شماتت مخالفان اردوغان به عادی سازی روابط با مصر

کد خبر: 1056745

اردوغان در حالی به عادی سازی روابط با مصر روی آورده است که مخالفان وی به شماتت او پرداخته اند و سیاست های وی را بی حاصل و به زیان منافع ملی ترکیه قلمداد کردند.

خبرگزاری مهر: الاخبار لبنان در مطلبی با عنوان عادی سازی روابط ترکیه و مصر آورده است: موسم عادی سازی روابط ترکیه و مصر شروع شده است و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امیدوار است که در عرصه سیاست خارجی کشورش گامهایی بردارد.

این رسانه می نویسد: ترمیم روابط بحران زده با قاهره در راس اولویت های حزب عدالت و توسعه است و اینکه از مواضع سابق عقب نشینی کننند و در مقابل معارضان این حزب به شماتت این سیاست پرداخته و اشاره می کنند که سیاست های اردوغان بدون چشم انداز و کوته بینانه است.

الاخبار گزارش داد: به همان اندازه که حامیان نظام ترکیه از ارتباط میان ترکیه و مصر حمایت می کنند، مخالفان آنرا مورد شماتت قرار می دهند و بر این باورند که از روابط با عبدالفتاح السیسی در دوره اردوغان به عنوان مصرف داخلی استفاده شده است.

علی باباجان رئیس حزب دموکراسی و پیشرفت و از مخالفان سیاست های اردوغان سیاست اردوغان را دمدمی مزاج توصیف می کند و می گوید: به  یکباره سیسی کودتاچی از نظر اردوغان به سیسی برادر تبدیل می شودعلی باباجان رئیس حزب دموکراسی و پیشرفت و از مخالفان سیاست های اردوغان سیاست اردوغان را دمدمی مزاج توصیف می کند و می گوید: به  یکباره سیسی کودتاچی از نظر اردوغان به سیسی برادر تبدیل می شود.

یاشار یاکیش اولین وزیر خارجه دوره عدالت و توسعه و سفیر سابق ترکیه در قاهره(۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸) تاکید کرد: روابط ترکیه و مصر همواره در دست ترکیه بوده و مصر مطالبه ای از ترکیه نداشته است و طرفی که مشکل ایجاد کرده است ترکیه بوده است. ترکیه روابط را به مرحله قطع شدن کامل رسانده است. روابط میان مصر و ترکیه تَرک خورده است و ظرف یک شب قابل حل نیست.

وی می افزاید: بعید است که مصر در ترکیه سفیر انتخاب کند زیرا با اخوان المسلمین مشکل دارد.

روابط میان قاهره و آنکارا یک شبه حل نخواهد شد

شفق غوک ترک سفیر سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ ترکیه در مصر هم بر این باور است که روابط میان طرفین یک شبه حل نخواهد شد و اینکه زمانی که روابط مصر و ترکیه خوب بود مدیترانه شرقی از آرامش برخوردار بود و این ترکیه بود که این شراکت را برهم زد و در بحبوحه تنش کنونی، مصر مجبور به امضای توافق با یونان شد که در شرایط عادی رخ نمی دهد. مصر خواهان اقدامات عملی است.

الاخبار نوشت: محمد علی گولر تحلیلگر روزنامه جمهورییت بر این باور است که هشت سال به علت سیاست های کوته بینانه از بین رفت و منافع ملی ترکیه مورد بی توجهی قرار گرفت و این درباره سوریه هم صادق است و ثمره ای برای آنکارا نداشت و بشار اسد در قدرت باقی است.

قاهره عجله ای برای عادی سازی روابط با ترکیه ندارد

این رسانه می نویسد: به اندازه ای که نظام ترکیه خرسند است مصر اینگونه نیست زیرا محافل دیپلماتیک  مصری بر این باورند که باید گامهایی از سوی ترکیه برداشته شود زیرا به اعتقاد آنها شروع کننده این دشمنی آنکارا بوده است و نظام عبدالفتاح السیسی را به رسمیت نشناختند.

الاخبار نوشت: قاهره عجله ای در این زمینه ندارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت