استراتژی بایدن در قبال عربستان

کد خبر: 1053709

یکی از مقامات کاخ سفید توضیحاتی را درباره استراتژی جدید «جو بایدن» در قبال عربستان سعودی ارائه کرد.

خبرگزاری مهر: به نقل از رویترز، یکی از مقامات کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، در مورد استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال عربستان گفت: دولت بایدن، اقدامات بزرگی درباره عربستان انجام نخواهد کرد.

بایدن اعلام کرده وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه جزئیات بیشتری درباره اقدامات جدید واشنگتن در قبال ریاض اعلام خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا دولتش محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را به خاطر پرونده خاشقجی مجازات خواهد کرد یا خیر، گفت: ما روز دوشنبه اعلام خواهیم کرد که به طور کلی در مورد عربستان چه خواهیم کرد.

اظهارات بایدن یک روز پس از انتشار گزارش اطلاعاتی ایالات متحده مطرح شد که در آن نتیجه گیری شده ولیعهد سعودی با ربودن و یا کشتن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد موافقت کرده است.

رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه در مصاحبه ای گفت: من با پادشاه عربستان صحبت کردم نه شاهزاده و صادقانه برای او توضیح دادم که قوانین در حال تغییر هستند و ما روز دوشنبه تغییرات مهمی را اعلام خواهیم کرد.

یادآور می شود گزارش اطلاعاتی آمریکا که پنجشنبه شب منتشر شد حاکی از آن بود که محمد بن سلمان از سال ۲۰۱۷ کنترل کامل بر سرویس های اطلاعاتی و امنیتی عربستان را به دست داشته و این امر بسیار بعید است که مقامات سعودی بدون چراغ سبز ولیعهد اقدام به قتل خاشقجی کرده باشند.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز ساعتی پس از انتشار این گزارش «احمد العسیری» معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان و اعضای واکنش سریع موسوم به یگان ببر «وحدة النمر» را در لیست تحریم ها قرار داد.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا با اعمال محدودیت صدور ویزا برای ۷۶ تبعه عربستان سعودی، ورود آنها به خاک ایالات متحده را ممنوع اعلام کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت