7 مورد مرگ بعد از تزریق آسترازنکا در انگلیس

کد خبر: 1058539

نهادهای بهداشتی انگلیس از ۷ مورد مرگ بعد از تزریق واکسن آسترازنکا خبر داده‌اند و بسیاری مقام‌های بهداشتی در آلمان هم اعمال قرنطینه سخت برای مهار کرونا را درخواست کرده‌اند.

 خبرگزاری تسنیم: انواع جهش یافته ویروس کرونا چند ماهی است که شیوع گسترده‌ای در اروپا پیدا کرده و به افزایش چشمگیر شمار مبتلایان و مرگ های کرونایی منجر شده است.

بیش از 18 هزار ابتلای روزانه در آلمان

جدیدترین اخبار کرونا در اروپا حاکی از آن است که انستیتو رابرت کخ آلمان صبح امروز (شنبه) از ابتلای 18129 مورد جدید به کرونا در عرض 24 ساعت و 120 مرگ کرونایی جدید خبر داده است. به این ترتیب شمار مبتلایان جدید در ازای هر 100 هزار نفر در آلمان به 131.4 مورد رسیده است.

درگیری پلیس و تجمع کنندگان ناقض کرونا در بروکسل برای دومین روز متوالی

برای دومین روز متوالی پلیس بلژیک در پارکی در بروکسل یک تجمع صدها نفره که قواعد کرونایی را نقض می کردند منحل کرد. به گزارش رسانه ها پلیس شب گذشته برای متفرق کردن این تجمع از ماشین آب پاش، اسب و گاز اشک آور استفاده کرد.

بر اساس قواعد کرونایی در حال حاضر در بلژیک تنها تجمعات تا 4 نفر در فضای باز مجاز است. به گزارش برخی رسانه ها در جریان این تجمع شب گذشته در بروکسل که پلیس آن را منحل کرد 11 نفر دستگیر شدند. تجمع کنندگان علیه نیروهای پلیس اشیاء مختلف از جمله بطری پرتاب می کردند.

پنج شنبه شب هم در عملیات که در یک پارک برگزار شد حداقل 26 نفر از کارکنان پلیس زخمی شدند. پلیس برای متفرق کردن یک تجمع صدها نفره ناقض قواعد کرونایی از ماشین آب پاش، و سگ های مخصوص استفاده کرد.

تصاویر از صحنه این اتفاق افسران پلیسی را غرق در خون نشان می داد و جوانانی در صحنه حضور داشتند که مست بودند.

بیشترین افزایش بستری‌ها در اورژانس‌های فرانسه در 5 ماه اخیر

فرانسه هم بالاترین افزایش بیماران کرونایی در بخش های مراقبت های ویژه را طی 5 ماه گذشته ثبت کرده است. به گفته دولت تعداد این بستری شدگان در عرض یک روز با 145 مورد افزایش به 5254 نفر رسیده است.

در فرانسه در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق بیماران کرونایی به ویروس های جهش یافته آلوده شده‌اند. روز پنج شنبه بیش از 50 هزار ابتلای روزانه در این کشور ثبت شد. نرخ مبتلایان جدید به ازای هر 100 هزار نفر به 400 نفر و در پاریس و اطراف آن به 600 نفر افزایش پیدا کرده است.

پزشکان اورژانس در پاریس هفته گذشته در این باره هشدار دادند که ظرفیت های پذیرش بیماران در بیمارستان ها به زودی تکمیل شده و آن ها باید در این باره تصمیم بگیرند که کدام بیمارها را باید نجات دهند.

نتایج جدیدترین نظرسنجی که به سفارش فیگارو انجام شده است نشان می دهد که 70 درصد فرانسوی ها قواعد جدید ضد کرونایی را قابل درک می دانند، اما با دو نکته، یکی اینکه 60 درصد والدین تعطیلی مدارس را بسیار محدود کننده می دانند و 40 درصد هم تردید دارند که این امر به کاهش گسترش ویروس کمکی کند. علاوه بر این 46 درصد شهروندان هم اظهار داشته‌اند که قصد ندارند کاملا به قواعد جدید پایبند باشند؛ در بین جوانان 18 تا 24 ساله 63 درصد این گونه اظهار نظر کرده‌اند.

رکورد جدید مبتلایان روزانه در ترکیه

ترکیه هم شب گذشته از ابتلای 42308 مورد جدید به کرونا در عرض 24 ساعت خبر داد که بالاترین آمار ابتلای روزانه از زمان شروع این بحران بوده و 179 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

بهبود آرام شرایط کرونایی در ایتالیا

بعد از چندین هفته قواعد کرونایی شدید شرایط کرونایی در ایتالیا کمی بهبود پیدا کرده و شمار مبتلایان به آرامی کاهش پیدا کرده است. این خبر را روز جمعه وزارت بهداشت ایتالیا در گزارش هفتگی خود اعلام کرد.

البته همچنان کارشناسان بهداشت و درمان این کشور به دلیل شمار بالای بیماران بستری شده در بیمارستان ها نگرانند.

ممنوعیت تزریق آسترازنکا به افراد زیر 60 سال در هلند

کشور هلند هم بعد از مرگ یک زن بعد از تزریق واکسن انگلیسی- سوئدی آسترازنکا موقتا واکسیناسیون افراد زیر 60 سال با این واکسن را ممنوع کرد.

وزارت بهداشت هلند توقف واکسیناسیون با این واکسن را اقدامی احتیاطی ارزیابی کرده است. یک سازمان هلندی که تاثیرات جانبی واکسن ها را مورد ارزیابی قرار می دهد روز جمعه اعلام کرد که 5 گزارش درباره لخته شدن خون بعد از تزریق این واکسن وجود داشته است.

رئیس جمهور آلمان: مبارزه با کرونا طولانی‌تر از آنی شد که فکر می‌کردیم

رئیس جمهور آلمان در نطقی تلویزیونی با تاکید بر اینکه راه مبارزه با کرونا طولانی تر از آنی شده که امیدوار بودیم همچنین به خطاهای دولت و فقدان اعتماد ایجاد شده در این بحران اعتراف کرد.

رئیس جمهور آلمان در یک نطق تلویزیونی خواستار استقامت بالا و مشارکت همه در برابر موج سوم کرونا شده و قواعد قابل درک و عملی در مبارزه با کرونا را خواستار شده و شهروندان را به مقاومت مشترک در برابر موج سوم کرونا فراخواند.

وی همچنین در سخنرانی خود به مناسبت عید پاک به بحران اعتماد ایجاد شده و خطاهای دولت در زمینه تست گیری ها، واکسیناسیون و دیجیتال سازی اعتراف کرده و گفت: بعد از 13 ماه بحران دیگر شعارهای استقامت کمکی نمی کند. همه درخواست ها برای صبر و عقل گرایی و نظم در این دوران طاقت فرسا کسل کننده شده است.

اشتاین مایر در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که به همه واکسن های تایید شده در آلمان اعتماد دارد. وی که اخیرا واکسن آسترازنکا که تردیدهایی درباره آن در اتحادیه اروپا شکل گرفته را تزریق کرده است همچنین گفت: واکسن مهمترین گام در مسیر خروج از این پاندمی است. وی از شهروندان خواست در این زمینه مشارکت داشته باشند.

سخت‌ترین پاندمی صد سال اخیر در اتریش

شمار مبتلایان جدید به کرونا در کشور اتریش همچنان روند صعودی را طی می کند و از روز پنج شنبه تا جمعه بنا بر اطلاعات نهادهای بهداشتی در این کشور حدود 3137 مورد ابتلای جدید به کرونا در این کشور شناسایی شدند که به گفته رادولف آنشوبر، وزیر بهداشت اتریش رقم بسیار بالایی است.

وزیر بهداشت اتریش روز جمعه در سخنانی تاکید کرد که تغییر این روند در کشور و کاهش گسترده آمار مبتلایان جدید به کرونا در 10 روز آینده ضرورت دارد تا بیمارستان ها و واحدهای مراقبت های ویژه به صورت پایدار از فشار بالا خارج شوند.

آنشوبر همچنین گفت: دینامیک سخت ترین بحران در 100 سال گذشته بالا است. تمام اروپا در موج سوم کرونا قرار گرفته و ظرفیت های درمان درآستانه رسیدن به مرزهای ظرفیت خود قرار دارند.

وزیر بهداشت اتریش همچنین گفت: بخش های مراقبت های ویژه در شرق اتریش در حال حاضر به شدت تحت فشار قرار دارد و در بیشتر موارد به صورت قابل توجهی تعداد بیماران در این بخش ها بیشتر از بحران در پاییز گذشته است. پیش بینی ها تا اواسط ماه آوریل به ویژه در شرق کشور افزایش چشم گیر آمارهای کرونایی را نشان می دهد.

وی از شهروندان خواست به همه قواعد و محدودیت های کرونایی پایبند باشند.

وزیر بهداشت اتریش همچنین گفت: هر کسی می تواند در این خطرناک ترین مرحله پاندمی بخشی از راه حل باشد. همه اروپا در موج سوم کرونا قرار گرفته و تقریبا همه جا کمبود ظرفیت درمان برای بیماران بد حال از جمله در اتریش وجود دارد.

"ویکتور اوربان"، نخست وزیر مجارستان در سخنانی تاکید کرد که ویروس کرونا از طریق محدودیت ها متوقف نمی شود و تنها از طریق واکسیناسیون این امر محقق می شود.

وی در عین حال روز جمعه در سخنانی از شهروندان خواست کاملا از محدودیت های کرونایی تبعیت کنند. وی تاکید کرد که در غیر این صورت بعد از تعطیلات عید پاک عواقب سختی در انتظار ما خواهد بود.

مجارستان شرایط کرونایی وخیمی دارد. با وجود کمپین واکسیناسیون سریع و گسترده در این کشور اخیرا با مرگ روزانه 302 نفر در اثر ابتلا به کرونا بالاترین رکورد مرگ های روزانه از شروع بحران کرونا ثبت شد.

بسیاری از پزشکان همچنان از افزایش آمارهای مبتلایان و مرگ های کرونایی در این کشور شرق اروپا نگرانند.

بالا گرفتن درخواست‌ها برای قرنطینه مجدد در آلمان

کریستین دروستن، از ویروس شناسان برجسته در برلین هم اعمال یک قرنطینه مجدد برای مهار کرونا را امری غیر قابل اجتناب دانسته و گفت: ما در پاریس و لندن دیدیم که قرنطینه جزئی علیه انواع جهش یافته و تهاجمی ویروس کرونا موثر نیست.

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت آلمان بیش از 12 درصد شهروندان حداقل دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند که شامل بیش از 10 میلیون نفر می شوند. 4.3 میلیون نفر هم دوز دوم کرونا را دریافت کرده‌اند.

7 مورد مرگ بعد از تزریق آسترازنکا در انگلیس

بعد از بیش از 18 میلیون مورد واکسیناسیون با آسترازنکا در انگلیس نهاد نظارت بر دارو در این کشور از هفت مورد مرگ بر اثر لخته شدن خون بعد از تزریق این واکسن خبر داده است. پیش از آن هم نهادهای بهداشتی انگلیس از 30 مورد عارضه لخته شدن خون بعد از تزریق این واکسن خبر داده بودند.

کارل بایتر باخ، از مشاوران دولت آلمان هم برخورد فعلی با بحران کرونا را به صورت انتقادی نگریسته و در پیامی توئیتری نوشت: این واقعا دیوانگی است. پزشکان بخش های مراقبت های ویژه خواستار اعمال قرنطینه مجدد هستند و شرایط در غیر این صورت بدتر می شود. مشاوران دولت همه خواستار اقدامات سریع هستند.

درگیری در اعتراضات ضد محدودیت‌ها در سوئیس

طی اعتراضات صدها جوان علیه محدودیت های کرونایی در سنت گالن سوئیس نیروهای پلیس با مواد آتش زا، بطری و اشیاء دیگر هدف حمله قرار گرفتند. پلیس هم از گلوله های لاستیکی علیه معترضان استفاده کرد.

جدیدترین آمار مبتلایان در کشورهای مهم اروپا

بر اساس جدیدترین آمارها تا کنون در انگلیس 4,353,668 نفر به کرونا مبتلا شده و 126,816 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باخته‌اند.

در فرانسه هم تا کنون 4,741,759 نفر به کرونا مبتلا شده و 96,280 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.

در اسپانیا هم تا کنون 3,291,394 نفر به کرونا مبتلا شده و 75,541 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.

بر اساس جدیدترین آمارها تا کنون در ایتالیا 3,629,000 به کرونا مبتلا شده و 110,328 هم در اثر ابتلا به آن جان باختند.

در آلمان هم تا کنون 2,872,379 نفر به کرونا مبتلا شده و 77,421 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت