واکنش علی‌اف به تنش‌های سیاسی در ارمنستان

کد خبر: 1053337

رئیس جمهوری آذربایجان امروز (جمعه) گفت، بحران‌ها و تنش‌های سیاسی کنونی در ارمنستان، امور داخلی این کشور هستند.

 ایسنا: به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در یک نشست خبری گفت: این یک مساله داخلی مربوط به ارمنستان است. تنش‌ها در ارمنستان تضعیف کننده شرایط این کشور است و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، کشورش را به سمت ویرانی می‌کشاند.

وی افزود: این حوادث نشان می‌دهد که امروز ارمنستان در شرایط دشواری قرار دارد به طوری که حوادثی که در آنجا جریان دارد دولت ارمنستان را تضعیف می‌کند و رهبری قبلی و فعلی ارمنستان مقصر این وضعیت هستند.

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین با اعلام اینکه بندهای توافق در مورد قره‌باغ در حال اجرا است و باید اجرا شود، هشدار داد: ارمنستان در صورت عدم تحقق مفاد توافقنامه ممکن است در وضعیت حتی پیچیده‌تری قرار بگیرد.

بحران سیاسی پس از آن در ارمنستان رخ داد که معاون ستاد کل ارتش ارمنستان اظهار نظر جنجالی پاشینیان در مورد شکست احتمالی موشک‌های اسکندر روسیه در جریان درگیری در قره‌باغ را مورد تمسخر قرار داد.

این مساله باعث شد تا تعدادی از ارتش اخراج شوند. نیروهای مسلح با صدور بیانیه‌ای استعفای پاشینیان را خواستار شدند اما نخست وزیر این اقدام را یک اقدام کودتا دانست و از طرفداران خود خواست که به خیابان‌ها بیایند.

 

 مذاکرات تلفنی پوتین، لاوروف و شایگو با همتایان ارمنستانی خود درباره اوضاع ایروان

رئیس جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع روسیه در جریان گفت‌وگوهای تلفنی با همتایان ارمنستانی خود درباره حوادث رخ داده در ایروان، بر لزوم حل و فصل اوضاع از راه‌های مسالمت آمیز و اقدام در چارچوب قانون اساسی ارمنستان تأکید کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه شب گذشته (پنج‌شنبه) در گفت‌وگویی تلفنی با "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان، روند اوضاع کنونی در این جمهوری را مورد بررسی قرار داد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

طبق اطلاعات کرملین، در جریان این مکالمه تلفنی که به ابتکارعمل طرف ارمنستانی انجام شد، پوتین بر لزوم حفظ نظم و آرامش در ارمنستان  و حل . فصل اوضاع در چارچوب قانون تأکید کرده و از همه طرفین خواست تا خویشتن داری بیشتری از خود نشان دهند.

در همین رابطه،  "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز روز پنج‌شنبه در جریان رایزنی تلفنی با "آرا آیوازیان" همتای ارمنستانی خود، ابراز امیدواری کرد که تنش بوجود آمده در این جمهوری به صورت مسالمت آمیز و هر چه سریع حل و فصل شود.

طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، در جریان این مکالمه تلفنی، آیوازیان همتای روسی خود را در جریان روند اوضاع اخیر در ارمنستان قرار داد و سرگئی لاوروف تأکید کرد که به عقیده مقامات مسکو، حوادث یکی دو روز اخیر در ارمنستان، صرفاً جنبه داخلی داشته و لازم است بدون دخالت از خارج و از طریق راه‌های مسالمت آمیز و سازش بین نیروهای داخلی حل و فصل شود.

وزارت دفاع ارمنستان نیز خبر داد که "واگارشاک آروتونیان" وزیر دفاع این کشور در مذاکراتی تلفنی با "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه، درباره اتفاقات رخ داده در ارمنستان تبادل نظر کرده است. طبق این اطلاعات، در جریان این گفت‌وگوی تلفنی که به ابتکارعمل طرف روسی انجام شد، علاوه بر اوضاع داخلی در ارمنستان، برخی مسائل مورد علاقه طرفین نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وزارت امور خارجه روسیه پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که طرف روسی بحران بوجود آمده در ارمنستان را "امور داخلی این کشور" دانسته و هیچ دخالتی در این وضعیت نخواهد کرد.

پاشینیان ارتش ارمنستان را به تلاش برای کودتا متهم کرد

لازم به یادآوری است که ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان روز پنج‌شنبه بیانیه‌ای منتشر کرده و اعلام کرد که در روابطه با شرایط بوجود آمده در این کشور، نظامیان ارمنستان خواستار برکناری فوری نیکول پاشینیان - نخست وزیر و کابینه وزرای او هستند، چرا که آنها توانایی تصمیم گیری درست در شرایط بحرانی کشور را ندارند. در این بیانیه همچنین توصیه شده که نیروهای نظامی از استفاده از توان نظامی خودداری کنند.  

پاشینیان در واکنش به بیانیه ارتش، درخواست انجام شده را تلاش نیروهای مسلح این کشور برای کودتای نظامی نامید و از طرفدارانش خواست تا ظهر پنج‌شنبه در میدان جهوری ایروان تجمع کنند.

نخست وزیر ارمنستان در میان جمع طرفدارانش، تأکید کرد که این تجمع ادامه نخواهد یافت و از تمامی نیروهای سیاسی کشور دعوت کرد تا در چارچوب قانون عمل کرده و برای حل مشکلات بر سر میز مذاکره بنشینند.

مخالفان پاشینیان نیز اعلام کردند که حاضر به گفتگو، تنها در خصوص مسئله برکناری او هستند و از خواسته خود صرف نظر نخواهند کرد. مخالفان که آنها نیز روز پنج‌شنبه در میدان آزادی شهر ایروان تجمع کرده‌اند، تأکید می‌کنند که تا برکناری پاشینیان و استعفای دولت، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.    

در رابطه با وضعیت بوجود آمده، "آرمن سازکیسیان" رئیس جمهوری ارمنستان که بر اساس قانون اساسی این کشور که به پیشنهاد نخست وزیر، مسئول انتصاب و برکناری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان است، هنوز بیانیه ارتش را امضاء نکرده است.

سارکیسیان روز پنح‌شنبه از تمامی نیروهای سیاسی و ارگان‌های کشور درخواست کرد تا در چارچوب قانون اساسی عمل کنند و تمامی اقدامات لازم برای کاهش وخامت اوضاع در داخل کشور را انجام دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت