دفاع تمام‌قد کیسینجر از سیاست‌های ترامپ علیه ایران

کد خبر: 1054582

وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا در دهه ۷۰ میلادی سیاست‌های رئیس‌جمهور سابق این کشور در خاورمیانه را «درخشان» توصیف کرد و از رئیس‌جمهور کنونی کشورش خواست که این سیاست‌های را ادامه داده و فشار علیه ایران را حفظ کند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از شبکه خبری فاکس‌نیوز، «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد (1969 تا 1977) که پس از آن نیز به عنوان مشاور در امور بین‌المللی و امنیتی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با دولت‌های مختلف آمریکا همکاری داشته است، در سمینار مسائل بین‌الملل اندیشکده نیکسون که به‌صورت مجازی برگزار شد از سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در حوزه خاورمیانه تقدیر کرد و از دولت بایدن خواست که سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران را ادامه دهد.

هنری کیسینجر طی سخنرانی خود در این سیمنار مجازی، سیاست دونالد ترامپ در خاورمیانه را با سیاست‌هایی که ریچارد نیکسون در دهه 1970 میلادی در قبال چین در پیش گرفته بود، مقایسه کرد و آن را سیاستی موفق و درخشان خواند.

این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خواست که سیاست سختگیرانه ترامپ در قبال ایران را ادامه دهد و اجازه ندهد آنچه وی «دستاوردهای ترامپ در خاورمیانه» می‌خواند، از دست برود.

وی به دولت بایدن هشدار داد که هرگونه تلاش احتمالی برای حل‌وفصل مسائل مرتبط با ایران به‌گونه‌ای مستقل از سایر مسائل خاورمیانه می‌تواند می‌تواند «دستاوردهای ترامپ در خاورمیانه» را به خطر بیندازد.

کیسنجر از «موفقیت در جدا کردن مسئله فلسطین از دیگر مسائل خاورمیانه» و «توافقات صلح میان چند کشور عربی و اسرائیل و اتحاد آنها در برابر ایران» به عنوان دو دستاورد مهم ترامپ در خاورمیانه یاد کرد.

وی با خطاب قرار دادن جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که دولت آمریکا نباید به هیچ‌یک از متحدان خود در خاورمیانه پشت کند.

هنری کیسینجر که خود در دولت ترامپ جزو گروه مشاوران پنتاگون بود و در هفته‌های پایانی دول ترامپ از کار برکنار شد، در حالی سیاست فشار حداکثری علیه ایران را ستوده است که به عقیده بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران آمریکایی، این سیاست به هیچ‌یک از اهدافش دست نیافته و یک سیاست کاملاً شکست‌خورده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت