اخبار ترکیه

رزمایش بزرگ نیروی دریایی ترکیه

کد خبر: 1052692

وزارت دفاع ترکیه از برگزاری رزمایش بزرگی در دریای اژه و مدیترانه، مکان‌های مورد مناقشه با یونان و قبرس دو همسایه خود خبر داد.

خبرگزاری فارس: منابع خبری غروب دوشنبه به وقت تهران از برگزاری رزمایش دریایی بزرگ ترکیه در مدیترانه و دریای اژه ، دو منطقه‌ای که  کشورهای قبرس و یونان از یک سو با ترکیه از سویی دیگر سال‌ها بابت آن اختلاف دارند، خبر دادند.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که  رزمایش موسوم به «میهن آبی 2021» از پنجشنبه هفته جاری برگزار می‌شود و حدود دو هفته ادامه دارد. وزارت دفاع ترکیه به ترکیب یگان‌های شرکت کنده در این رزمایش دریایی بزرگ هیچ اشاره ای‌ نکرده است.

یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی می‌گویند فعالیت‌های حفاری ترکیه در شرق دریای مدیترانه، خارج از حوزه دریایی آنکارا و نقض قوانین حاکمیتی این کشورها است اما ترکیه معتقد است به دلیل نزدیک بودن این مناطق به ناحیه ترک‌نشین قبرس شمالی، می‌تواند در این بخش از دریای مدیترانه فعالیت کند.

مقام‌های ارشد یونان از جمله نخست وزیر و وزیردفاع این کشور نسبت به فروش زیردریایی‌های آلمان به ترکیه و تقویت بنیه نظامی این کشور ابراز نگرانی کردند. «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان از «آنگرت کرامپ کارنباوئر» وزیر دفاع آلمان خواسته که فروش زیردریایی به ترکیه را به حالت تعلیق درآورد، اما همتای آلمانی وی این درخواست را رد کرده است.

وزیر دفاع آلمان نیز در این زمینه گفته است: «برنامه ساخت و فروش 6 فروند زیردریایی مدل 214  به ترکیه متوقف نمی‌شود یا حتی به تاخیر می‌افتد زیرا شرکت "تیسن" موظف به اجرای قراردادهای امضا شده در سال 2002 است.»

«کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان نیز در حالی نگران افزایش توان نظامی ترکیه است که این کشور با یک سری توافق‌ها با آلمان از جمله برای تقویت ناوگان زیردریایی و تانک‌ها، در پی به‌روزرسانی نیروهای مسلح خود است.

دستگیری 35 مظنون داعشی توسط نیروهای امنیتی ترکیه

پلیس ترکیه از دستگیری شماری مظنون به همکاری با گروه تروریستی داعش از جمله چهارده تبعه خارجی در پایتخت این کشور خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نیروهای امنیتی ترکیه دوشنبه 14 مظنون  به همکاری با گروه تروریستی داعش را دستگیر کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از خبرگزاری «آناتولی» پلیس ضد تروریسم و نیروهای امنیتی ترکیه در یک عملیات موفق  21 مظنون به همکاری با داعش را در شهر «آنکارا» پایتخت این کشور دستگیر کردند. 14 تبعه خارجی نیز در عملیات همزمان در صبح دوشنبه دستگیر شدند. پلیس ترکیه به ملیت دستگیرشدگان خارجی اشاره‌ای نکرده است.

ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که داعش را  در سال ۲۰۱۳ یک گروه تروریستی اعلام کرد. ترکیه از آن زمان تاکنون چندین بار مورد حملات تروریستی داعش قرار گرفته  و در حداقل ۱۰ مورد بمبگذاری انتحاری، ۳۱۵ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

بعد از حمله شب سال نوی میلادی در سال ۲۰۱۷ در استانبول، که ۳۹ کشته برجای گذاشت و گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، پلیس ترکیه در سال‌های گذشته  تاکنون در عملیات مختلف افرادی را به ظن ارتباط با داعش بازداشت کرده است.

چندی قبل رسانه‌های ترکیه‌ای از بازداشت دو مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش در آنکارا خبر دادند.خبرگزاری آناتولی به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد، دو مظنون داعشی که در حال برنامه‌ریزی برای انجام یک حمله بزرگ در ترکیه بودند، در آنکارا پایتخت بازداشت شدند.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت