افشاگری‌های نخست وزیر پیشین اردن

کد خبر: 1059855

نخست وزیر پیشین اردن اتفاقاتی را که در مذاکرات کشورش با داعش برای آزادسازی معاذ الکساسبه، خلبان این کشور که پس از سقوط هواپیمایش در رقه در سال ۲۰۱۴ به اسارت این گروه تروریستی درآمده بود، فاش کرد.

ایسنا: فایز الطراونه، نخست وزیر پیشین اردن در گفت‌وگویی با شبکه ماهواره‌ای العربیه فاش کرد: داعش قبول نکرد الکساسبه با دو زندانی به نام‌های ساجده الریشاوی و زیاد الکربولی که در اردن به دلیل پرونده‌های تروریستی متهم بودند، تبادل شود و امان هم پس از آنکه داعش الکساسبه را در سال ۲۰۱۵ آتش زد، این دو تروریست را اعدام کرد.

همچنین الطراونه در این مصاحبه از موضع‌گیری اردن نسبت به درگیری‌هایی که از سال ۲۰۱۱ در سوریه جریان دارند و نگرانی‌های کشورش در ابتدای امر از تبدیل شمال سوریه به کانونی تروریستی در مرزهای اردن سخن گفت.

نخست وزیر پیشین اردن در ادامه گفت: ملک عبدالله دوم (پادشاه اردن) خالد الکرکی، رئیس دفتر وقت خود را به دمشق اعزام کرد تا بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) را به لزوم عرض تسلیت بابت قربانیانی که اوایل درگیری‌ها در درعا کشته شدند، توصیه کند اما اسد به این توصیه عمل نکرد و روابط میان دو طرف قطع شدند.

الطراونه در پاسخ به سوالی درباره حمایت اردن از "ارتش آزاد" (مخالفان مسلح سوری) در درعا گفت: از آنها حمایت کردیم چون از رسیدن تندروها به مرزهایمان نگران بودیم اما از "ارتش آزاد" برای اینکه با حاکمیت سوریه بجنگد، حمایت نکردیم.

او افزود: زمانی که ملک عبدالله اطمینان یافت روسیه با قدرت وارد جبهه سوریه خواهد شد، به مسکو رفت و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره کنترل مرزهای سوریه و اردن توافق کرد.

همچنین نخست وزیر پیشین اردن به روزهای پایانی زندگی ملک حسین و نحوه انتقال قدرت به پسر بزرگش یعنی شاهزاده عبدالله و نیز علت استعفای کابینه اول خود پس از به قدرت رسیدن ملک عبدالله دوم پرداخته و گفت: می‌خواستم فضا را برای پادشاه جدید باز کنم تا بتواند با استقلال عمل کند.

الطراونه در سال ۲۰۱۲ پس از استعفای عون الخصاونه دوباره نخست وزیر شد اما در همان سال پس از انحلال پارلمان و فراخوان برای برگزاری انتخابات پارلمانی جدید، دوباره از نخست وزیری استعفا کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت