واکنش اشرف غنی به نامه عجیب واشنگتن

کد خبر: 1056764

رئیس جمهور افغانستان امروز در واکنش به نامه ارسالی از سوی واشنگتن گفت: بدون انتخابات، حاضر به انتقال قدرت نیستم.

خبرگزاری مهر: به نقل از خبرگزاری آوا، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان امروز سه شنبه در سخنانی اعلام کرد: بدون انتخابات، حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم.

رئیس جمهور افغانستان در این خصوص گفت: اگر طالبان حاضر به انتخابات باشد، ما نیز آمده هستیم؛ اما بدون انتخابات، حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم.

وی در سیمناری با عنوان «اولویت های سیاست خارجی و اصلاحات دستگاه دیپلماسی افغانستان» در این راستا اضافه کرد: ما در مقایسه با هر کشوری در منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، عجله داریم؛ اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه به جای احساسات، بر اساس واقعیت ها به پیش می رویم.

به گزارش آوا، اظهارات اشرف غنی در حالی مطرح می شود که چندی قبل وزارت امور خارجه امریکا در یک نامه ظاهراً تهدیدآمیز با اتخاذ موضعی عوام فریبانه به رئیس جمهور افغانستان هشدار داده بود تا روند صلح در این کشور را تسریع کند!

گفتنی است که آمریکا پیشتر با ارسال نامه‌ای به محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان به بهانه یافتن یک «راه حل سیاسی» برای آینده افغانستان و به نتیجه رساندن مذاکرات روند صلح، خواستار استقرار یک دولت موقت را در این کشور شده بود.

به نوشته رسانه‌ها، آمریکا این دولت موقت را تا زمانی که قانون اساسی جدید در افغانستان تدوین شده و انتخابات جدید در این کشور برگزار شود حفظ خواهد کرد.

الجزیره نیز با مخابره این خبر اعلام کرده بود که طرف‌های افغانی در مورد جزئیات خواسته آمریکا اختلافات اساسی دارند.

این طرح در هشت صفحه تدوین شده و «زلمای خلیل‌زاد» نماینده آمریکا در امور افغانستان، در سفر اخیر خود به کابل طرح مورد نظر کاخ سفید را به اطلاع «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان رسانده است.

یکی از موارد ذکر شده در این طرح آن است که با روی کار آمدن دولت موقت در افغانستان ترکیب اعضای مجلس این کشور نیز دچار تغییر شده و اعضای طالبان نیز به عضویت مجلس افغانستان درخواهند آمد در غیر اینصورت مجلس تا زمان مشخص شدن نتایج انتخابات، تعطیل می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت