انتقاد لاوروف از عینک ضدایرانی آمریکا

کد خبر: 1058091

وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی درباره مسائل خاورمیانه در باشگاه والدای، درباره بن‌بست موجود پیرامون برجام گفت: متأسفانه نیروی محرکه منفی از دولت قبلی آمریکا باقی مانده و در واشنگتن همه مشکلات منطقه را از پشت یک عینک ضدایرانی بررسی می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز اعلام کرد که دولت جو بایدن علائم امیدوار کننده‌ای درباره تلاش برای خارج شدن از بن‌بست بوجود آمده پیرامون توافق هسته‌ای با ایران ارسال می‌کند.

لاوروف که امروز (چهارشنبه) در نشست مربوط به مسائل خاورمیانه در باشگاه مباحثات بین المللی «والدای» صحبت می‌کرد، گفت: «در حال حاضر علائم امیدوار کننده‌ای از سوی دولت بایدن در جهت یافتن نوعی سازش ارسال می شود تا بتوان از بن‌بست بوجود آمده پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و بطور همزمان بررسی نگرانی‌های مضاعف پیرامون اوضاع منطقه را آغاز کرد.»

 وی با یادآوری اینکه روسیه از چنین تلاشی فعالانه حمایت می کند، افزود: «ما پیشنهادات فراگیری در این زمینه ارائه داده‌ایم، ولی متأسفانه نیروی محرکه باقی مانده از دولت قبلی ایالات متحده همچنان باقی است؛ این نیروی محرکه که همه مشکلات در منطقه خاورمیانه از طریق یک منشور ضدایرانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با تأکید بر اینکه مسکو خواستار آن است که توافق هسته‌ای با ایران، بدون هیچ تغییری همچنان بار دیگر احیاء شود، گفت: «ما می خواهیم تا برجام، به همان صورت که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و بدون هیچ تغییری احیاء شود. ما خواهان آن هستیم که بطور همزمان روند مذاکراتی درباره سیستم امنیتی و همکاری‌ها در منطقه خلیج فارس و پیرامون آن آغاز شود.»  

به گفته وی، طرف روسی نقشه راه غیررسمی درباره بازگشت به روند اجرای کامل برجام پیشنهاد داده است که بر اساس آن ایران و آمریکا بطور مداوم گام‌هایی برای بازگشت به اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام بردارند و همتایان فرانسوی نیز در شکل گیری این اقدامات، به‌خصوص برداشتن قدم نخست در این راستا کمک می‌کنند.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که منطقه خاورمیانه همچنان اهمیت ژئوپلیتیکی خود را حتی پس از انتقال به دوره اقتصاد غیرکربنی حفظ کرده است. به گفته وی، البته تردیدی وجود ندارد که اهمیت راهبردی مناطق خلیج فارس و دریای مدیترانه که اکثر نقش آفرینان جهانی علاقه خود نسبت به آنها را حفظ کرده‌اند، نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

سرگئی لاوروف با اشاره به اینکه علاقه نقش آفرینان خارجی به منطقه خاورمیانه قبل از هر چیز به منظور دسترسی به منابع طبیعی آن بود، ولی در آینده  عامل جغرافایی اهمیت راهبردی خود را حفظ خواهد کرد که نمونه آن اخیراً در زمان مسدود شدن کانال سوئز مشخص شد، ادامه داد: «متأسفانه  در شرایط کنونی علاقه نقش آفرینان خارجی تنها به رقابت با روش‌های دیپلماتیک محدود نمی‌شود. ولی ما خواستار آن هستیم که این منطقه عرصه رویارویی قدرت‌‌های پیشرو نبوده و منافع آنها توازن پیدا کند تا بین کشورهای منطقه و بین شرکای خارجی در این منطقه صلح و آرامش برقرار شود.»

محدودیت‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه و چین، رقابت ناعادلانه است

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود در باشگاه والدای، اعلام کرد که ایالات متحده و اتحادیه اروپا با اعمال محدودیت‌هایی در بازارهای جهانی، از روش‌های رقابت ناعادلانه‌ای استفاده می‌کنند که با ضوابط سازمان تجارت جهانی مغایرت کامل دارد.

وی گفت: «ما خواستار رقابت صادقانه هستیم. ولی در حال حاضر علیه روسیه و چین روش‌های ناعادلانه‌ای مورد استفاده قرار گرفته است و تلاش‌های آمریکا، متأسفانه از سوی اتحادیه اروپا نیز الگوبرداری شده و آنها با استفاده از ابزار تحریم و بدون محدودیت، موقعیت رقبای خود در بازارهای جهانی را تضعیف می‌کنند که با قوانین سازمان تجارت جهانی در این زمینه منافات دارد.»

لاوروف در تفسیر فعال شدن فعالیت‌های سیاست خارجی چین در منطقه خاورمیانه نیز یادآور شد که مسلماً مقامات پکن هم حق دارند بر منافع کشورشان اصرار داشته باشند، همانطور که روسیه از منافع خود در این منطقه دفاع می‌کند.

مسکو خواستار از سر گیری تماس‌های نظامی در چارچوب شورای روسیه-ناتو است

این دیپلمات بلندپایه همچنین در تفسیر ادعای دبیر کل ناتو که روسیه از کار در چارچوب شورای روسیه-ناتو خودداری کرده، تأکید کرد که مسکو از کار مشترک در شورای روسیه-ناتو صرف‌نظر نکرده و پیشنهاد می‌کند که تماس‌ها در زمینه نظامی بین دو طرف از سر گرفته شود. وی افزود: «فقط ما نمی‌خواهیم بنشینیم و تنها درباره اوکراین حرف بشنویم. ناتو هیچ ارتباطی به اوکراین ندارد، ولی همیشه اصرار دارد که نخستین مسئله مورد بررسی اوکراین باشد. به همین دلیل ما پیشنهاد از سر گیری تماس‌ها در عرصه نظامی را به ناتو داده‌ایم تا توافقنامه جامع امنیتی که در هلسینکی منعقد شد، نجات پیدا کند. آنها موافقت نمی‌کنند.»  

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که مسکو به رایزنی‌ها با شرکای غربی درباره تحقق ابتکارعمل سازماندهی نشست رهبران کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل ادامه می‌دهد و امیدوار است که چنین مذاکره‌ای در بالاترین سطح انجام شود، چرا که اهمیت بسیار زیادی دارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت