دانشمند اتریشی واکسن روسی به کلاشینکف تشبیه کرد

کد خبر: 1052450

پروفسور اتریشی و رئیس سازمان مبارزه با بیماریهای واگیردار این کشور با تمجید از واکسن روسی تاکید کرد، اسپوتنیک-وی مثل تفنگ کلاشینکف است، ساده، قابل اتکا و موثر.

خبرگزاری فارس: «فلورین تالامر» رئیس سازمان مبارزه با بیماریهای واگیردار اتریش و رئیس بخش بیماریهای مسری دانشگاه وین اتریش روز یک شنبه در مصاحبه‌ای از واکسن روسی اسپوتنیک-وی تمجید کرد و گفت که این واکسن درست مثل تفنگ کلاشینکف موثر و قابل اتکا است و موثر بودن آن اثبات شده است.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، تالامر در مصاحبه با روزنامه «کرونن سایتونگ» افزود: واکسن اسپوتنیک مثل تفنگ کلاشینکف است، ساده، قابل اتکا و موثر. داده‌های امیدوارکننده مرتبط با این واکسن هرچند دیر اما در یک مجله علمی معتبر منتشر شده است. 

خبرگزاری تاس می‌گوید که دولت وین به این خبرگزاری گفته است که اتریش در حال بررسی پیشنهاد روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک در این کشور است. پیش از این سفیر مسکو در وین از ارائه اطلاعات مربوط به تولید مشترک این واکسن به دولت اتریش خبر داده بود. 

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز جمعه گفته بود، کشورهای بیشتری از اتحادیه اروپا درحال درخواست برای خرید واکسن اسپوتنیک-وی ساخت روسیه هستند.

سرگئی لاوروف ابا انتقاد از رویه اتحادیه اروپا در ارتباط با واکسنهای روسی، تاکید کرد، امروز کشورهای زیادی مثل جمهوری چک منتظر تایید واکسن اسپوتنیک از طرف سازمان دارویی اتحادیه اروپا هستند تا آن را سفارش بدهند. در مجارستان آنها در حال رسیدگی هستند و آمادگی خود را اعلام کرده‌اند. شمار کشورهای اروپایی متقاضی واکسن روسی در حال افزایش است. همین چند روز پیش نیز ما درخواستی از پادشاهی موناکو داشتیم تا همه جمعیت این کشور کوچک در سواحل مدیترانه را با این واکسن تامین کنیم.

واکسن اسپوتنیک که توسط لابراتوار نظامی روسیه تهیه و تولیده شده است اولین واکسن مقابله با کرونا بود که در جهان رسما به ثبت رسیده است.

هشدار اتریش درخصوص تصمیمات عجولانه اتحادیه اروپا علیه روسیه

وزیر امور خارجه اتریش درخصوص تصمیم‌گیری عجولانه اتحادیه اروپا برای تحریم روسیه هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش روز یکشنبه درخصوص تصمیمات عجولانه اتحادیه اروپا جهت تحریم روسیه هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، شالنبرگ در مصاحبه با روزنامه‌ای آلمانی گفت، اتریش زمانی از تحریم‌ها حمایت می‌کند که «بر اساس دانش سیاسی و به لحاظ قانونی قابل اتکا» باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اتریش در ادامه گفت: «در غیر این صورت، شاخه‌ای را خواهیم برید که بر روی آن نشسته‌ایم».

شالنبرگ متذکر شد، اتریش حامی نوعی از روابط میان اتحادیه اروپا و روسیه است که «هرکجا لازم باشد دارای مرز مشخص بوده و هرکجا که ممکن باشد گفت‌وگو انجام شود».

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند فردا (دوشنبه) پاسخ بروکسل به وضعیت «الکسی ناوالنی» رهبر مخالفان دولت روسیه را به بحث بگذارند.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب قرار گرفت و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

روز شنبه (دیروز) دادگاهی در مسکو درخواست اعتراض ناوالنی مخالف غربگرای روسیه برای کنار زدن حکم دادگاه بدوی درباره حبس سه و نیم ساله او را رد کرد اما ۶ هفته زمان زندان ناوالنی را کاهش داد.

پیش از صدور این حکم، دادگاه حقوق بشر اروپا در اقدامی مداخله جویانه، آزادی هرچه سریع‌تر ناوالنی را خواستار شده بود.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در واکنشی گفت، حکم دادگاه حقوق بشر اروپا درخصوص آزادی ناوالنی غیرقانونی و جانبدارانه است.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (یکشنبه) در این خصوص مدعی شد: «دادگاه‌های روسیه همچنان دارند به بی توجهی به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا درباره پرونده الکسی ناوالنی ادامه می‌دهند. در نشست دوشنبه شورای امور خارجی ما با وزرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا درباره اقدامات اتحادیه اروپا صحبت خواهیم کرد».

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری «رویترز» گفته است، احتمالاً تحریم‌های اتحادیه اروپا، توقیف اموال و محدودیت روادید برای مقامات روسیه را شامل خواهد شد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت