واکنش مقام روس به فعالیت‌های نمایشی واشنگتن در قبال ایران

کد خبر: 1052887

نماینده روسیه در نهادهای بین المللی در وین با اشاره به فعالیت‌های نمایشی واشنگتن در قبال ایران تصریح کرد: همه می‌دانند که سیاست فشار حداکثری موفق نبود.

 خبرگزاری مهر: «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در نهادهای بین المللی در وین با اشاره به فعالیت‌های نمایشی واشنگتن در قبال ایران و توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ در پیامی توییتری نوشت: اقدامات تبلیغاتی باید خلاقانه‌تر و بر اساس واقعیت‌ها باشند.

نماینده روسیه در نهادهای بین المللی در وین در این خصوص ادامه داد: آیا واقعا کسی می تواند مدعی شود که سیاست فشار حداکثری آمریکا موفق بود؟ هیچ کس. البته جز کسانی که برای قرار دادن آمریکا در موقعیت مرتبط با مکانیسم ماشه دچار تردید نشدند.

میخائیل اولیانوف

شایان ذکر است که توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی خود علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در 18 ماه می ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

این در حالیست که دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه های مختلف از انجام این کار سرباز می زند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت