روایت واشنگتن پست از موضع دولت بایدن در قبال برجام

کد خبر: 1057228

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به بررسی سیاست دولت واشنگتن در قبال توافق هسته‌ای پرداخت.

خبرگزاری تسنیم: روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی نوشت: بازگرداندن برنامه هسته ای ایران- که اکنون بسیار فراتر از محدوده های برجام رفته- از نظر فنی، شدنی است و انجام آن در قیاس با اجرایی کردن رفع تحریم ها، سر راست تر است. ایران در سال های 2015 و 2016 هم همین کار را انجام داده و در متن برجام هم ملاک و میزان کار مشخص شده است. اما آمریکا خواهان تدوین یک برنامه است که روشن سازد ایران چگونه برنامه هسته ای اش را به عقب باز می گرداند و ، مهمتر از آن، بازرسان بین المللی هم باید هرگام ایران در این مسیر را نظارت کنند.

این گزارش افزود: انگیزه اصلی ایران برای به عقب بردن، برنامه هسته ای اش، کاهش تحریم های آمریکاست که در سه سال گذشته، اقتصادش را در منگنه گذاشته است. اما مسیر رفع تحریم ها، بسیار پیچیده تر از مسیر بازگرداندن برنامه هسته ای است چرا که یک دستور کار روشن برای آن وجود ندارد. موضع عمومی ایران، سرراست است: آمریکا باید همه تحریم هایی را که در دوران ترامپ اعمال شده، بردارد. اما بازگشت آسان به وضعیت پیشین، برای واشنگتن آسان نیست. علاوه بر تحریم های مرتبط با برجام، دولت ترامپ محدودیت های دیگری هم وضع کرده که ربطی به توافق هسته ای ندارد.

واشنگتن پست نوشت: برجام، همچنان موضوع بسیار اختلاف برانگیزی در واشنگتن خواهد بود اما ظاهرا بسیاری از جمهوریخواهان و دمکراتها بر سر یک موضوع اجماع دارند: برجام به تنهایی برای چاره کردن چالش های درازمدت تر ایران، کفایت نمی کند از جمله برنامه موشک های بالستیک و رفتار ناپایدارساز ایران در منطقه. بسیاری از حامیان و منتقدان برجام، همچنین توافق دارند که آمریکا باید تلاش کند دوره زمانی محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران را تمدید کند... دولت بایدن گفته که آمریکا نباید، و احتمالا نمی تواند، همه این مسائل را یکجا و در چارچوب یک تلاش جامع، چاره کند و به جای آن ورود دوباره به برجام را بعنوان "سکویی" برای گفتگو  بر سر دیگر مسائل می بیند. با اینحال، پیش از بازگشت به توافق هسته ای، شاید آمریکا پافشاری کند که ایران با انجام گفتگوهای تکمیلی موافقت کند.

این روزنامه آمریکایی افزود: تهران از واشنگتن خواهان جبران خسارتی شده که تحریم های آمریکا وارد کرده و تضمین هایی می خواهد که یک رییس جمهوری بعدی در آمریکا نتواند به دلخواه خود، همه تحریمها را دوباره برگرداند. تهران، در حالی که ممکن است از سطحی از گفتگوهای منطقه ای استقبال کند، پافشاری خواهد کرد که موضوع حمایت واشنگتن از شرکای خاورمیانه ای اش نیز در دستور کار گفتگوها قرار گیرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت