واکنش روسیه به توافق ایران و آژانس

کد خبر: 1052685

ایرنا:سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران استقبال کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه منتشر شد، نوشت: روز ۲۱ فوریه در جریان دیدار رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران توافق های اصولی مهمی به دست آمده است.

وی افزود: این توافق ها برای ادامه همکاری سازنده طرف ایرانی با آژانس و ادامه بازرسی های هدفمند آژانس و تامین درجه بالای شفافیت برنامه هسته ای ایران باتوجه به قوانین این کشور در مورد تدابیر راهبردی برای لغو تحریم ها و دفاع از منافع ایران هدف گیری شده است.  

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه از این گام ها استقبال می کنیم، افزود: امیدواریم که این تدابیر به بهبودی اوضاع سیاسی پیرامون ایران و برنامه هسته ای این کشور کمک کند و موجب کاهش تنش ها شود که از سوی مخالفان توافق با ایران به آن دامن زده می شود.

زاخارووا خاطرنشان کرد: نکته کلیدی، بکارگیری توافق در مورد پادمان ها است که بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا شده است. اجرای این توافق بطور کامل و بدون محدودیت همانطور که تا کنون بوده ادامه بیابد. مدیرکل آژانس در این مورد اطمینان داد که توافق بین دو طرف که برای سه ماه برنامه ریزی شده به آژانس امکان می دهد که به مراکز مورد نظر و اطلاعات مورد نیاز در ایران دسترسی داشته باشد.  

وی ادامه داد: نکته مهم این است که با رویکرد سنجیده و نکته بین طرف ایرانی و اقدامات معقولانه ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی، میدان لازم برای تلاش های دیپلماتیک به منظور احیا و ازسرگیری اجرای برجام بوجود آمده است. تفاهم کشورهای شرکت کننده در برجام  برای حرکت در این مسیر در بیانیه مشترک آنها در روز ۲۱ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ انعکاس یافت.  

زاخارووا افزود: آژانس و ایران سهم مثبت قابل توجهی در شکل گیری و تامین شرایط برای آغاز گفت و گوهای مشروح بین شرکت کنندگان کنونی برجام و آمریکا در مورد بازگشت واشنگتن به معامله هسته ای و اجرای تعهدات این کشور درچارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و نیز ازسرگیری اجرای همه تعهدات داوطلبانه ایران در برجام ازجمله آنچه که مربوط به شفافیت فعالیت های هسته ای می شود ایفا کردند.  

وی ادامه داد: از همه شرکا در برجام ازجمله آمریکا دعوت به کمک فوری به این روند می کنیم 

آژانس بین‌الملل انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در پایان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران، با صدور بیانه‌ای مشترک درباره تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت