسترش رشوه و فساد در دستگاه اداری عربستان از احکام شرعی خداوند است؟ بسیاری از طرفداران شیخ حوالی نسخه پی دی اف کتاب او تحت عنوان «مسلمانان و تمدن غربی» را در پایگاه‌های اجتماعی قرار دادند؛ کتابی که بیش از 3000 صفحه دارد و آن را آوریل 2018 تالیف کرده و به صراحت تیر انتقاد خود را به سوی نظام آل سعود نشانه گرفته است؛ گویی شیخ حوالی آن طور که طرفدارانش می‌گویند، خواسته است با جهاد و بیان سخن حق علیه حاکم ستمگر به زندگی خود پایان دهد.

- «عبدالعزیز الفوزان»: از مفتی‌های روحانیون سرشناس عربستان و استاد فقه مقارن در دانشسرای عالی قوه قضائیه این کشور است که آگوست 2018 به دلیل اظهار نظر درباره سرکوب روحانیون و مبلغان در عربستان بازداشت شد.

زندان‌های سعودی

-«محمد البراک»: البراک مفتی سعودی عضو هیئت علمی دانشگاه ام القری و همچنین نویسنده و کارشناس مسائل مختلف در استان المذنب در منطقه القصیم عربستان بود که سپتامبر 2017 بازداشت شد.

«عبدالعزیز الطریفی»: وی در آوریل 2016 پس از اینکه به صورت علنی مخالفت خود را با محدود کردن فعالیتهای هیئت موسوم به «امربه معروف و نهی از منکر» اعلام کرد، بازداشت شد. الطریفی در یکی از توئیت‌های خود گفته بود: برخی حکام فکر می‌کنند که کوتاه آمدن از دین خود برای جلب رضایت کفار، از فشارهای آنان می‌کاهد. هراندازه که کوتاه بیایید بیشتر می خواهند ....

طبق اعلام حساب کاربری بازداشت شدگان آزادی بیان در عربستان، حدود 20 شخصیت حقوقی، 24 روزنامه‌نگار و رسانه‌ای، بیش از 60 تحصیلکرده دکترا و بیش از 40 نویسنده،که کتاب‌های مهمی را به رشته تحریر درآورده‌اند، در زندان‌های عربستان به‌سر می‌برند.

بارزترین شاهزادگان زندانی سعودی

چندی پیش نشریه دیلی میل انگلیس در گزارشی از زندانی بودن چندین شاهزاده و عضو کلیدی خاندان سلطنتی عربستان تقریبا یک سال بعد از دستگیری آنها در راستای یک کودتای داخل کاخ پادشاهی و نگرانی‌ها از احتمال مرگ آنها خبر داد.

QAn7tkcK5O1P

-«محمد بن نایف»: که از اواخر دهه 1990 فعالیت خود در زمینه امنیتی را آغاز کرد، در سال 2015 به ولیعهدی عربستان رسید اما در سال 2017 با انتخاب «محمد بن سلمان» به این سمت، جایگاه خود را از دست داد. وی از زمان برکناری از این سمت، اجازه سفر نداشته و دستیاران و تلفن همراه خود را از دست داد. این شاهزاده سعودی مارس 2020 به اتهام کودتا علیه محمد بن سلمان بازداشت شد و اکنون وضعیت جسمانی مناسبی ندارد.

زندان‌های سعودی

-«احمد بن عبدالعزیز»: برادر شاه سعودی است که به همراه محمد بن نایف در مارس 2020 به دستور محمد بن سلمان بازداشت شد.

زندان‌های سعودی

-«فیصل بن عبدالله»: وی فرزند یکی از پادشاهان سابق عربستان است که در تاریخ 27 مارس 2020 از محل سکونت خود در شمال شرق ریاض ربوده شد و از آن زمان هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارد.

زندان‌های سعودی

-«بسمه بنت سعود»: بسمه معروف ترین شاهزاده زن سعودی است که در فوریه 2019 به همراه دختر 25 ساله خود «سهود الشریف» در جده در اتومبیل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی محاصره و به زندان الحائر منتقل شدند. شاهزاده بسمه در لندن به امور تجاری مشغول بود و در فعالیت‌های مربوط به دفاع از حقوق زنان مشارکت داشت.

برجسته ترین فعالان زن در زندان‌های عربستان

حساب کاربری « زنان زندانی سعودی» همزمان با آزادی «لجین الهذلول» و «نوف عبدالعزیز» لیستی از زنان سعودی بازداشت شده در زندانهای عربستان ارائه داد.

این لیست شامل اسامی زنان زندانی از جمله « حلیمه الحویطی»، « فاطمه آل نصیف»،« نسیمه الساده»،« وزانه الشهری»، « اسراء الغمغام»،«عایده الغامدی»،« بسمه آل سعود»، «نعیمه المطرود» ، « میاء الزهرانی» و ... است. در لیست زنان زندانی سعودی علاوه بر دختران جوان، زنان شصت ساله نیز وجود دارد.

در حالی که این بازداشت‌ها انتقاد مجامع بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و اتحادیه اروپا را در پی داشته است، رژیم سعودی همچنان به بازداشت مخالفان و فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان ادامه می‌دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت