هشدار پکن: برجام در اولین فرصت به حالت اولیه بازگردد

کد خبر: 1060723

سخنگوی وزارت خارجه چین با محکومیت اقدام تروریستی اخیر در تاسیسات نطنز گفت، توافق هسته ای ایران اکنون درمقطع حساسی قرار داشته و ضرورت دارد که برجام در اولین فرصت به حالت اولیه بازگردد.

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری چهارشنبه بعد از ظهر خود به وقت تهران به پرسش‌های خبرنگاران درباره موضوعات  داخلی و بین‌المللی از جمله آخرین تحولات در امور هسته‌ای ایران پاسخ داد.

به گزارش وبگاه «وزارت خارجه چین» «ژائو لیجیان» از سخنگوی وزارت خارجه چین در زمینه حمله تروریستی اخیر به تاسیسات هسته‌ای نطنز و محکومیت آن از سوی  ایران گفت: «چین خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران را به شدت محکوم می‌کند. ما قاطعانه با حمله به تاسیسات هسته‌ای مخالف هستیم. این یک مسئله جدی است و می ‌تواند عواقب غیر قابل پیش بینی و غیر قابل ارزیابی داشته باشد».

وی افزود: «چین کاملا خواهان حل و فصل سیاسی مسئله هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک است. موضوع هسته ای ایران اکنون در یک مقطع حساس قرار دارد. آنچه ضرورت دارد این است که برجام در اولین فرصت به حالت اولیه برگردانده شود و از حقوق و منافع مشروع و قانونی همه طرفها محافظت شود. امیدواریم که همه طرفها بتوانند فضای و شرایط لازم را برای این امر ایجاد کنند.»

این دیپلمات چینی در پاسخ به سئوال خبرنگار «خبرگزاری فرانسه» در زمینه اعلام ایران مبنی بر آغاز  غنی سازی اورانیوم 60 درصدی گفت: «موضوع هسته‌ای ایران در یک مقطع حساس قرار دارد. چین از همه طرف‌های مربوطه می‌خواهد که خونسرد باشند و خویشتنداری کنند، در مورد حمایت از برجام اجماع کنند و از اقدام‌هایی که باعث تشدید تنش‌ها می شود خودداری کنند. وظیفه فوری این است که برای بازگشت بی قید و شرط ایالات متحده به برجام و لغو کلیه تحریم‌های مربوطه تلاش کنیم تا شرایطی فراهم شود که این توافق در مسیر صحیح قرار گیرد.»

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین که سه‌شنبه به منظور شرکت در دور جدید مذاکرات وارد وین شد، در گفت‌وگویی درباره این نشست اعلام کرد، حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته‌ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات، قوی‌تر کرده است. دست ما الان بر خلاف آن‌چه ممکن است بعضی‌ها فکر کنند در مذاکره بسیار پر‌تر است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت