در ارمنستان چه می‌گذرد؟

کد خبر: 1053236

روند تحولات در ارمنستان به دنبال درخواست ارتش این کشور از دولت برای کناره گیری و متعاقب آن واکنش نیکول پاشینیان به این درخواست، روند شتابزده ای پیدا کرده است.

خبرگزاری مهر: ارمنستان از صبح امروز شاهد تحولات شتابزده ای است که به دنبال درخواست ارتش از دولت این کشور برای کناره گیری شروع شد و متعاقب آن نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان آنرا کودتای نظامی توصیف کرد.

ماجرا از این قرار است که ارتش ارمنستان به دنبال تشدید روزافزون بحران سیاسی در این کشور  از «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر و دولت وی خواست که استعفا دهند.

ستاد کل ارتش ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای که بیش از ۴۰ مقام نظامی برجسته از جمله «اونیک گاسپاریان» فرمانده ستاد کل و کلیه معاونان، روسای ادارات و فرماندهان یگان‌های بزرگ نظامی آن را امضا کرده اند، درخواست خود برای استعفای دولت را اعلام کرد. مقام‌های نظامی در بیانیه خود به اقدامات کوته‌بینانه و غیرموجه دولت از جمله برکناری «تیران خاچاتوریان» معاون اول فرمانده ستاد به شدت اعتراض کردند.

در این بیانیه برکناری معاون فرمانده ستاد تصمیمی غیر مسئولانه و مخالف با منافع کشور توصیف و تاکید شده است که پاشینیان دیگر قادر به اتخاذ تصمیم‌های مناسب در شرایط سخت و سرنوشت‌ساز کنونی نیست.

در این بیانیه آمده است: با توجه به اوضاع پیش آمده، نیروهای مسلح ارمنستان استعفای نخست‌وزیر و دولت را خواستار هستند و هشدار می‌دهند از به‌کار بردن زور در برابر مردمی که فرزندانشان در حفظ میهن و آرتساخ کشته شدند، خودداری شود. ارتش همواره در کنار مردم است، همانطور که مردم همواره در کنار ارتش بوده‌اند.

به دنبال آن نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با برکناری رئیس ستادکل نیروهای مسلح این کشور، ارتش را به تلاش برای انجام کودتا علیه خود متهم کرد و از طرفدارانش خواست تا با هدف خنثی کردن کودتا به خیابان‌ها بیایندبه دنبال آن نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با برکناری رئیس ستادکل نیروهای مسلح این کشور، ارتش را به تلاش برای انجام کودتا علیه خود متهم کرد و از طرفدارانش خواست تا با هدف خنثی کردن کودتا به خیابان‌ها بیایند.

او همچنین خطاب به مردم اعلام کرد که نیروهای مسلح کشور در تلاش برای یک کودتای نظامی هستند و از هوادارانش خواست تا با حضور در ایروان، پایتخت، آنها را از رسیدن به خواستشان ناکام بگذارند.

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه در تجمع هوادارانش گفت: «امیدوارم به این ایجاد وحشت از طریق اطلاعات عادت کرده باشید. آن ها به شایعه پراکنی ادامه می دهند و ادعا می کنند ما یک هواپیما آماده کرده ایم تا فرار کنیم. ما اینجا هستیم و صرف نظر از اینکه چه اتفاقی رخ دهد، مهین خود را ترک نمی کنیم. خانواده من اینجا هستند».

پاشینیان به یکی از خبرنگاران حاضر در این تجمع گفت، اوضاع ارمنستان قابل کنترل است و عدم افزایش تنش و درگیری در این کشور را خواستار شده و تأکید کرد «ارتش تابع مردم و نخست وزیر است».

او در پاسخ به خبرنگاری درخصوص درگیری داخلی گفت: «این تهدید همواره وجود دارد اما باید تأیید کنیم که چنین اتفاقی نمی افتد. هیچ دشمنی در داخل ارمنستان وجود ندارد. مشکلاتی وجود دارد که قطعاً باید مورد بحث قرار گیرند».

نخست وزیر ارمنستان همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع کودتا در این کشور گفت، اوضاع «قابل مدیریت» است و اقدام امروز ارتش را واکنشی احساسی توصیف کرد.

پاشینیان در این خصوص گفت: «حتی کسانی که اخراج کرده ام برادران من هستند. آن ها سرباز میهن هستند».

مخالفان پاشینیان ساعاتی پس از انتشار بیانیه ستادکل ارتش ارمنستان از آن حمایت کرده و بیان داشتند: «بیانیه نیروهای مسلح و فرمانده ستادکل و دعوت به ایستادن شانه به شانه با مردم و کشور، بازی را تغییر می‌دهد. از نیکول پاشینیان می‌خواهیم به سمت جنگ داخلی حرکت نکند و در داخل کشور خون ارمنی‌ها را به زمین نریزد و به دنبال تفرقه میان آن‌ها نباشد. نیکول پاشینیان آخرین فرصت را دارد که بدون بروز تنش از قدرت کناره‌گیری کند».

تاکنون مشخص نشده است که ارتش ارمنستان به طور عملی بر بیانیه خود اصرار خواهد ورزید یا این صرفا تهدید لفظی بوده استتاکنون مشخص نشده است که ارتش ارمنستان به طور عملی بر بیانیه خود اصرار خواهد ورزید یا این صرفا تهدید لفظی بوده است. این موضع گیری ارتش ارمنستان اولین موضع گیری در ارمسنتان نیست و فشارهای گسترده ای از سوی مخالفان نخست وزیر ارمنستان وجود دارد.

علیرغم فشارهای چند ماهه، پاشینیان در مقابل درخواست‌ها برای کناره‌گیری مقاومت کرده و از توافق با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی به عنوان حرکتی دردناک اما ضروری دفاع کرده است.

بعد از شکست ارمنستان در جنگ ۴۴ روزه با جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی که با توافق سه‌جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش‌بس منجر شد، انتقادها و تظاهرات علیه نخست‌وزیر ارمنستان بیشتر شده است.

ارمنستان در این جنگ بعد از پیشروی نیروهای آذربایجان، مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره‌باغ کوهستانی تخلیه کرده و به مرزهای بین‌المللی عقب‌نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیروهای ارمنی در جنگ متهم کرده و خواستار برکناری او از قدرت هستند.

واکنش مسکو

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه روز پنجشنبه نسبت به تحولات اخیر ارمنستان ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی کاخ کرملین در نشستی خبری گفت: «با نگرانی تحولات در ارمنستان را نظاره‌گر هستیم. معتقدیم که این موضوع داخلی محسوب می شود. ما ارمنستان را کشوری بسیار مهم و متحد نزدیک خود در قفقاز می‌دانیم. تمام طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنیم. باور داریم که اوضاع نباید از چارچوب قانون اساسی خارج شود».

واکنش ترکیه

دولت ترکیه به تحولات در ارمنستان واکنش نشان داد. ترکیه تلاش برای کودتا در ارمنستان را محکوم کرد.

واکنش روسیه به تلاش برای کودتا در ارمنستان

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه در واکنش به تحولات امروز ارمنستان، اعلام کرد که مسکو با نگرانی در حال پایش تحولات ارمنستان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه روز پنجشنبه نسبت به تحولات اخیر ارمنستان ابراز نگرانی کرد و گفت: با نگرانی تحولات در ارمنستان را نظاره‌گر هستیم. معتقدیم که این مسئله اختصاصاً جزء مسائل داخلی ارمنستان محسوب می‌شوند و ما ارمنستان را کشوری بسیار مهم و متحد نزدیک خود در قفقاز می‌دانیم.

سخنگوی کاخ کرملین افزود: تمام طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنیم. باور داریم که اوضاع نباید از چارچوب قانون اساسی خارج شود.

 «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، امروز پنجشنبه دستور برکناری رئیس ستاد مشترک این کشور را صادر کرد.

دلیل این برکناری، درخواست برای استعفای پاشینیان بود.

«اونیک گاسپاریان» رئیس ستادکل ارتش ارمنستان و جمعی از معاونانش امروز (پنحشنبه) با انتشار بیانیه‌ای استعفای نخست‌وزیر و کابینه دولت را خواستار شده بودند.

از زمان پایان جنگ قره باغ، فشارها بر پاشینیان برای کناره گیری از سمت نخست وزیری ارمنستان افزایش یافته است.

لاوروف در تماس با همتای ارمنی، حل مسالمت‌آمیز اختلافات داخلی را خواستار شد

وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی با همتای ارمنی خود، درخصوص حل‌وفصل اختلافات داخلی ارمنستان به صورت مسالمت‌آمیز ابراز امیدواری کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در تماس تلفنی با همتای ارمنی خود، تحولات اخیر ایروان را به بحث گذاشت.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف در تماس تلفنی با «آرا آیوازیان» وزیر امور خارجه ارمنستان درخصوص حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات داخلی این کشور ابراز امیدواری کرد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای در این زمینه نوشت: «طرف روسی تأکید کرد که ما اوضاع موجود را مسئله داخلی ارمنستان می‌دانیم و امیدواریم که به‌طور مسالمت‌آمیز حل‌وفصل شود».

در این بیانیه آمده است آیوازیان در این تماس تلفنی، لاوروف را از آخرین تحولات ارمنستان مطلع کرد.

امروز (پنجشنبه) «اونیک گاسپاریان» رئیس ستادکل ارتش ارمنستان به برکناری معاونش اعتراض و به همراه معاونان خود در بیانیه‌ای استعفای نخست‌وزیر و کابینه دولت را خواستار شد.

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در واکنش به این بیانیه، آن را اقدامی برای کودتا توصیف کرد و از هوادارانش خواست تجمع برگزار کنند.

پاشینیان با حضور در جمع هوادارانش گفت، قصد ندارد ارمنستان را ترک کند و اوضاع کشور قابل مدیریت است.

با این حال مخالفان دولت ارمنستان ضمن حمایت از بیانیه ستادکل ارتش این کشور، آن را آخرین فرصت برای استعفای پاشینیان دانستند.

اندکی پس از حضور هواداران پاشینیان در خیابان‌های ایروان، حامیان حزب مخالف دولت نیز به وارد خیابان‌های این شهر شدند که به درگیری میان دو گروه منجر شد.

علاوه بر لاوروف، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه نیز اعلام کرد مسکو با نگرانی در حال پایش اوضاع ارمنستان است.

از سوی دیگر «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، «تلاش برای کودتا» در ارمنستان را محکوم کرد.

وزارت دفاع ارمنستان: تلاش برای کشاندن ارتش به سیاست قابل قبول نیست

وزارت دفاع ارمنستان مخالفت خود را با تلاش‌های کشاندن ارتش به سیاست اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه‌ای در واکنش به بیانیه صادره از سوی ارتش با درخواست برای استعفای دولت نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این تلاش‌ها را رد کرد و گفت، نیروهای ارمنستان به طور کامل وظایف دفاع از کشور و تضمین امنیت آن را اجرا می‌کنند.

وزارت دفاع ارمنستان ادامه داد: ارتش ساختاری غیرسیاسی است و تمام تلاش‌ها برای کشاندن ارتش به هر گونه مساله سیاسی اصلا قابل قبول نیست.

این وزارتخانه نسبت به این تلاش‌ها که امنیت و ثبات این کشور را تهدید می‌کند، هشدار داد و گفت، به شکل مناسب پاسخ خواهد داد.

 

تماس تلفنی لاوروف با همتای ارمنی در پی بحران ایروان

در پی بحران بین ارتش ارمنستان و دولت نیکول پاشینیان وزیر امور خارجه روسیه با همتای ارمنی خود تماسی تلفنی برقرار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در تماسی تلفنی با "آرا آیوازیان"، همتای ارمنی خود، تاکید کرد که مسکو مساله ایروان را امری داخلی می‌داند.

لاوروف همچنین ابراز امیدواری کرد که مسائل داخلی ارمنستان به صورت مسالمت آمیز حل و فصل شوند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت