پیش بینی بایدن درباره نتایج مذاکرات وین با ایران

کد خبر: 1061091

رئیس جمهور آمریکا در اولین واکنش خود به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ایران، مدعی شد که این اقدام «برخلاف توافق هسته‌ای است».

خبرگزاری تسنیم: «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در یک نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن گفت که اقدام ایران در غنی‌سازی 60‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور «کمکی نمی‌کند».

بایدن اقدام ایران در غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم را «مغایر» با توافق هسته‌ای دانست و در عین حال عنوان کرد که «ما خرسندیم از اینکه ایران پذیرفته مذاکرات غیر مستقیم با ما و شرکایمان را درباره اینکه چگونه پیش برویم و چه کاری لازم است که بتوانیم به برجام برگردیم، ادامه دهد.»

به گزارش رویترز، رئیس جمهور ایالات متحده اظهار داشت که «برای اظهارنظر درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای زود است، زیرا طرفین هنوز در حال انجام مذاکره هستند».

سخنگوی اتحادیه اروپا هم مدعی شد که آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای ایران یک تحول «بسیار نگران‌کننده» است.

«پیتر استانو» سخنگوی اتحادیه اروپا روز جمعه در یک نشست خبری از شروع غنی‌سازی 60 درصدی در تأسیسات هسته‌ای ایران به عنوان تحولی بسیار نگران‌کننده یاد کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه توجیه غیرنظامی برای غنی‌سازی 60 درصدی در ایران وجود ندارد.

روز سه‌شنبه سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در مذاکرات پیرامون احیای برجام، اعلام کرد که ایران قصد دارد غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد را در تأسیسات هسته‌ای خود آغاز کند و این تصمیم را به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده است.

متعاقباً بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه ایران به آژانس برای آغاز غنی سازی 60 درصد در راستای دستور رئیس جمهور اعلام کرد که مقدمات اجرایی این کار از سه‌شنبه شب (24 فروردین) در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز آغاز می‌شود.

روز جمعه 27 فروردین علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در خصوص روند غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تأسیسات نطنز اظهار داشت: آخر وقت پنجشنبه محصول 60 درصد را گرفتیم. الان 9 گرم در ساعت محصول می گیریم.  چیدمان زنجیره‌های سانتریفیوژ را در حال کار هستیم. همزمان در حال تولید 60 درصد و 20 درصد هستیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت