واکنش کارشناس آلمانی به پاسخ منفی ایران به آمریکا

کد خبر: 1054202

یک کارشناس مسائل ایران در آلمان از کاهش اعتماد ایران به غرب و به ویژه آمریکا بعد از خروج از برجام سخن گفته و هدف این کشور از برنامه‌های هسته‌ای را خودکفایی در زمینه تامین انرژی و غرور ملی دانست.

خبرگزاری تسنیم:"کتایون امیرپور"، از اساتید دانشگاه آلمان و کارشناس مسائل ایران در گفتگو با سایت رادیو آلمان درباره دلیل پاسخ منفی ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای یک دیدار غیر رسمی با آمریکا برای حل مناقشات اتمی گفت: تهران می گوید که ما از توافق هسته ای خارج نشده ایم؛ این آمریکا هست که از توافق خارج شده و باید اولین گام در این مسیر را بردارد.

وی افزود: اخیرا هشتگی از وزارت امور خارجه ایران وجود داشت که در آن آمده بود ایالات متحده باید اول از همه به توافق هسته ای متعهد شود و بعد از آن باید عمل کند و حساب های بلوکه شده خارجی ایران آزاد شود.

امیر پور همچنین گفت که در کره جنوبی حدود 9 میلیارد دارایی ایران بلوکه شده است. آن ها ( ایران) خواهان لغو تحریم ها از جمله تحریم های نفتی هستند و بعد از آن دیدار می کنند .

وی که متولد آلمان و اصالتا یک ایرانی است از عواقب سخت تحریم های اقتصادی علیه ایران سخن گفته و تاکید کرد که تهران می خواهد صورت تغییری در این اوضاع ایجاد کند، اما به هر قیمتی حاضر نیست این کار را انجام دهد.

این کارشناس مقیم آلمان همچنین تاکید کرد که اعتماد در ایران ( نسبت به غرب) شدیدا کاهش پیدا کرده و خروج ترامپ از توافق هسته ای کاملا تعجب آور بود و تهران در حال حاضر لزوما اطمینان ندارد که بایدن هم به آنچه وعده می دهد عمل کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ اخیر گفته بود که می خواهد به روند دیپلماسی بازگردد. اما بلافاصله بعد از آن بمب هایش روانه سوریه شدند و این آن چیزی نیست که دوباره اعتماد را به ایرانیان باز می گرداند.

امیرپور مردم ایران را بیش از دولت تحت تاثیر تحریم ها ارزیابی کرده و حتی از تحریم های دارویی در دوران بحران کرونا سخن گفته و به رد درخواست ایران از طرف سازمان بهداشت جهانی برای دریافت پول برای خرید تجهیزات برای مقابله با کرونا هم به دلیل مانع تراشی ها و تحریم های آمریکا اشاره کرد.

این کارشناس مسائل ایران در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که ایرانی ها بر اساس گفته های خود به دنبال دستیابی به بمب هسته ای نیستند. آن ها می گویند که خواهان برنامه هسته ای هستند چرا که زمانی نفت آن ها تمام می شود و می خواهند در زمینه تامین انرژی خودکفا باشند. این دلیل حرکت آن ها در مسیر توسعه فعالیت های هسته ای است. از طرفی مسئله غرور ملی آن ها در میان است که می گویند" ما می توانیم و نمی خواهیم این روند را کنار بگذاریم".

امیرپور در ادامه این گفتگو تاکید کرد: در واقع ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته ای ایران را بسیار تحریک کرد، اما ایران مدت یک سال به زعم خود با صبری استراتژیک به این توافق ادامه داد به امید این که اتحادیه اروپا تا جایی که بتواند در مسیر کاهش تحریم ها از جمله از طریق اینستکس گام بر می دارد.

وی در بخش دیگری از این گفتگو در عین حال زمان برای دیپلماسی را مناسب دانسته و تاکید کرد که بایدن باید آنچه را که وعده داده محقق کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت