موضع جدید کاخ سفید درباره ایران

کد خبر: 1057988

سخنگوی کاخ سفید در سخنانی گفت ممکن است روند دیپلماتیک در تعامل با ایران زمان‌بر باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان: به نقل از الجزیره، آمریکا مدعی پایبندی خود به روند دیپلماسی در تعامل با ایران شد.

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: به روند دیپلماسی برای پیشرفت در مورد ایران پایبندیم.

سخنگوی کاخ سفید در همین حال تاکید کرد: البته ممکن است برخی اوقات روند دیپلماسی زمان‌بر باشد.

یک مقام آمریکایی شب گذشته در مصاحبه‌ با پولیتیکو گفته بود: دولت بایدن در تلاش برای ارائه پیشنهاد تشویقی به ایران است تا این کشور به مذاکرات بازگردد.

ساکی همچنین از گزارش سازمان جهانی بهداشت در مورد منشأ ویروس کرونا در چین انتقاد کرد و گفت: این گزارش‌ها پاسخگوی انتظارات نبوده و غیرشفاف است.

او مدعی شد: چین در این خصوص همکاری نکرده و اطلاعات دقیقی ارائه نکرده است. این اطلاعات می تواند در نحوه مقابله با اپیدمی های آتی مفید باشد.

مقامات دولت جو بایدن مدتهاست این ادعای تکراری را عنوان می‌کنند که در صورتی که ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، واشنگتن نیز اقدام متقابل را انجام خواهد داد و این مسأله شامل برخی تحریم‌ها خواهد شد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشور‌های اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد. یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران گفته است همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت