طرح تازه آمریکا برای افغانستان خلیلزاد را راهی پاکستان کرد

کد خبر: 1055301

نماینده ویژه آمریکا پس از نشست‌ها در کابل و دیدار با طالبان در قطر، برای رایزنی درباره طرح تازه آمریکا برای افغانستان به پاکستان می‌رود.

خبرگزاری تسنیم: منابع خبری اعلام کردند که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از رایزنی با مقامات افغان در کابل و دیدار با سران طالبان در قطر، برای رایزنی درباره طرح تازه آمریکا برای افغانستان امروز (دوشنبه 18 اسفند) به اسلام‌آباد سفر می‌کند.

نشریه پاکستانی «دیلی تایمز» نوشت خلیلزاد در این سفر با سران دولتی و مقامات نظامی پاکستان درباره طرح «دولت مشارکتی» بین طالبان و دولت افغانستان رایزنی خواهد کرد.

پیش از این مقامات دولت افغانستان و سخنگوی طالبان اشتراک طرح تازه آمریکا برای ایجاد دولت انتقالی در افغانستان را تایید کرده اما درباره آن جزئیاتی ارائه نکردند.

دولت افغانستان مخالفت شدید خود را با این طرح ابراز کرده اما طالبان می‌گوید که طرح آمریکا در دست بررسی رهبران این گروه قرار دارد و هنوز تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ نشده است.

گفتنی است که روز گذشته مچنین نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهور افغانستان منتشر شد که در آن از اشرف غنی درخواست شد تا «بطور مثبت پیشنهاد مطرح شده توسط خلیلزاد را بررسی کند».

نامه همچنین تاکید می‌کند که آمریکا هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کند و ضمن بررسی خروج کامل نیروها تا اول ماه می (11 اردیبهشت) دیگر گزینه‌ها را نیز در دست بررسی دارد.

وزیر خارجه آمریکا با تهدید رئیس جمهور افغانستان نیز گفته بود: نگران هستم که پس از خروج نیروها حتی باوجود ادامه کمک‌های مالی به نیروهای شما اوضاع امنیتی بدتر شود و طالبان بتوانند مناطق بیشتری را به تصرف درآوردند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت