جدیدترین آمارهای کرونایی در کشورهای مهم اروپا

کد خبر: 1059160

نهادهای بهداشتی در اسپانیا از تشدید اوضاع کرونایی و افزایش چشمگیر آمار مبتلایان خبر می‌دهند و بسیاری مقامات آلمانی هم اعمال قرنطینه سختگیرانه تر برای شکستن موج سوم کرونا را درخواست کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم: بحران کرونا همراه با همه عواقب سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن در اروپا همچنان ادامه دارد.

انگلیس تزریق آسترازنکا برای افراد زیر 30 سال را ممنوع می‌کند

جدیدترین اخبار کرونا در اروپا حاکی از آن است که آژانس دارویی انگلیس در حال بررسی موارد نادر لخته شدن خون در رگ های مغزی بعد از واکسیناسیون با آسترازنکا است. این نهاد بهداشتی در انگلیس این خبر را روز سه شنبه اعلام کرد. پیش از آن هم رسانه های انگلیسی گزارش دادند که این نهاد بهداشتی در نظر دارد تزریق این واکسن برای افراد زیر 30 سال را ممنوع کند. هنوز تصمیم دقیق در این باره گرفته نشده است. در انگلیس تا به حال 18 میلیون دوز واکسن آسترازنکا به افراد تزریق شده و 30 مورد عارضه لخته شدن خون در رگ ها گزارش شده است.

در آلمان هم بر اساس اطلاعات نهادهای بهداشتی تا اوایل هفته گذشته 31 مورد عارضه لخته شدن خود در رگ های مغزی بعد از تزریق با واکسن آسترازنکا گزارش شده است. در آلمان تا این زمان حدود 3 میلیون نفر با این واکسن واکسینه شده‌اند. وزرای بهداشت دولت و ایالات آلمان تصمیم گرفته‌اند که این واکسن را تنها برای افراد بالای 60 سال تزریق کنند.

ناامیدی اکثر شهروندان آلمانی نسبت به آینده در دوران کرونا

نتیجه بررسی جدید موسسه "برتلزمن" نشان می دهد با توجه به اینکه دومین عید پاک در بحران کرونا سپری می شود در بسیاری از شهروندان آلمانی امید کاهش پیدا کرده و دلسردی ها رو به افزایش است.

این بررسی نشان می دهد که دلسردی ایجاد شده اتحاد و همبستگی جامعه را در معرض خطر قرار داده است.

نتیجه این بررسی نشان می دهد که انسجام در حال کاهش است و اعتماد به انسان ها در حال کم شدن و تصویر آینده جامعه هم در حال تاریک شدن است و این تحولات به ویژه در افراد زیر 30 سال رخ می دهد.

دکتر "اونزیکر" از نویسندگان این تحقیق بحران کرونا و طولانی شدن آن را عامل به وجود آمدن این اوضاع می داند. به گفته وی نارضایتی ها از عرصه سیاسی و دلسردی ها از پاییز گذشته افزایش پیدا می کند و این مسئله حتی در گروه ثروتمندان دیده می شود.

این بررسی همچنین نشان می دهد که چشم انداز شهروندان نسبت به آینده بسیار تیره و تار تر شده است. در حالی که 38 درصد در شرایط نامطلوب کرونایی در بهار سال 2020 با این جمله که من با نگرانی زیاد به آینده می نگرم موافق بودند و در دسامبر 2020 بیش از نیمی از شهروندان این وضعیت را داشتند و در طبقه متوسط نگرانی درباره آینده نسبت به مدت مشابه از 19 به 41 درصد افزایش پیدا کرد.

درباره مسئله آینده بخصوص پاسخ های نسل جوان جامعه حاکی از نگرانی های بیشتر بود. این بررسی نشان داد که نگرانی جوانان تا 29 سال در دوران این بحران به شدت افزایش پیدا کرده است. در دسامبر سال 2020 حدود دو سوم جوانان درباره آینده ابراز نگرانی کردند در حالی که در گروه های سنی دیگر این ابراز نگرانی بین 20 و 40 درصد بود.

این بررسی نشان می دهد که در افراد زیر 30 سال علامت های آشکاری از افسردگی دیده می شود. در نیمه دوم سال 2020 سهم افرادی که احساس تنهایی می کردند از 46 به 71 درصد رسیده بود.

نویسندگان این تحقیق درباره جدایی بی سابقه و چشمگیر در جامعه آلمان در این شرایط هشدار داده‌اند.

بیش از 6 هزار ابتلای روزانه در آلمان

انستیتو رابرت کخ آلمان هم صبح امروز (سه شنبه) حدود 6885 مورد ابتلا به کرونا در عرض 24 ساعت و 90 مرگ کرونای جدید را ثبت کرده است. انستیتو رابرت کخ آلمان البته اعلام کرده که از آنجای که در تعطیلات عید پاک تست گیری های کم تری انجام می شود کاهش آمارهای کرونایی به این مسئله هم مربوط می شود.

کاهش محدودیت‌ها در دستور کار دولت انگلیس

"بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس هم با توجه به کاهش آمارهای مبتلایان به کرونا کاهش محدودیت ها از دوشنبه آینده را مد نظر قرار داده است. بوریس جانسون با اعلام این خبر در عین حال از شهروندان خواسته همچنان در خانه بمانند و از رفتن به سفر اجتناب کنند.

بالا گرفتن درخواست‌ها برای اعمال قرنطینه سختگیرانه در آلمان

رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان هم از دولت اقدامات سختگیرانه تر علیه کرونا را درخواست کرده است. وی در این باره گفته است: ما به یک موج شکن قوی نیاز داریم. دولت آلمان نباید همچنان این زمان با ارزش را از دست بدهد. سبزها از یک طرح گام به گام الزام آور سراسری جاسازی شده در قانون حمایت در برابر پاندمی ها و تایید شده توسط پارلمان حمایت می کنند.

"کارل لایتر باخ"، از کارشناسان بهداشتی حزب سوسیال دموکرات و مشاور دولت آلمان هم اعلام کرده که تسریع روند واکسیناسیون با وارد شدن پزشکان عمومی برای تسریع این روند تاثیری بر شمار مبتلایان جدید نخواهد داشت و راه خروج از موج سوم را تسریع نمی کند چرا که ما به اندازه کافی واکسن نداریم.

وی بیشتر یک اعمال قرنطینه سخت با محدودیت های شدید را در این اوضاع لازم دانست.

تشدید شرایط کرونایی در اسپانیا

شرایط کرونایی در اسپانیا هم تشدید می شود. بر اساس آمارهای رسمی شمار مبتلایان جدید به ازای هر 100 هزار نفر در دو هفته گذشته به 163.4 درصد رسیده است. روز شنبه این رقم 151.8 نفر بود. رئیس خدمات اورژانس اسپانیا می گوید تعداد مبتلایان جدید در سراسر کشور در حال افزایش است و فشارها بر سیستم بهداشت افزایش می یابد.

بر اساس اطلاعات پلیس حدود 100 نفر روز دوشنبه در برمن علیه سیاست های کرونایی دولت اعتراض کردند.

دولت آلمان هم خواستار مبارزه قاطعانه تر علیه کرونا شده و یک سخنگوی دولت در این باره گفته است: این درست است که آمار مبتلایان در سراسر آلمان یک بار دیگر به شکل چشمگیری کاهش یابد. بعد از آن بر این اساس می توان یک استراتژی کاهش محدودیت های پایدار را اجرا کرد که با آزمایش گسترده ایمن می شود.

افزایش انتقادها از سیستم فدرالیسم در آلمان

وولفگانگ ایشینگر"، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ به‌دلیل کمبودها در عرصه سیاست و اجتماع در مقابله با بحران کرونا خواستار شجاعت بیشتر برای تغییر شده گفت: در طول بحران این حقیقت جلوی چشمان شهروندان قرار گرفت که آلمان بیش از حد بوروکراتیک شده است و دیجیتالی شدن در خیلی زمینه‌ها کاملاً در خواب فرو رفته است

ایشینگر که در گفتگو با تاگس اشپیگل سخن می‌گفت تصریح کرد: در حالی که مدتهاست سایر کشورها دیجیتالی شده‌اند، آلمان خود را مسخره کرده است و این جای گریه دارد.

وی با ابراز اینکه "پاندمی‌های دیگری در آینده در انتظار ماست" همچنین گفت: بهتر است اکنون سهم خود را ایفا کنیم تا بار دیگر زودتر، قاطعانه‌تر و مؤثرتر بتوانیم واکنش نشان دهیم.

"رالف برینکهایس"، رئیس فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی آلمان هم با توجه به تجربیات به‌دست‌آمده در بحران کرونا خواستار اصلاح ماهیت و ساختارهای دولت شده گفت: ماهیت دولت ما از زمانی دیگر نشات می‌گیرد. این ماهیت ما را به‌خوبی و مدتی طولانی هدایت کرده است؛ اما این پاندمی نشان داده است که این سیستم دولتی نه‌تنها در شرایط بحران بلکه در مواقع عادی هم می‌تواند به مرزهای ظرفیت خود برسد و محدود شود.

وی تأکید کرد که باید از این پاندمی درس گرفته شود و ساختارهای دولتی مدرنیزه شود. بسیاری از ایده‌های اصلاحی برای این منظور از قبل وجود دارند.

توماس دمایزیر"، وزیر کشور سابق آلمان هم اخیراً در مصاحبه‌ای پیشنهاد داده است که اصلاحاتی انجام شود که دولت برای بحران‌هایی مانند بلایای طبیعی و بیماری‌های همه‌گیر کارآمدتر شود. وی درباره ایجاد شرایطی برای امکان یک وضعیت اضطراری موقت در مواقع ضروری صحبت کرده است.

کریستین لیندنر، رئیس حزب لیبرال دموکرات آلمان هم خواستار اصلاح گسترده سیستم فدرالیسم و دولت با توجه به تجربیات بحران کرونا شده است.

وی همچنین گفت: این افسانه که ما آلمانی‌ها در سازماندهی مهارت داریم با توجه به کمپین واکسیناسیون رد شد. بوروکراسی ظالمانه مانع از راه‌حل‌های عملی و سریع می‌شود.

جدیدترین آمارهای کرونایی در کشورهای مهم اروپا

بر اساس جدیدترین آمارها از زمان شیوع کرونا تا کنون در انگلیس 4,362,150 نفر به کرونا مبتلا شده و 126,862 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باخته‌اند.

در فرانسه هم تا کنون 4,833,263 نفر به کرونا مبتلا شده و 96,875 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.

در اسپانیا هم تا کنون 3,311,325 نفر به کرونا مبتلا شده و 75,783 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.

بر اساس جدیدترین آمارها تا کنون در ایتالیا 3,678,944 به کرونا مبتلا شده و 111,326 هم در اثر ابتلا به آن جان باختند.

در آلمان هم تا کنون 2,903,036 نفر به کرونا مبتلا شده و 77,630 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت