دردسر جدی برای ولیعهد سعودی

کد خبر: 1052240

یک منبع در دربار سلطنتی فاش کرد که ولیعهد سعودی در حال آماده‌سازی خود در خصوص تحریم‌های احتمالی مالی از سوی دولت بایدن است.

 خبرگزاری تسنیم: به نقل از سعودی لیکس، یک منبع ناشناس در کاخ پادشاهی عربستان فاش کرد که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در حال آماده سازی خود برای تحریم‌های مالی شخصی که ممکن است از جانب «جو بایدن» رئیس جمهور جدید ایالت متحده علیه وی اعمال شود، است.

منبع مذکور گفت که ولیعهد سعودی در حال آماده سازی خود برای اعمال تحریم‌های مالی و مجازات شخصی از جانب جو بایدن  می باشد.

این منبع به سعودی لیکس اعلام کرد که محمد بن سلمان رایزنی‌های حقوقی گسترده‌ای را در خصوص این که ممکن است تحت تحریم‌های اقتصادی شخصی از سوی دولت بایدن قرار گیرد آغاز کرده است.

این منبع در ادامه تأکید کرد این امر با توجه به اقدام اخیر جو بایدن صورت گرفته است که سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن در نظر دارد روابط کشورش با عربستان را از مسیر تازه‌ و تنها از کانال ارتباط با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور دنبال کند و در دیپلماسی مورد نظر بایدن برای ارتباط با عربستان ولیعهد این کشور جایی ندارد. همچنین  این امر در سایه اقدام اخیر دولت جو بایدن در خصوص افشای جزئیات محرمانه درخصوص قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی می‌باشد. روزنامه « واشنگتن پست» در گزارشی نوشت که قرار است دفتر مدیر اطلاعات آمریکا گزارشی از نتایج تحقیقات قتل ترور جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول را در آینده‌ای نه چندان دور منتشر کند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست در گزارش مذکور آمده است که ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقجی را داده است که این گزارش احتمالا فضای بین « جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا و ریاض را متشنج خواهد کرد.

دولت جو بایدن تا کنون به لغو توافقهای فروش تسلیحات به عربستان در تلاش برای پایان دادن به جنگ یمن پرداخته است.همچنین دولت دموکرات‌ها نام « انصارالله» را از لیست گروه‌های تروریستی حذف کرده است.

بسیاری از ناظران معتقدند که دولت بایدن تصمیم دارد روابط خود را با ملک سلمان تقویت و ارتباط خود را عامدانه با محمد بن سلمان قطع کند و از این طریق روابط واشنگتن با ریاض را سازماندهی کند که این رویکرد در واقع مغایر با سیاست‌های پیشین کاخ سفید و کاملا خلاف مسیری است که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در روابط با عربستان، یکی از بزرگترین متحدان خود در منطقه خاورمیانه در پیش گرفته بود.

جن ساکی در جریان کنفرانس خبری روزانه با خبرنگاران اعلام کرد: «ما از ابتدا به صراحت و روشنی اعلام کردیم که قصد داریم روابط با عربستان را مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم. در حالی که اشاره جن ساکی به نام محمد بن سلمان در این سخنان نوعی سرزنش از جانب کاخ سفید تلقی شد.

روزنامه کوریر اتریش در 16 فوریه 2021 به نقل از بسیاری کارشناسان نوشت که اگرچه محمد بن سلمان عملاً حاکم عربستان است ، اما با کشته شدن خاشقجی اعتبار وی بسیار آسیب دیده است و این امر دولت بایدن را بر آن داشته تا رویکرد جدیدی در برخورد با عربستان سعودی اتخاذ کند ، خصوصاً از آنجا که دولت فعلی ایالات متحده سعی دارد عربستان را به پیشرفت در زمینه حقوق بشر از جمله آزادی فعالانی که به دلیل دفاع از زنان و حقوق بشر در عربستان بازداشت شده اند، ترغیب کند.

خبرگزاری بلومبرگ تاکید کرد رابطه واشنگتن با ریاض قطع نشده و مقامات آمریکایی هنوز می‌خواهند به عربستان سعودی برای دفاع از خود در برابر ایران کمک کنند.همانطور که «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا در گفتگوی تلفنی با محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی تصمیم واشنگتن درباره توقف حمایت از ائتلاف متجاوز عربی در یمن را مورد بحث و گفتگو قرار دادند، بدین ترتیب لوید آستین حملات انصارالله به مرزهای عربستان سعودی را محکوم و بر پایبندی آمریکا به دفاع از مرزهای عربستان سعودی تاکید کرد.

«آرون دیوید میلر»، عضو ارشد اقتصادی و استراتژی در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی اعلام کرد که سوابق حقوق بشری عربستان، اقدامات آن در یمن و تلاش‌های بی پروا برای جمع آوری نفوذ در منطقه خود به احتمال زیاد به عنوان زمینه‌هایی برای تنش لفاظی، خصوصاً با دولت بایدن که به دنبال سرمایه گذاری زیاد در خاورمیانه نیست، ظاهر خواهد شد.

عربستان با توسل به لابی قدرتمند خود در ایالات متحده ، در انتخابات 2016 هزینه گزافی را برای انتخاب دونالد ترامپ متحمل شد که البته از نتیجه مطلوب آن چهار سال بهره ببرد. هزینه این پیروزی آنقدر گزاف و سنگین بود که ترامپ اولین سفر خارجی خود را به عربستان اختصاص داد و قرارداد 100 میلیارد دلاری تسلیحات را با بن سلمان منعقد کرد.

اما در دوران ریاست جمهوری اوضاع به سرعت تغییر کرد و «جکی نورتهم» تحلیلگر در مصاحبه با شبکه رادیویی ملی« ان پی آر» آمریکا در سال 2019 گفت که این تغییر به دلیل سرمایه گذاری مالی عربستان در ایالات متحده و همچنین سرمایه گذاری این کشور در شرکت‌های خصوصی ترامپ است و این ثروت عربستان بوده که باعث ارتباط نزدیک این دو کشور به هم شده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت