ترکیه در حال مذاکره برای خرید سری دوم «اس-400»

کد خبر: 1054351

رئیس نهاد صنایع دفاعی ترکیه ضمن اشاره به بی‌اثر بودن تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا به دلیل خرید سامانه‌های دفاعی روس، گفت ترکیه در حال مذاکره برای خرید سری دیگری از سامانه‌های «اس-400» است.

خبرگزاری فارس: «اسماعیل دمیر»‌ رئیس نهاد صنایع دفاعی ترکیه گفت محدودیت‌های «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) بر بخش دفاعی آنکارا به دلیل خرید تجهیزات دفاعی روسیه، تاثیری نداشته است.

وی گفت: ما متوجه هیچ نوع تاثیر مستقیم [این تحریم‌ها] نشدیم. باید ببینیم کاتسا چطور عمل می‌کند اما در حال حاضر پیامد مشخصی وجود ندارد.

به گزارش «اسپوتنیک»، این مقام ترکیه‌ای افزود: اگر [آمریکایی‌ها] فکر می‌کنند این (تحریم‌ها) ما را از اتخاذ تصمیمات ملی دلسرد می‌کند، تصور اشتباهی دارند.

دمیر همچنین تایید کرد که آنکارا عیلرغم تهدید به تحریم آمریکا، در حال مذاکره برای خرید سری دیگری از اس-۴۰۰ از روسیه است. وی گفت: زبان تحریم‌ها بر تصمیم ترکیه اثری ندارد.

پیش‌تر «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که ترکیه طی دهه گذشته چند فرصت برای خرید سامانه دفاع موشکی پاتریوت از آمریکا داشته اما به جای آن، اس-۴۰۰ را انتخاب کرد که برای روسیه،‌ درآمد، دسترسی و نفوذ را فراهم می‌آورد.

وی افزود: «ترکیه همچنان از برنامه تولید جنگنده اف-۳۵ کنار خواهد ماند و از آنکارا می‌خواهیم پیشبرد اس-۴۰۰ را متوقف کند. سیاست ما درباره تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه اس-۴۰۰ تغییری نکرده است.»

آمریکا آذرماه صنایع دفاعی ترکیه و «ابراهیم دمیر» رئیس این سازمان را به دلیل اقدام آنکارا برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ به فهرست تحریم‌های خود افزود. واشنگتن مدعی شده بود آنکارا به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی «روسبرون‌ اکسپورت» و خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ تحت تحریم‌های برآمده از قانون موسوم به کاتسا قرار گرفته است.

ترکیه به دنبال امتناع آمریکا در فروش سامانه‌های دفاع موشکی تصمیم به خرید سامانه‌ های دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه گرفت و این سامانه را در چند نوبت تحویل گرفت و همین مسئله باعث شد که واشنگتن، آنکارا را از پروژه تولید جنگنده ‌های اف ۳۵ حذف کند.

آمریکا مدعی است که استفاده از اس ۴۰۰ در کنار اف-۳۵ باعث خواهد شد که کدها و فناوری این جنگنده‌‌های مدرن افشا شود.

چاووش‌اوغلو از احتمال مذاکره با مصر درباره تعیین مرزهای دریایی خبر داد

وزیر خارجه ترکیه احتمال داد بر اساس روند روابط با مصر، امکان مذاکره و توافق با این کشور درباره مناطق دریایی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی با همتای گرجستانی خود در آنکارا اظهار کرد: ترکیه می‌تواند بسته به پیشرفت روابط موجود میان دو کشور، با مصر مذاکره و برای تعیین مرزهای دریایی در شرق دریای مدیترانه توافقنامه‌ای را امضا کند.

چاووش‌اوغلو گفت: مصر در پیشنهادهای حفاری خود به فلات قاره ترکیه احترام گذاشته و آنکارا به این مساله با رویکردی مثبت نگاه می‌کند.

مصر ماه گذشته میلادی آغاز پیشنهاداتی برای حفاری نفت و گاز در ۲۴ بخش از جمله برخی نقاط در دریای مدیترانه را اعلام کرده بود.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت